ثبت شرکت

مقاله پیش رو توسط وکیل پایه یک دادگستری در خصوص نحوه ورود به سامانه ثبت شرکتها irsherekat.ssaa.ir و استعلام ثبت شرکت در ایران و همچنین ثبت شرکت رایگان برای آگاهی و آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. به طی نمودن روال قانونی ثبت در مرجع ثبت شرکتها که از جانب موسسین و تشکیل دهندگان شرکت صورت میگیرد، ثبت شرکت میگویند. […]

ثبت شرکتها

مقاله پیش رو توسط وکیل پایه یک دادگستری در خصوص نحوه ورود به سامانه ثبت شرکتها irsherekat.ssaa.ir و استعلام ثبت شرکت در ایران و همچنین ثبت شرکت رایگان برای آگاهی و آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. به طی نمودن روال قانونی ثبت در مرجع ثبت شرکتها که از جانب موسسین و تشکیل دهندگان شرکت صورت میگیرد، ثبت شرکت میگویند. تا هنگامی که موسسین حقیقی یا حقوقی، از طریق مراجعه به اداره ثبت شرکت یا سامانه ثبت شرکتها، نسبت به انجام روال قانونی، جهت ثبت شرکت اقدام نکرده باشند، قادر نخواهند بود که به صورت قانونی فعالیت تجاری شرکت را آغاز نمایند .

شرکت و انواع آن

یک شرکت یا شخص حقوقی زمانی به وجود می آید که دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی، در مال یا کاری با یکدیگر سهیم و شریک شوند. به عبارت ساده تر شرکت از اجتماع افراد مختلف به وجود می آید که میتواند به صورت مدنی باشد و یا تجاری. در قانون تجارت ایران تعریف دقیق و مشخصی از شرکت تجاری بیان نگردیده اما با توجه به کتب حقوقی دیگر میتوان گفت شرکت تجاری، شخصیت حقوقی مستقلی بوده که به منظور انجام فعالیتهای تجاری و کسب سود و تقسیم آن میان شرکا تشکیل میگردد.

علی ایحال شرکتهای تجاری، دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که در ماده 20 قانون تجارت از آنها نام برده شده که در یک دسته بندی کلی میتوان آنرا به شرکتهای سهامی یا غیر سهامی تقسیم نمود. توجه داشته باشید که تمامی شرکتهای تجاری موضوع ماده 20 قانون تجارت جهت شروع فعالیت تجاری خود میبایست در ابتدا به ثبت برسند.

اما شرکت مدنی طبق ماده 571 قانون مدنی به اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیئی واحد به نحو اشاعه گفته میشود. به عبارت ساده تر شرکت مدنی یعنی بین دو یا چند شخص در مالی، مالکیت مشترک ایجاد گردد. به عنوان مثال میتوان به زمانی اشاره کرد که دو یا چند نفر هر کدام سه دانگ خانه ای را خریداری نموده اند. همچنین ممکن است این شراکت مدنی به صورت اتفاقی و قهری میان افراد صورت گیرد، مانند زمانیکه دو یا چند تن به نسبتهای مساوی یا غیر مساوی در سهم الارث بجامانده از مورث شریک و سهیم میشوند. 

حال برای افرادی که خواهان تشکیل شرکت تجاری از نوع سهامی یا غیر سهامی هستند، ممکن است این سوال مطرح شود که اگر شرکت در حین ثبت شروع به فعالیت تجاری کند، این فعالیت قانونی است یا خیر؟ در این مقاله ضمن تعریف جزئی از شرکت مدنی و تجاری و تفاوت آن ها، به بیان مفهوم ثبت شرکت و دلایل لزوم ثبت آن می پردازیم. همچنین عنوان خواهیم کرد که هزینه و زمان لازم برای ثبت شرکت چقدر است و سپس به تعریف سامانه ثبت شرکت ها irsherekat.ssaa.ir، ثبت اینترنتی شرکت، شرایط ثبت شرکت، مدارک ثبت شرکت و استعلام ثبت شرکت خواهیم پرداخت .

مفهوم ثبت شرکت و دلایل لزوم ثبت چیست؟

همانطور که گفته شد مطابق ماده 20 قانون تجارت انواع شرکتهای تجاری به هفت قسم تقسیم میشوند: شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیرسهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی تولید و مصرف. تاسیس هریک از این شرکت های تجاری، روال خاص خود را دارد که شرکا و موسسین میتوانند با توجه به شرایط اقتصادی مدنظرشان یکی از این شرکتها را برای انجام فعالیت تجاری و رسیدن به سود و تقسیم آن انتخاب کرده و با انجام روال قانونی، اقدام به تاسیس شرکت و شروع به فعالیت تجاری نمایند.

درواقع مادامی که شرکتهای تجاری مارالذکر در دایره یا اداره ثبت شرکتها به ثبت نرسیده باشند، دارای شخصیت حقوقی مستقل نبوده و قادر نخواهند بود که به صورت قانونی اقدام به انجام فعالیتهای تجاری خود نمایند. شاید تاکنون برای شما این سوال مطرح شده باشد که منظور از شخصیت حقوقی مستقل چیست؟ به طور کلی مقصود از شخصیت حقوقی مستقل این است که شخصیت هر شرکتی که قانونا تاسیس شده جدای از شخصیت افراد موسس و تشکیل دهنده آن بوده و دارای یک شخصیت حقوقی مستقل است.

بنابراین از همان زمانیکه شرکت به ثبت رسیده و دارای شخصیت حقوقی مستقل شد، کلیه فعالیتهای آن به نام و حساب شرکت خواهد بود و نه شرکای آن. البته که این موضوع به سود تجار بوده زیرا چنانچه تاجری به صورت انفرادی تجارت کند، کلیه اموال و دارایی هایش ضامن کار وی میباشد. بنابراین چنانچه ورشکست شود تمامی اموال ایشان ضامن پرداخت تمامی بدهیها خواهد بود. اما چنانچه تاجر یا تجاری اقدام به تشکیل شرکت تجاری نماید، شرکا و یا موسسین شرکت صرفا تا حدود مشخصی نسبت به بدهیهای شرکت مسئول بوده و تمام اموال و دارایی های وی ضامن تجارت ایشان نیست. البته این موضوع به نوع شرکت تاسیسی نیز بستگی دارد به عنوان در شرکت تضامنی، میزان درصد مسئولیت شرکا به اندازه تمام بدهیهای شرکت میباشد.

بنابراین ملاحظه میفرمایید که ثبت شرکتها من جمله ثبت اینترنتی آگهی ثبت شرکت و ثبت اظهارنامه خروج از شرکت امری ضروری ولازم میباشد. دولت نیز تا جایی که امکان دارد در هنگام تاسیس و شکل گیری شرکتها نظارت لازم را به عمل می آورد تا افراد با تاسیس شرکتهای تجاری، زمینه سواستفاده از دیگران را ایجاد نمایند.

دلایل لزوم ثبت شرکت تجاری و ثبت اظهارنامه شرکت

 • ماده 195 قانون تجارت صراحتا بیان میدارد که ثبت کلیه شرکتهای نام برده شده در این قانون، الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکتها مصوب سال 1310 میباشد.
 • ماده 2 قانون ثبت شرکتها نیز، ثبت شرکتهای تجاری نظیر شرکت سهامی خاص را الزامی دانسته و درصورت عدم ثبت شرکت، ضمانت اجراهایی نیز قرار داده است. پرداخت جزای نقدی توسط مدیران شرکت و همچنین درصورت تقاضای مدعی العموم حکم انحلال شرکت متخلف از ضمانت اجراهای عدم ثبت شرکت میباشد.
 • از دیگر دلایلی که نیاز به ثبت شرکتهای مختلف نظیر ثبت شرکت دانش بنیان یا … را اثبات میکند جلب اعتماد عموم مردم و اشخاص ثالث میباشد. همانطور که میدانید عموم مردم و اشخاص ثالث صرفا درصورتی حاضر به برقراری روابط مالی و یا غیرمالی و یا انجام معاملات با یک شرکت بوده که از وجود هویت قانونی و مستقل آن شرکت اطمینان حاصل نمایند. اثبات این امر و برخورداری از هویت قانونی و شخصیت حقوقی مستقل صرفا با ثبت شرکت امکان پذیر میگردد.
 • یکی دیگر از مهمترین دلایلی که اقدام بهثبت شرکتها را اجباری و الزامی میسازد، حضور و فعالیت شرکت در مراجع رسمی نظیر محاکم دادگستری و دادگاه ها، ادارات دولتی و شرکت در معاملات و جلسات این مراجع همچون مزایده ها و مناقصه ها بوده که به هیچ عنوان بدون ثبت شرکت امکانپذیر نخواهد بود.
 • همچنین یکی دیگر از دلایل مهم الزام به ثبت شرکتها، استفاده از امکانات و تسهیلات ارائه گردیده به شرکتها نظیر وام های بانکی و مزایای در نظر گرفته شده از سوی دولت میباشد. بهره مندی از این امکانات و تسهیلات نیز صرفا در صورت ثبت شرکت به صورت قانونی امکانپذیر خواهد بود.

بنابراین و باتوجه به آنچه در خصوص لزوم ثبت شرکت هنگام تاسیس شرکتهای تجاری بیان گردید، مادامی که هریک از شرکتهای تجاری موضوع ماده 20 قانون تجارت، مراحل قانونی مربوط به ثبت را طی نکند رسمیت نخواهد داشت. دراین حالت کلیه فعالیتها و اقدامات مالی و غیرمالی آن غیرقانونی تلقی شده و در نتیجه مراجع صلاحیتدار میتوانند در هر لحظه از ادامه فعالیتهای شرکت به ثبت نرسیده جلوگیری نمایند.

هزینه ثبت شرکت

به طور کلی هزینه ثبت شرکت همانند خریدن یک کالای خاص و مشخص از مغازه ها نیست که قیمت واحد و ثابتی داشته باشد. درواقع هزینه ثبت شرکتها حسب نوع شرکت تجاری و میزان سرمایه ثبت شده در زمان تاسیس میتواند متغیر و متفاوت باشد. درحقیقت بخش عمده ای از هزینه های ثبت کردن شرکت به پرداخت مبالغ مشخصی به اداره های ذیربط و همچنین درج آگهی در روزنامه های رسمی کشور اختصاص می یابد. الباقی هزینه های ثبت شرکت نیز مربوط به کارمزد موسسه و شرکتی بوده که اقدام به ثبت شرکت درخواستی شما مینماید.

البته چنانچه خود شما عزیزان مایل به ثبت شرکت به صورت اینترنتی در سامانه irsherekat.ssaa.ir میباشید، دیگر نیازی به پرداخت کارمزد به شرکتهای مذکور برای ثبت شرکت مورد نظر نخواهید داشت. از طرف دیگر هزینه های ثبت شرکت صرفا مربوط به پرداخت هزینه مذکور نیست بلکه شما عزیزان میبایست هزینه پست، هزینه حق الثبت در اداره ثبت شرکتها، هزینه دو نوبت درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار و همچنین حق التمبر را پرداخت نمایید.

درواقع پس از ثبت شرکت بر اساس قوانین ثبت شرکت، در اداره ثبت شرکت یا به صورت غیرحضوری یا اینترنتی در سامانه ثبت شرکتها، بایستی هزینه چاپ آگهی شامل هزینه چاپ آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و هزینه چاپ آگهی تاسیس در روزنامه کثیرالانتشار نیز توسط شرکا یا موسسین پرداخت گردد. هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی به تعداد کلمات و خطوط آگهی مدنظر بستگی دارد. این هزینه به صورت میانگین از مبلغ 268/000 تومان شروع و با بالا رفتن تعداد کلمات و حروف آگهی، این مبلغ نیز افزایش خواهد شد.

مضافا بحث هزینه های مربوط به رایانامه شرکت نیز وجود دارد. رایانامه شرکت درواقع ایمیلی بوده که برای یک شرکت و با استفاده از دامنه اختصاصی سایت آن شرکت، ساخته میشود. طراحی سایت، ثبت دامنه و خرید هاست، از شرایط ساخت ایمیل تجاری و شرکتی بوده که حسب ویژگیهای سایت، هزینه های متفاوتی دارد. مراحل ساخت رایانامه شرکت نیز با ورود به پنل کاربری در سایت ارائه دهنده هاست، بخش ساخت ایمیل امکانپذیر است.

همچنین هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت تجاری در روزنامه کثیر الانتشار بستگی به این دارد که روزنامه ای که در آن تاسیس شرکت آگهی میگردد از چه نوعی خواهد بود. البته در این مورد نیز هزینه چاپ آگهی تاسیس در روزنامه کثیرالانتشار از مبلغ 268/000 شروع و با بالا رفتن تعداد کلمات و حروف افزایش پیدا خواهد کرد.

توجه داشته باشید که هزینه ثبت شرکت با توجه به میزان سرمایه شرکت یا نوع شرکت نیز تغییر خواهد کرد. برای درک بهتر موضوع تغییر هزینه ثبت شرکت تجاری با توجه به نوع آن میتوان به شرکت سهامی خاص اشاره نمود. در این نوع از شرکتها، با توجه به این که تعداد شرکا زیادتر بوده بدیهی است که متن آگهی روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی مربوط به شرکت در آن منتشر میگردد نیز زیاد تر خواهد بود. بنابراین هزینه ثبت در این نوع از شرکتها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین توجه داشته باشید که میزان سرمایه شرکت در هنگام ثبت آن نیز در هزینه های مربوط به ثبت تاثیرگذار خواهد بود .

یکی دیگر از مراحل و هزینه های ثبت شرکت نیز پرداخت حق التمبر سرمایه شرکت میباشد. هزینه حق التمبر به میزان یک دوهزارم سرمایه شرکت در زمان ثبت میباشد. بنابراین ملاحظه میفرمایید که هر میزان سرمایه بیشتری در هنگام ثبت تعیین شده باشد، مبلغ حق التمبر آن نیز افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال درصورتی که 200 میلیون تومان سرمایه اولیه تعیین گردیده باشد، باید 100 هزار تومان به عنوان حق التمبر پرداخت گردد.

در رابطه با هزینه های ثبت بایستی به این موضوع نیز اشاره کردیم که چنانچه ثبت شرکت به موسسات ثبت شرکت سپرده شود و توسط خود موسسین صورت نگیرد، هزینه وکیل ثبت شرکت را نیز باید به سایر هزینه های ثبت شرکت اضافه نمایید.

مدت زمان لازم برای تشکیل شرکت

در اغلب موارد مدت زمان ثبت شرکت، یکی از مهمترین فاکتورها در زمان تشکیل و ثبت شرکت بوده که موسسین شرکت به آن توجه ویژه ای مینمایند. به نحوی که در بسیاری از موارد موسسین شرکت حاضرند با پرداخت مبالغ کلان به وکلا، شرکت را در کوتاه ترین زمان ممکن به ثبت برسانند. در حال حاضر و باتوجه به روند قانونی ثبت شرکت، حداقل مدت ثبت شرکت را بایستی از 30 تا 45 روز به بالا درنظر گرفت.

سامانه ثبت شرکتها  irsherkat.ssaa.ir

امروزه و با توجه به گسترش روز افزون علم و فناوری و دسترسی مردم به اینترنت تکنولوژی روز، دولتها سعی میکنند که خدمات خود را هرچه بیشتر به شکل الکترونیکی ارائه نمایند. از همین رو جهت ثبت موسسه و ثبت شرکتها نیز همچون بسیاری از امور دیگر، سیستم اینترنتی و جدیدی به نام سامانه ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری، از سوی دولت تاسیس گردیده است. با وجود این سامانه، متقاضیان ثبت شرکت قادر خواهند بود بدون نیاز به مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکتها، مراحل ثبت را از طریق آدرس اینترنتی irsherkat.ssaa.ir آغاز و پیگیری نمایند.

البته از زمان تشکیل این سیستم، ثبت شرکت تجاری به صورت غیرحضوری در سامانه ثبت شرکتها و موسسـات، اجرایی و الزامی گردیده و کلیه اشخاصی که قصد به ثبت رساندن موسسه یا شرکت تجاری را داشته میبایست از طریق مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور iranamlaak.ir، اقدام به ثبت کردن شرکت مورد نظر خود نمایند.

درواقع سامانه ثبت شرکتها irsherkat.ssaa.ir زیرمجموعه ای از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور iranamlaak.ir میباشد. این سامانه از زمان تاسیس، امکانات بسیار گسترده ای را در رابطه با شرکتهای تجاری برای کاربران خود فراهم نموده است. از مهمترین و مفیدترین امکانات این سامانه میتوان به تاسیس شخصیت حقوقی، پلمپ دفاتر قانونی شرکت، پذیرش اظهارنامه دفتر ثبت تجاری، امکان جستجوی اطلاعات اشخاص حقوقی و شرکتها و … اشاره نمود.

توجه داشته باشید که ثبت شرکت در سایت ثبت شرکتها irsherkat.ssaa.ir از قسمت ثبت اینترنتی تاسیس شخصیت حقوقی یا شرکت، امکان پذیر بوده که در ادامه به بررسی این قسمت مهم از سامانه و نحوه ثبت اینترنتی شرکت یا شخصیت حقوقی میپردازیم.

مراحل ثبت اینترنتی شرکت

در زیر مراحل ثبت اینترنتی شرکت را برای شما عزیزان شرح داده و به بررسی نحوه ثبت غیرحضوری شرکت را بیان میکنیم لذا با ما همراه باشید.

 • برای ثبت شرکت از طریق سامانه اینترنتی قبل از هرچیز میبایست به آدرس اینترنتی ssaa.ir مراجعه و قسمت پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی را انتخاب نمایید. در این قسمت از شما خواسته میشود تا نوع شخصیت حقوقی یا نوع شرکت موردنظر را معین نمایید. سپس بایستی برروی دکمه ادامه کلیک نموده و بر اساس نوع شرکت انتخابی اطلاعات خواسته شده در این بخش را وارد نمایید. به عنوان مثال با انتخاب شرکت تضامنی، گزینه فرم درخواست اظهارنامه را انتخاب کنید. سپس با انتخاب این گزینه فرمی ظاهر میگردد که میبایست مرحله به مرحله آن را پر کرده و تکمیل نمایید. 
 • مرحله بعدی ثبت اینترنتی شرکت در سامانه نوبت به نوشتن نام و مشخصات شرکت و اطلاعات شخص حقوقی میشود. در این مرحله ابتدا میبایست نوع شرکت را انتخاب کرده و بعد از آن 5 نام را به ترتیب پیشنهاد داده و درج نمایید. توجه داشته باشید که اسامی پیشنهادی میبایست دارای ریشه فارسی بوده، نباید لاتین نباشد، نبایستی با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات داشته باشد، نام خاص باشد و همچنین نبایستی تکراری باشد. شما عزیزا ن میتوانید برای اطلاع از این که نام پیشنهادی تکراری هست یا خیر به سایت ilenc.ir مراجعه کرده و نام پیشنهادی و مدنظر را جستجو نمایید.
 • کادر و قسمت بعدی در این مرحله بعدی مربوط به موضوع فعالیت شرکت بوده که فرم مخصوص ثبت میبایست نوع فعالیت شرکت، وضعیت مجوز و مدت فعالیت شرکت را باتوجه به این که محدود یا نامحدود است انتخاب نمایید. در بخش شرح فعالیت نیز اگر موضوع فعالیتی که برای شرکت انتخاب کرده اید نیاز به توضیحات دارد توضیحات لازم را نوشته و سپس با کلیک بر روی گزینه گام بعدی وارد صفحه اطلاعات مرکز اصلی خواهید شد.
 • در قسمت اطلاعات مرکز اصلی درواقع میبایست مشخصات مرکز اصلی شرکت نظیر کد پستی، شماره تلفن، نشانی و آدرس مرکز اصلی شرکت و … را وارد نمایید. درصورتی که شرکت دارای شماره دورنگار و نشانی تارنما و پست الکترونیکی نیز باشد بایستی در همین صفحه و در بخش مربوطه وارد گردد.
 • بعد از تکمیل اطلاعات در صفحه مرکز اصلی شرکت و ورود به مرحله بعدی، وارد صفحه سرمایه شرکت یا شخص حقوقی خواهید شد. در این مرحله بایستی نوع سرمایه نظیر سرمایه نقدی یا غیرنقدی، سهام بانام یا بی نام و همچنین ارزش ریالی هر سهم بایستی تعیین و مشخص گردد. پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده و با کلیک بر روی گزینه گام بعدی، وارد صفحه مربوط به اشخاص خواهید شد.
 • منظور از اشخاص در این مرحله، اشخاصی هستند که درشرکت یا موسسه مربوطه دارای سمت بوده که میتوانند جزو اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند. چنانچه شخص دارای سمت از اشخاص حقیقی باشد بایستی در قسمت شخصیت حقیقی، اطلاعات شخصی خواسته شده را وارد نمایید. درصورتی که شخص دارای سمت جزو اشخاص حقوقی باشد میبایست اطلاعاتی نظیر نام فارسی، تابعیت، شناسه ملی شرکت و … تکمیل گردد. توجه داشته باشید که در پایین این صفحه سه گزینه ثبت اطلاعات، حذف اطلاعات و انصراف نیز وجود دارد. دراقع گزینه ثبت اطلاعات کلیه اطلاعات وارد شده در این صفحه را ذخیره کرده و گزینه حذف اطلاعات، اطلاعات وارد گردیده را حذف نموده و گزینه انصراف نیز به معنی انصراف از تغییر ثبت میباشد.
 • پس از طی این مراحل، میبایست اطلاعات مربوط به سرمایه و سهام همان شخص حقیقی یا حقوقی دارای سمت درشرکت را وارد نمایید. مرحله بعدی مربوط به تعیین سمت شخص یا اشخاص مارالذکر در شرکت یا موسسه میباشد. این سمت و جایگاه میتواند مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره و … باشد. همچنین توجه داشته باشید که تاریخ شروع سمت شخص یا اشخاص را نیز باید تعیین نمایید. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که تاریخ پایان اعتبار سمت با توجه به تاریخ شروع سمت مشخص خواهد شد. موضوع دیگری که بایستی به آن توج نمود وضعیت حق امضا اشخاص بوده که مشخص میکند که شخص دارای سمت، جزو افراد دارای حق امضا در شرکت میباشد یا خیر.
 • در این بخش از مراحل ثبت چنانچه شرکت تجاری یا موسسه نیاز به شعبه داشته باشد میتوانید در صفحه مربوط به شعب، اطلاعات آن را وارد نموده و در قسمت مربوط به سمت اشخاص در شعب، سمت شخص و مدت تصدی وی را نیز مشخص نمایید. همچنین در قسمت مربوط به روزنامه بایستی روز شروع سال مالی و ماه شروع سال مالی را مشخص کنید. مضافا اینکه در این صفحه اطلاعات روزنامه کثیرالانتشار شرکت با انتخاب از فهرست روزنامه شرکت مشخص خواهد شد.
 • با کلیک بر روی گزینه گام بعدی وارد صفحه اظهارنامه میشوید که میبایست در این قسمت متن اظهارنامه را وارد نمایید. در این خصوص شما میتوانید اطلاعات مربوطه را را تایپ نموده و یا از نمونه متنهای موجود در سیستم استفاده کنید. در گام بعدی نیز وارد صفحه اساسنامه خواهید شد و اساسنام هشرکت را نیز باید ارائه دهید. شرکتنامه ها و اساسنامه ها، فرم های پیش فرضی داشته که صرفا کافیست تا آنها را پر کرده و همچنین درصورت نیاز میتوانید قوانین و مقررات مخصوص شرکت خودتان را نیز به آن اضافه نمایید.
 • اکنون و در این مرحله میبایست کپی برابر اصل اساسنامه را در سامانه اداره ثبت شرکتها بارگذاری نمایید. به طور کلی با ورود به صفحه مدارک و با توجه به نوع شرکت، مدارکی که متقاضی ثبت بایستی ارائه کند ذکر گردیده است. به این نکته دقت فرمایید که عدم تایپ کامل متن صورتجلسه در قسمت مربوطه، موجب رد پذیرش و برگشت اصل صورتجلسه توسط پست را به همراه خواهد داشت. به عبارت دیگر متن تایپ شده میبایست با اصل صورتجلسه مطابقت کامل داشته باشد.
 • هنگامی که اطلاعات نهایی به صورت دقیق توسط متقاضی ثبت شرکت وارد شد، سامانه از متقاضی میخواهد تا اطلاعات و پذیرش را تایید نماید. بدیهی است که متقاضی بایستی به دقت آن را مطالعه کرده و سپس اقدام به تایید نماید. علی ایحال پس از این مرحله شما همواره میتوانید با ورود اطلاعات در سامانه اینترنتی و دریافت کد رهگیری، هرگونه تصمیمی که اداره ثبت شرکتها در خصوص درخواست شما گرفته است را ملاحظه نموده و از آن آگاه گردید.
 • متقاضیثبت شرکت از طریق سامانه اینترنتی بایستی بعد از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه ثبت شرکتها، اصول مدارک نظیر صورت جلسات تنظیمی به همراه ضمائم آن را از طریق پست سفارشی به آدرس مندرج در تأییدیه پذیرش ارسال نماید. پس از ارسال مدارک چنانچه صورتجلسه دارای نقص و مشکلی باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال خواهد شد. سپس شما بایستی در جهت رفع نقص اعلامی، اقدامات لازم را بعمل آورید و درصورتی که صورتجلسه ارسالی شما مورد تایید قرار گیرد به عنوان مرحله نهایی برای صدور آگهی به روزنامه ارسال خواهد شد. همچنین ممکن است صورتجلسه ارسالی شما رد شود که در این صورت دلایل رد صورتجلسه نیز با ابلاغیه به شما اعلام خواهد شد تا نسبت به ارسال صورتجلسه جدید اقدام نمایید.
 • بنابراین پس از پذیرش مدارک ارسالی، مسئول ادارهثبت شرکتها، دستور ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکتها را صادر خواهد نمود. در این مرحله متقاضی بایستی، اقدام به ثبت شرکتنامه در دفتر ثبت شرکتها نماید. در مرحله پایانی نیز متقاضی بایستی نسبت به چاپ و صدور آگهی تاسیس شرکت اقدام کند که آخرین مرحله جهت ثبت شرکت میباشد.

شرایط ثبت شرکتها

براساس ماده 20 قانون تجارت که از انواع شرکتها نام برده، میتوان شرکتها را در یک دسته بندی کلی به دو قسم شرکت سهامی و شرکت غیرسهامی تقسیم نمود. از طرف دیگر شرکت سهامی خود دارای دو نوع سهامی عام و خاص میباشد. علی ایحال و با توجه به اقسام مختلف شرکت، شرایط ثبت هر کدام از این شرکتها یکدیگر متفاوت بوده که در زیر به بررسی آن خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام

 • حداقل شرکا 5 نفر بوده و حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام 500 هزارتومان میباشد.
 • در شرکت سهامی عام حداقل تعداد اعضای هیات مدیره یا مدیران 5 نفر میباشد.
 • مسئولیت شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام هر یک از شرکا خواهد بود.
 • سهم آورده موسسین نبایستی از 20 درصد سرمایه شرکت در هنگام ثبت شرکت سهام عام کمتر باشد. 
 • 35 درصد از 20 درصد سرمایه شرکت سهامی عام نیز باید به صورت نقدی توسط موسسین تهیه شده و در یک حساب بانکی با اسم “شرکت سهامی عام در شرف تاسیس” سپرده و تامین شود.
 • رسید سپرده نقدی در بانک و همچنین اسناد مبنی بر مالکیت آن بخش از سرمایه که به صورت غیرنقدی از جانب سهامداران تعهد گردیده، میبایست به گواهی بانک مذکور رسیده و به همراه اظهارنامه به مرجع ثبت شرکتها ارسال گردد.
 • لزوم تشکیل مجمع عمومی موسس برای تصویب اساسنامه شرکت و همچنین انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت سهامی عام. توجه داشته باشید که افراد مذکور بایستی به صورت کتبی قبولی خود را اعلام نمایند.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

 • جهت ثبت شرکت سهامی خاص بایستی حداقل سه نفر شریک وجود داشته باشد.
 • شرکای شرکت سهامی خاص میبایست با در دست داشتن کارت ملی و شناسنامه خود، به بانک مراجعه و تقاضای افتتاح حساب غیرقابل برداشت برای ثبت شرکت شهامی خاص نمایند. 
 • جهت ثبت شرکت سهامی خاص حداقل بایستی مبلغ یک میلیون ریال به حساب بانکی شرکت واریز گردد.
 • شرکا میبایست فرم آماده اظهارنامه ثبت شرکت سهامی خاص، فرم صورتجلسه مجمع موسس و عادی و همچنین صورتجلسه هیات مدیره از اداره ثبت شرکتها را دریافت و بعد از تکمیل اطلاعات خواسته شده اقدام به امضا آن نمایند.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود 

 • حداقل تعدادی که شرکا قادر خواهند بود به واسطه آن اقدام به تاسیس شرکت با مسئولیت محدود، نمایند 2 نفر میباشد.
 • درخصوص سرمایه شرکت با مسئولیت محدود، محدودیتی از نظر حداقلی وجود ندارد.
 • حداقل تعداد اعضای هیات مدیره یا مدیران شرکت با مسدولیت محدود میتواند 1 نفر یا بیشتر باشد.
 • مسئولیت شرکا در شرکت با مسئولیت محدود به میزان سهمی خواهد بود که درشرکت سرمایه گذاری کرده اند.

شرایط ثبت شرکت تضامنی

 • برای ثبت شرکت تضامنی، حداقل تعداد افرادی که تحت عنوان شریک بایستی حضور داشته باشند 2 نفر میباشد.
 • در شرکت تضامنی نیز مانند شرکت با مسئولیت محدود، محدودیتی در خصوص حداقل میزان سرمایه در هنگام تاسیس وجود ندارد.
 • تعداد اعضای هیات مدیره یا مدیران شرکت تضامنی نیز میتواند یک نفر یا بیشتر باشد.
 • مسئولیت شرکا و موسسین شرکت تضامنی در برابر اشخاص ثالت، به میزان کل بدهی شرکت میباشد.
 • همانطور که از نام این شرکت نیز پیداست حدود مسئولیت شرکا و موسسین در برابر اشخاص ثالت، از نوع تضامنی میباشد.

شرایط ثبت شرکت نسبی

 • برای تاسیس شرکت نسبی، تعداد شرکا تشکیل دهنده شرکت بایستی حداقل 2 نفر باشد.
 • از نظر میزان و محدودیت سرمایه، حداقلی برای تاسیس شرکت نسبی وجود ندارد.
 • اعضای هیات مدیره یا مدیران شرکت نسبی میتوانند یک نفر یا بیشتر باشد.
 • مسئولیت شرکا در این نوع از شرکتها به نسبت سهم الشرکه هر شریک درنظر گرفته میشود.

شرایط ثبت شرکت مختلط سهامی

 • شرکت مختلط سهامی از دو گروه شرکای سهامدار و شرکای ضامن تشکیل شده و حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی مختلط 3 نفر میباشد.
 • درخصوص 3 نفر شریک مذکور میبایست 2 نفر جزو شرکای سهامدار و یک نفر شریک ضامن باشد.
 • در مورد سرمایه برای تشکیل شرکت سهامی مختلط، محدودیت حداقلی برای سرمایه وجود ندارد.
 • در این نوع از شرکتها نیز حداقل اعضای هیات مدیره یا مدیران میتواند یک نفر یا بیشتر باشد.
 • مسئولیت شرکای ضامن در شرکت سهامی مختلط به میزان کل بدهی های شرکت است.
 • مسئولیت شرکای سهامدار در این نوع شرکت، به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک خواهد بود.

شرایط ثبت شرکت مختلط غیرسهامی

 • شرکت مختلط غیرسهامی از دو گروه شرکای ضامن و شرکای با مسئولیت محدود تشکیل گردیده و حداقل تعداد شرکا بایستی 2 نفر باشد.
 • برای حداقل سرمایه در شرکت مختلط غیرسهامی، محدودیتی درنظر گرفته نشده است.
 • اعضای هیات مدیره یا مدیران این نوع شرکت حداقل میبایست یک نفر یا بیشتر باشد.
 • مسئولیت شرکای ضامن در شرکت مختلط غیرسهامی، به اندازه کل بدهی های شرکت است.
 • مسئولیت شرکای با مسئولیت محدود نیز به میزان سهم الشرکه و آورده آنها میباشد.

شرایط ثبت شرکت تعاونی 

 • حداقل تعداد شرکا جهت تاسیس شرکت تعاونی 7 نفر میباشد.
 • حداقل تعداد اعضای هیات مدیره یا مدیران شرکت تعاونی نیز بایستی 3 تا 7 نفر باشد.
 • برای میزان سرمایه در شرکت تعاونی، محدودیت حداقلی وجود داشته و باتوجه به ماده 4 دستورالعمل تشکیل تعاونیها، این میزان برای تاسیس شرکت تعاونی عام حداقل مبلغ 10 میلیون تومان و برای تشکیل شرکت تعاونی خاص، حداقل 1 میلیون تومان میباشد.
 • حداقل یک سوم سرمایه شرکت تعاونی باید به منظور تاسیس شرکت، در هنگام ثبت نقدا به حساب شرکت واریز گردد.

به طور کلی برای ثبت هر شرکت، موسسین و شرکای آن بایستی اقدام به فراهم نمودن اسناد و مدارک مربوط به هر یک از انواع مختلف شرکت نموده و سپس به سامانه ثبت شرکتها مراجعه نمایند. در ادامه موسسین بایستی با تکمیل اطلاعات در این سامانه، مدارک مورد نیاز را نیز بارگذاری نموده و در نهایت پس از تایید اطلاعات وارد شده توسط کارشناس مربوطه، میبایست اصول اسناد و مدارک بارگذاری شده را از طریق پست سفارشی به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایند. 

اصول اسناد و مدارک به قسمت ثبت دفاتر ثبت شرکتها ارجاع شده و مسئول مربوطه پس از ثبت مدارک در دفتر و درج آن بر روی اظهارنامه اقدام به اخذ امضاء از متقاضی مینماید. درواقع متقاضی بعد از قید جمله “ثبت با سند برابر است” ذیل دفتر را امضا خواهد نمود. علی ایحال یک نسخه از مدارک در بایگانی اداره ثبت نگهداری و نسخه دیگر مدارک بعد از مهر شدن به متقاضی ثبت شرکت داده خواهد شد.

با توجه به ماده 6 نظامنامه قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت، باید خلاصه شرکتنامه و منضمات آن توسط اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت و به خرج خود شرکت منتشر گردد. بنابراین در مرحله پایانی بایستی جهت واریز مبلغ روزنامه رسمی به صورت اینترنتی و غیرحضوری و دریافت روزنامه رسمی شرکت اقدام نمایید.

مدارک لازم برای ثبت شرکتها

همانطور که اشاره کردیم کلیه شرکتهای مذکور در ماده 20 قانون تجارت بایستی قبل از آغاز فعالیت تجاری به ثبت برسند. درواقع بعد از ثبت است که یک شرکت تجاری دارای شخصیت حقوقی مستقل گردیده و فعالیتها و اعمال آن قانونی و مورد حمایت قانون قرار میگیرد. در هنگام ثبت هر کدام از شرکتهای نام برده شده نیاز به ارائه مدارکی از سوی موسسین و شرکا خواهد بود که در زیر به بررسی و شرح آن خواهیم پرداخت:

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی عام:

مرحله اول: تشکیل و تحصیل اجازه پذیره نویسی

 • تهیه دو نسخه طرح اعلامیه پذیره نویسی با امضا کلیه موسسین.
 • تهیه دو نسخه اظهارنامه تکمیل گردیده.
 • تهیه دو نسخه طرح اساسنامه تکمیل گردیده.
 • کپی برابر با اصل مدارک شناسایی موسسین.
 • گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه به میزان حداقل 35 درصد از 20 درصد سرمایه تعهد شده.
 • مجوز فعالیت از مراجع مربوطه درصورت نیاز به مجوز درخصوص موضوع موردنظر شرکت.
 • اخذ مجوز اولیه از سازمان بورس و اوراق بهادار.
 • اقدام به تکمیل فرم تعیین نام و فیش واریزی مربوطه

مرحله دوم: تاسیس و ثبت شرکتهای سهامی عام

 • تهیه دو نسخه اساسنامه مصوب مجمع عمومی موسس.
 • تهیه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شامل تصویب اساسنامه، تعیین اعضای هیئت مدیره، انتخاب بازرسان و انتخاب روزنامه های کثیرالانتشار.
 • تهیه دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره.
 • ارائه گواهی بانکی پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه شرکت و همچنین گواهی تبدیل به وجه نقد کارشناس رسمی دادگستری چنانچه بخشی از سرمایه موسسین بصورت آورده غیرنقدی باشد.
 • اخذ مجوز ثانویه از سازمان بورس و اوراق بهادار.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص:

 • تهیه اظهارنامه شرکت در دو نسخه .
 • تهیه اساسنامه شرکت در دو نسخه .
 • تهیه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت.
 • تهیه دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره با امضای مدیران منتخب شرکت.
 • کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل و مصدق کلیه اعضای هیات مدیره، سهامداران و بازرسین شرکت.
 • ارائه گواهی پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در زمان تاسیس در آن افتتاح گردیده است.
 • ارائه گواهی تبدیل به وجه نقد کارشناس رسمی دادگستری چنانچه آورده شرکت غیر نقدی باشد.
 • ارائه اصل سند مالکیت درصورتی که شریکی مال غیرمنقولی را به عنوان سرمایه شرکت آورده باشد.
 • تهیه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره و بازرسان شرکت.
 • ارائه اقرارنامه تمامی اعضا هیات مدیره مبنی بر اینکه کارمند رسمی دولت نمیباشند.
 • ارائه اقرارنامه مدیرعامل مبنی بر نداشتن سمت مدیریت عامل در شرکتهای دیگر.
 • امضاء وکالتنامه در صورت ثبت شرکت توسط وکیل دادگستری.
 • ارائه اصل قیم نامه درصورتی که یکی از اعضا اهلیت قانونی نداشته باشد.
 • کپی آگهی تاسیس، روزنامه رسمی، کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل و مصدق نماینده شخص حقوقی درصورتی که شرکا یا سهامداران از اشخاص حقوقی باشند.
 • کپی برابر اصل پاسپورت و ترجمه رسمی آن چنانچه سهامدار خارجی و از اشخاص حقیقی باشد.
 • چنانچه سهامدار خارجی و از اشخاص حقوقی باشد، ارائه گواهی ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت کشور مربوطه و ترجمه رسمی آن و همچنین اصل وکالتنامه و ترجمه آن.
 • ارائه مجوز درصورتی که موضوع فعالیت شرکت نیاز به داشتن مجوز یا موافقت اصولی از مراجع ذیصلاح و مربوطه داشته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

 • تهیه دو نسخه از تقاضانامه تاسیس شرکت با مسئولیت محدود.
 • تهیه شرکتنامه شرکت در دو نسخه.
 • تهیه اساسنامه شرکت در دو نسخه.
 • ارائه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیات مدیره در دو نسخه.
 • کپی شناسنامه تمامی شرکا و مدیران درصورتی که مدیر خارج از سهامداران انتخاب شده باشد.
 • تهیه مجوز درصورتی که موضوع فعالیت شرکت مستلزم داشتن مجوز از مراجع ذیصلاح باشد.
 • ارائه گواهی عدم سوپیشینه اعضا هیات مدیره و مدیرعامل شرکت.
 • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری درصورتی که شرکت توسط وکیل به ثبت برسد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی:

 • ارائه شرکتنامه تکمیل گردیده در دو نسخه.
 • ارائه تقاضانامه تکمیل گردیده در دو نسخه.
 • ارائه اساسنامه تکمیل شده شرکت در دو نسخه.
 • تهیه و تکمیل فرم تعیین نام و فیش واریزی مربوطه.
 • اخذ مجوز چنانچه موضوع فعالیت شرکت نیاز به گرفتن مجوز از مراجع ذیصلاح داشته باشد.
 • چنانچه تعداد شرکا بیش از 12 نفر باشد، کپی برابر با اصل و مصدق مدارک شناسایی تمامی شرکا، مدیران و هیأت نظار.
 • تهیه گواهی عدم سوپیشینه برای اعضا هیات مدیره و مدیرعامل شرکت.
 • ارائه صورتجلسه مجمع عمومی موسس در دو نسخه.
 • ارائه صورتجلسه هیأت مدیره در دو نسخه.
 • چنانچه شرکت توسط وکیل به ثبت برسد، اصل وکالتنامه وکیل دادگستری. 

البته توجه داشه باشید که براساس ماده 47 قانون ثبت، شرکتنامه بایستی به ثبت برسد در غیراینصورت طبق ماده 48 قانون مذکور، سند مزبور در هیچ یک از محاکم اعتبار نداشته و پذیرفته نمیشود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت تعاونی

 • ارائه صورتجلسه تشکیل مجمع موسس، اولین مجمع عمومی عادی، اسامی اعضا و هیات مدیره منتخب و بازرسان و مدیر عامل شرکت در 4 نسخه.
 • ارائه اساسنامه مصوب مجمع عمومی و دعوتنامه تشکیل اولین مجمع عمومی عادی به تعداد 4 نسخه.
 • ارائه درخواست و تقاضای کتبی ثبت در 4 نسخه.
 • ارائه طرح پیشنهادی به همراه مجوز وزارت تعاون به تعداد 4 نسخه.
 • ارائه رسید پرداخت سرمایه مطابق با اساسنامه در 4 نسخه.
 • تهیه مدارک دعوت تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی عادی شرکت.
 • تهیه موافقتنامه تشکیل شرکت یا اتحادیه.
 • تهیه مجوز قانونی ثبت شرکت. 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت مختلط سهامی:

 • ارائه شرکتنامه تصدیق گردیده در یک برگ.
 • ارائه اساسنامه مصدق در یک برگ.
 • ارائه اسامی مدیر یا مدیران منتخب شرکت.
 • ارائه نوشته ای با امضای مدیر شرکت، مبنی بر تعهد به پرداخت تمام سرمایه و همچنین پرداخت واقعی لااقل ثلث سرمایه تعیینی.
 • ارائه سوابق تصدیق شده از تصمیمات مجمع عمومی در موارد مذکور در مواد 40، 41 و 44 قانون ثبت.
 • ارائه نوشته ای با امضای مدیر شرکت، درخصوص پرداخت تمام سرمایه نقدی شرکای ضامن و تسلیم تمام سرمایه غیرنقدی با تعیین قیمت حصه های غیرنقدی شرکت.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت مختلط غیرسهامی:

 • ارائه شرکتنامه تصدیق شده در یک برگ.
 • ارائه اساسنامه مصدق شرکت درصورت وجود.
 • تهیه نام شرکتها یا شرکای ضامن که دارای سمت مدیریت میباشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت نسبی:

 • شرکتنامه تکمیل شده در دو نسخه.
 • تقاضانامه تکمیل گردیده شرکت در دو نسخه.
 • اساسنامه تکمیل گردیده شرکت در دو نسخه.
 • تهیه و تکمیل فرم تعیین نام و همچنین فیش واریزی مربوطه.
 • تهیه مجوز از مراجع ذیصلاح چنانچه موضوع فعالیت شرکت نیاز به داشتن مجوز داشته باشد.
 • کپی برابر با اصل و مصدق مدارک هویتی کلیه شرکا، مدیران و هیأت نظار، درصورتی که تعداد شرکا بیش از 12 نفر باشد.
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه اعضا هیات مدیره و مدیرعامل شرکت.
 • تهیه صورتجلسه مجمع عمومی موسس در دو نسخه.
 • ارائه صورتجلسه هیأت مدیره در دو نسخه.
 • ارائه اصل وکالتنامه وکیل، درصورتی که شرکت توسط وکیل به ثبت میرسد.

نحوه استعلام ثبت شرکت

همانطور که گفتیم کلیه شرکتهای موضوع ماده 20 قانون تجارت، فارغ از نوع آن بایستی برای آنکه به رسمیت شناخته شود به صورت قانونی به ثبت برسد. بنابراین هر شرکتی که به طور قانونی به ثبت رسیده و شماره ثبت دریافت کند، قابل پیگیری و استعلام خواهد بود. به طور کلی روشهای استعلام شرکتهای ثبت شده به شرح زیر میباشد:

 • استفاده از سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور به آدرس اینترنتی ssaa.ir. شما عزیزان میتوانید در این سامانه با نوشتن نام شرکت، شماره ثبت شرکت یا شناسه ملی شرکت، درخصوص استعلام ثبت شرکت مورد نظر خود نمایید.
 • مراجعه به سامانه روزنامه رسمی به آدرس اینترنتیir/News/ShowNews.aspx. در این سامانه نیز میتوانید با وارد کردن حداقل یکی از اطلاعات خواسته شده در سامانه نظیر نام شرکت، شماره ثبت شرکت، شناسه ملی شرکت و … اطلاعات شرکت را جستجو نموده و استعلام ثبت شرکت را انجام دهید.
 • استعلام از سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکتها به نشانی اینترنتی ssaa.ir. در سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکتها میتوانید به صورت اینترنتی و غیرحضوری نسبت به استعلام ثبت شرکتها اقدام نمایید.

همچنین شما عزیزان میتوانید در خصوص استعلام و دیگر موارد مربوط به ثبت شرکتها با برترین وکلای ایران مشورت نموده و از خدمات ایشان بهره مند شوید.

وکیل تاسیس شرکتها

مباحث حقوقی به خصوص مبحث ثبت شرکت و مسائل مربوط به آن بسیار پیچیده و دشوار می باشند.

به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل تهران و با تجربه و متخصص در امور مربوطه مشورت نمایید.

چرا که طرح دعوی و تنظیم لوایح اشتباه و نادرست ممکن است به گونه ای به روند رسیدگی آسیب بزند که دیگر امکان تصحیح آن به هیچ عنوان نباشد.

تیم حقوقی وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای تهران، مجرب و مورد اعتماد آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد. درهمین خصوص ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز میتوانند از خدمات حقوقی و مشاوره ای وکلای ایرانیان خارج کشور استفاده نمایند.

همچنین در صورتی که مایل به پرداخت حق الوکاله نیستید می توانید بدون پرداخت حق الوکاله وکیل از خدمات تیم ما استفاده کنید.

در این صورت صرفا با پرداخت مبلغ لازم در طول روند رسیدگی و تمام مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری بهره مند خواهید گردید.

این خدمات شامل تنظیم دادخواست، تنظیم لایحه، مشاوره و غیره به طور دائم و تحت نظر وکیل تهران می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا