وکیل ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور، به دلایل مختلف ترجیح میدهند برای انجام امور حقوقی خود در ایران نظیر طلاق، انحصار وراثت، خرید و فروش، اجاره و رهن، مشارکت، سرمایه گذاری و غیره به وکیل ایرانیان خارج از کشور و مورد اعتماد وکالت دهند. از جمله این دلایل میتوان به دوری مسافت، هزینه های هنگفت رفت و […]

وکیل ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور، به دلایل مختلف ترجیح میدهند برای انجام امور حقوقی خود در ایران نظیر طلاق، انحصار وراثت، خرید و فروش، اجاره و رهن، مشارکت، سرمایه گذاری و غیره به وکیل ایرانیان خارج از کشور و مورد اعتماد وکالت دهند. از جمله این دلایل میتوان به دوری مسافت، هزینه های هنگفت رفت و آمد به کشور، مشغله کاری، ممنوع الخروجی و غیره اشاره نمود.

از همین رو گروه حقوقی وکیل زوم با حصول تجربه و همکاری تیمی با بهترین وکلای تهران و مورد اعتماد، آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی در خصوص امور تجاری، خرید و فروش اوراق بهادار، خرید و فروش ملک، اجاره و رهن ملک، ثبت شرکت، ثبت ازدواج ایرانیان مقیم خارج از کشور، ثبت طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور و تنفیذ آن، انحصار وراثت و غیره میباشد.

از طرف دیگر یکی از سئوالات همیشگی هم میهنان مقیم خارج از کشور، چگونگی ثبت نام غیر حضوری در سامانه ثنا و نحوه اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری در کشور عزیزمان ایران، جهت انجام امور قضایی و پیگیری پرونده ها میباشد.

درواقع یکی از مشکلاتی که هم میهنان خارج از کشور همواره با آن مواجه اند، ثبت نام در سامانه ثنا جهت اعطای وکیل به وکیل ایرانیان خارج از کشور است. گروه مجرب وکیل زوم در تهران تمهیداتی در این زمینه اندیشیده که ثبت نام در سامانه ثنا را برای ایرانیان مقیم خارج از کشور تسهیل مینماید.

وکلای تیم حقوقی وکیل زوم آماده پاسخ گویی و ارائه خدمات حقوقی به شما هموطنان مقیم خارج از ایران میباشند. ما در این مقاله به نحوه تنظیم وکالت نامه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور و دیگر سئوالات احتمالی شما در خصوص نحوه اعطای وکالت به وکیل ایرانیان خارج از کشور میپردازیم.

روش های تماس با وکیل ایرانیان خارج از کشور چگونه است؟

جهت ارتباط مستقیم با وکیل ایرانیان خارج از کشور میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید:

نحوه اعطای وکالت به وکیل ایرانیان خارج از کشور در سال 1403

ایرانیان خارج از کشور در سال 1403 میتوانند از طریق روشهای گوناگونی به یک وکیل بین المللی در تهران جهت انجام امور حقوقی خود وکالت دهند. در زیر به بررسی انواع این روشها و معرفی بهترین وساده ترین روش اعطای وکالت توسط ایرانیاان خارج از کشور میپردازیم.

 • روش حضوری: بدیهی است که متقاضی اعطای وکالت در خارج از کشور میتواند با مراجعه حضوری و مستقیم به یک وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت داده که در این صورت وکیل دادگستری بدون واسطه امور حقوقی وی را انجام خواهد داد.
 • وکالت مع الواسطه: راه دیگر اما نیاز به حضور متقاضی در ایران ندارد. درواقع ایرانیان مقیم خارج از کشور میتوانند در زمان حضور در ایران، به یکی از اعضای خانواده و یا  آشنایان مورد اعتماد خود در ایران وکالت دهند. دراین صورت شخص دارای وکالت از جانب فرد مقیم خارج از ایران میتواند به وکیل ایرانیان خارج از کشور وکالت داده تا وکیل پایه یک دادگستری در حدود اختیارات تعیین شده در وکالتنامه اقدامات لازم را بعمل آورد. البته توجه داشته باشید که فرد ایرانی خارج از کشور حتما بایستی حق توکیل به وکیل دادگستری را در وکالتنامه تنظیمی قید نماید در غیر این صورت وکالتنامه تنظیمی بلا استفاده میگردد.
 • سامانه میخک (بهترین روش): در حال حاضر امکان اعطای وکالت از طریق سامانه تایید اسناد کنسولی میخک (تاک) به صورت غیر حضوری فراهم گردیده است. این روش اساسا بهترین و ساده ترین راه اعطای وکالت به وکیل بین المللی در تهران می باشد. ما در ادامه این نوشتار به بررسی و چگونگی اعطا و تایید وکالت از طریق سامانه میخک میپردازیم.

مراحل تایید و اعطای وکالت به وکیل ایرانیان خارج از کشور از طریق سامانه میخک

در این خصوص ایرانیان خارج از کشور بایستی جهت تایید وکالتنامه تنظیمی به سایت یا سامانه تایید اسناد کنسولی میخک (تاک) مراجعه نمایند. متقاضی در ابتدا بایستی در سایت مذکور به نشانی اینترنتی https://mikhak.mfa.gov.ir مراجعه و ثبت نام نماید.

توجه داشته باشید که اطلاعات ثبت شده در این سایت بسیار مهم بوده و باید کاملا منطبق بر شناسنامه ایرانی فرد و وکیل منتخب وی باشد. ایرانیان مقیم خارج از کشور پس از ورود به سامانه بایستی به قسمت پروفایل مراجعه نموده و نمایندگی یا کنسولگری سفارت ایران در کشور محل اقامت خود را انتخاب نماید. پس از این مرحله میبایست به قسمت وکالتنامه رفته و و نوع وکالتنامه مورد نظر خود را نیز انتخاب نمایید.

توجه: توصیه میشود عزیزان مقیم خارج از کشور قبل از تنظیم وکالتنامه با یک وکیل ایرانیان خارج از کشور و مورد اعتماد مشورت نموده و سپس اقدام به تنظیم وکالتنامه نمایند.

در انتها نیز عزیزان مقیم خارج جهت تایید امضا و دریافت نسخه اصلی وکالتنامه میبایست به همراه کد رهگیری و مدارک شناسایی به سفارت ایران و یا نمایندگیهای ایران در کشور محل اقامت خود مراجعه نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که متاسفانه کشور عزیزمان ایران در برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا دارای دفتر کنسولگری نمیباشد. از همین رو ایرانیان مقیم آمریکا باید به دفتر حافظ منافع ایران واقع در واشنگتن (سفارت کشور پاکستان) مراجعه نموده و امور مربوط به اعطای وکالتنامه را در آنجا انجام دهند. همین موضوع در خصوص ایرانیان مقیم کانادا نیز صدق میکند و بایستی به همین ترتیب عمل گردد.

در هر صورت پس از انجام کامل مراحل مارالذکر، اصل وکالتنامه از طریق پست برای وکیل بین المللی در ایران ارسال میگردد. 

ثبت نام ایرانیان خارج از کشور در سامانه ثنا

در حال حاضر (زمان نگارش این مقاله) خوشبختانه امکان ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا در سفارتخانه های ایران و کنسولگریها فراهم گردیده است. لذا هم میهنان عزیز مقیم خارج از کشور میتوانند به سادگی به وکیل ایرانیان خارج از کشور و به صورت مستقیم وکالت دادگستری دهد. امیدواریم هرچه زودتر وزات امور خارجه و قوه محترم قضائیه نسبت به رفع این مشکلات پیش پا افتاده و در عین حال مهم اقدام نمایند.

توجه: علی رغم امکانات فراهم شده، به کلیه هم میهنان عزیز مقیم خارج از کشور و یا عزیزانی که قصد خروج از کشور و اقامت طولانی دارند، توصیه میشود در زمان حضور در ایران اقدام به ثبت نام در سامانه ثنا نمایند. به این ترتیب مشکل احراز هویت و اعطای وکالت به وکیل ایرانیان خارج از کشور به کلی از بین میرود.

همچنین به عزیزان مقیم خارج از کشور توصیه میگردد سیم کارت تلفن همراهی را که با آن اقدام به ثبت نام در سامانه ثنا نموده اند همراه داشته باشند و یا به فرد مورد اعتمادی بسپارند تا در زمان لازم، کد امضا الکترونیکی ارسالی از سامانه ثنا را در اختیار وکیل ایرانیان خارج از کشور قرار دهند.

در ادامه به بررسی مدارک لازم جهت تنظیم وکالتنامه ایرانیان مقیم خارج از ایران میپردازیم.

مدارک لازم جهت تنظیم وکالتنامه ایرانیان خارج از کشور

جهت اعطای وکالت به وکیل ایرانیان خارج از کشور لازم است متقاضی در هنگام حضور در کنسولگری یا سفارتخانه اصول مدارک ذیل را همراه داشته و فرمهای مخصوص را پر کند.

 • تکمیل پرسشنامه موجود در سامانه کنسولگری
 • مشخصات شناسنامه ای کامل به زبان فارسی
 • مشخصات و آدرس دقیق وکیل ایرانیان خارج از کشور به زبان فارسی
 • شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه جهت تنظیم وکالتنامه
 • تایید امضا فرد مقیم خارج از ایران توسط مامورین کنسولگری
 • عدم وجود هرگونه خط خوردگی در وکالتنامه تنظیمی
 • تعیین حدود اختیارات وکیل ایرانیان خارج از کشور و تنظیم مفاد وکالتنامه

نحوه تنظیم وکالتنامه توسط وکیل ایرانیان خارج از کشور

به طور کلی و به موجب قوانین ایران، وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب و نماینده خود قرار میدهد. بر اساس ماده 35 قانون آیین دادرسی در امور مدنی، وکالت در دادگاه ها شامل کلیه اختیارات راجع به امر دادرسی است به جز آنچه موکل استثنا نموده و یا توکیل در آن خلاف شرع باشد. بنابراین مطابق ماده مذکور و بندهای 14 گانه آن، اختیارات وکیل ایرانیان خارج از کشور بایستی به طور صریح در وکالتنامه تصریح گردد.

همانطور که گفتیم توصیه میشود در خصوص تنظیم وکالتنامه جهت اعطای وکالت، با یک وکیل ایرانیان خارج از کشور مورد اطمینان و متخصص مشورت نموده تا مفاد وکالتنامه را به درستی تنظیم نمایید.

توجه: عموما وکالتنامه های کنسولی که از قبل تهیه شده دارای اشکلات فراوانی است که میتواند در آینده برای موکل در دادگاه های ایران ایجاد مشکل نماید. در این صورت با اتلاف وقت و هزینه حقوق موکل مقیم خارج از کشور تضییع میگردد.

ویژگی های وکیل ایرانیان خارج از کشور

همانطور که گفتیم وکیل ایرانیان خارج از کشور بایستی ویژگیهای منحصر به فردی داشته باشد تا ایشان را از سایر وکلای پایه یک دادگستری متمایز سازد. ما در ادامه به بررسی مهمترین ویژگیها در این خصوص میپردازیم لذا با ما همراه باشید:

 • قابل اعتماد و اطمینان بودن: درواقه مهمترین ویژگی یک وکیل ایرانیان خارج از کشور مورد اطمینان بودن ایشان است. به عبارت دیگر دوری موکل مقیم خارج از کشور از وکیل دادگستری، عدم امکان نظارت مستمر بر کار و اقدامات وی، نا آگاهی ایرانیان خارج از کشور از قوانین و مقررات کنونی ایران ایجاب مینماید وکیل ایرانیان خارج از کشور از قابل اعتماد ترین وکلای دادگستری ایران باشد.
 • آشنایی جزئی نسبت به قوانین خارج از کشور: درواقع بهتر است وکیل ایرانیان خارج از کشور تا حدودی به نظام قانونی و حقوقی سایر کشورها آشنا بوده و قوانین کلی و مهم کشورها را بشناسد.
 • تسلط کامل بر قوانین و مقررات ایران: وکیل ایرانیان خارج از کشور بایستی کاملا بر نظام قانونی و حقوقی ایران تسلط داشته باشد. شاید شنیدن این موضوع برای شما عزیزان عجیب باشد که نظام قانونی و حقوقی ایران به لحاظ پیچیدگی در صدر نظامهای حقوقی و قانونی دنیا قرار دارد. درواقع نظام حقوقی ایران بر پایه مبانی و اصول فقهی و عرف رایج و متاثر از نظامهای حقوقی برخی کشورها از جمله فرنسه است. از همین رو نظام قانونی ایران دارای پیچیدگیهای فراوانی بوده که تنها وکلای پایه یک دادگستری متخصص میتوانند از عهده آن برآیند.
 • صادق بودن و راستگویی: داشتن صداقت از مهمترین ویژگیهای یک وکیل ایرانیان خارج از کشور است. درواقع وکیل دادگستری بایستی صادقانه تمامی کلیات موضوع نظیر درصد شانس پیروزی پرونده، اتقافات احتمالی آینده و غیره را برای موکل روشن سازد. در این صورت موکل میتواند با آگاهی نسبت به جوانب امر بهترین تصمیم را در خصوص موضوع مربوطه بگیرد.
 • آشنایی جزئی با زبان انگلیسی: بهتر است وکیل ایرانیان خارج از کشور تا حدودی با زبان انگلیسی آشنا بوده تا در مواقع مقتضی از آن استفاده نماید.

توصیه مهم وکیل ایرانیان خارج از کشور

هم میهنان عزیزی که سال های دور یا نزدیک از ایران خارج شده اند ممکن است اطلاعات کافی از نحوه تنظیم قرارداد وکالت با وکیل پایه یک دادگستری در ایران را نداشته باشند.

همین موضوع موجب شده عزیزان خارج از کشور متاسفانه در دام دلال ها و موسسات حقوقی غیر قانونی و غیر مجاز گرفتار شوند. امروزه اینگونه موسسات و دلال ها همانند قارچ سر برآورده و تعداد آنها بسیار افزایش یافته و فضای مجازی و اینترنتی را عرصه تاخت و تاز و جولان خود قرار داده اند.

درواقع در سالهای اخیر به دلیل عدم نظارت کافی بر چگونگی ثبت موسسات حقوقی، تعداد دلال ها و موسسات حقوقی غیر قانونی و غیر مجاز که زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری فعالیت نمیکنند به شدت افزایش پیدا کرده است.

برابر قوانین و مقررات ایران، تنها وکیل پایه یک دادگستری میتواند با سایر افراد قرارداد وکالت منعقد نماید و از سوی او در دادگاه حاضر شده و دفاع کند. درواقع قانونگذار  هرگونه تظاهر به امر وکالت را جرم دانسته و برای مرتکب آن مجازات تعیین کرده است.

به عبارت دیگر موسسات حقوقی غیر قانونی و دلال هایی که زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری دارای پروانه وکالت معتبر فعالیت نمیکنند، نمیتوانند در دادگاه حاضر شوند. از همین رو با سوء استفاده از وکلای کم تجربه و جوان و یا کارآموز، مبادرت به عقد قرار داد با ایرانیان مقیم خارج از کشور مینمایند. این موسسات اقدام به اخذ مبالغ و حق الوکاله هنگفت نموده ولی صرفا بخش ناچیزی از آن را به وکیل پرداخت مینمایند.

به عبارت ساده تر در اینگونه موارد افراد به جای مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری به یک دلال مراجعه کرده اند! حال فرض کنید چه اتفاقاتی میتواند رخ دهد! این امر قطعا موجب تضییع حقوق موکل و وکلای جوان خواهد شد. تجربه کم وکیل در این گونه موسسات، در کنار عدم دریافت حق الوکاله مناسب، موجب بروز خسارات فراوانی به ایرانیان مقیم خارج از کشور که متقاضی خدمات حقوقی هستند میشود.

بنابراین به هم میهنان عزیز مقیم خارج از کشور اکیدا توصیه میشود که با وکلای دارای پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای دادگستری مرکز تهران قرارداد منعقد نمایند. کانون وکلای دادگستری ایران یک نهاد مستقل بوده و بیش از یکصد سال قدمت دارد. کانون وکلای ایران یک نهاد شناخته شده در مجامع بین المللی بوده و دارای تشخص و اعتبار جهانی میباشد.

گروه حقوقی وکیل زوم با سابقه فعالیت و ارائه انواع خدمات حقوقی به عزیزان داخل و خارج از کشور، آماده ارائه هرگونه مشاوره، راهنمایی، تنظیم لوایح، تنظیم دادخواست، وکالت و قبول پرونده هم میهنان محترم مقیم خارج از کشور میباشد.

برخی از مهمترین خدمات وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور

همانطور که اشاره کردیم وکیل ایرانیان خارج از کشور میتواند تمامی اموری حقوقی و خدماتی که هم میهنان عزیز خارج از کشور نیاز دارند در ایران انجام دهند را به وکالت از وی به عمل آورند. ما در ادامه به مهمترین خدمات وکیل پایه یک دادگستری ایران اشاره میکنیم:

امور دانشگاهی در ایران برای ایرانیان خارج از کشور

کارهای دانشگاهی در ایران برای ایرانیان خارج از کشور شامل مسائل مختلفی میباشد. از این قبیل امور میتوان به پیگیری امور مربوط به نظام وظیفه، امور مربوط به خدمت سربازی، دریافت مدارک دانشگاهی از قبیل مدرک تحصیلی، کارنامه، نمرات و غیره از دانشگاه های ایران، تعیین نوع وثیقه ‌های لازم جهت خروج از کشور، تمدید یا دریافت معافیت از خدمت نظام وظیفه و سایر مسائل مالی مرتبط با تحصیل در ایران و غیره اشاره نمود.

جهت انجام امور مارالذکر و دستیابی به مدارک و اطلاعات مورد نیاز، دانشجویان خارج از کشور میتوانند با وکلای مورد اعتماد گروه وکیل زوم تماس حاصل نمایند. وکلای معتمد تیم ما این امور مربوطه را به صورت حرفه ‌ای و بدون نیاز به حضور اشخاص دیگر پیگیری نموده و مدارک مورد نیاز شما عزیزان را دریافت خواهند نمود.

امور ملکی و خرید، فروش و اجاره خانه برای ایرانیان خارج از کشور

از دیگر امور مهمی که میتوان از طریق وکیل ایرانیان خارج از کشور به آن پرداخت، انجام امور ملکی نظیر اجاره، خرید و فروش خانه، باغ، زمین وغیره برای ایرانیان خارج از کشور میباشد. جهت تنظیم قراردادهای رسمی برای اجاره، خرید یا فروش املاک میتوانید از وکلای پایه یک دادگستری در ایران کمک بگیرید.

از مهمترین خدمات ملکی نیز میتوان به تعیین وثیقه‌ های معاملات ملکی، تک برگی نمودن سند های ملکی قدیمی، انواع استعلام اسناد ملکی، دریافت مشاوره در مورد قوانین و مقررات ملکی، انجام امور مربوط به ارث و تقسیم ارث بین وراث، انجام امور تبلیغاتی جهت فروش و اجاره املاک در ایران و سایر امور اشاره کرد.

کلیه خدمات مارالذکر توسط وکلای مورد اطمینان و متخصص در ایران انجام خواهد شد. بنابراین ایرانیان خارج از کشور میتوانند تمام امور مربوط به املاک خود را به صورت حرفه ‌ای توسط وکیل پایه یک دادگستری انجام دهند. انجام داده و اموال خود در ایران را به نحو احسنت مدیریت نمایند.

انجام کلیه امور مربوط به نظام وظیفه و سربازی برای ایرانیان خارج از کشور

انجام امور مربوط به نظام وظیفه و سربازی برای ایرانیان خارج از کشور، همواره یکی از امور پیچیده و زمان ‌بر بوده که سختیهای خاص خود را دارد. اما هم میهنان عزیز خارج از کشور میتوانند به کمک یک وکیل پایه یک دادگستری و مورد اعتماد در ایران به سادگی و در اسرع وقت این امور را انجام دهند.

وکلای دادگستری گروه حقوقی وکیل زوم کلیه مراحل مرتبط با نظام وظیفه و سربازی نظیر تقاضای ارسال نمرات از دانشگاه به سفارت، مراجعه به وزارت علوم و پیگیری جهت تایید مدارک، وارد کردن رزومه نظام وظیفه، تقاضای معافیت، جا به جایی پول و ارز به نیابت از هم میهنان مقیم خارج از کشور و دیگر امور مربوطه را انجام خواهند داد.

انجام امورات سجلی برای ایرانیان خارج از کشور

امورات سجلی از دیگر موارد مهمی میباشد که وکیل ایرانیان خارج از کشور در گروه حقوقی وکیل زوم مبادرت به انجام آن مینماید. امورات سجلی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور موارد مختلفی را شامل میشود.

از مهمترین این امور میتوان به تعویض و تغییر مدارک شناسایی نظیر شناسنامه یا کارت ملی، درخواست صدور شناسنامه برای فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور، ترجمه رسمی و تایید گواهی وفات، اخذ و دریافت شناسنامه المثنی، ترجمه رسمی و تصدیق گواهی تولد، تقاضای صدور شناسنامه برای خانم ‌های غیر ایرانی که با مرد ایرانی ازدواج کرده ‌اند و دریافت آن و غیره اشاره نمود.

روش ثبت نام غیر حضوری در سامانه ثنا

در سایت ثنا به منظور انجام و تکمیل فرآیند ثبت نام در سامانه ثنا بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی در ایران، امکان ویژه ای فراهم گردیده است. در زیر به طور مختصر روش ثبت نام غیر حضوری در سامانه ثنا با گوشی به صورت تصویری آموزش داده شده است. همچنین میتوانید مقاله تکمیلی ثبت نام در سامانه ثنا را نیز مطالعه بفرمایید.

1- در ابتدا وارد سایت ثنا sana.adliran.ir شوید سپس صفحه ای به شکل زیر برای شما باز میشود که میتوانید از کلیه خدمات آن پس از ثبت نام در سامانه استفاده نمایید. در اینجا بر روی قسمت “سامانه احراز هویت بر خط” و یا قسمت “سامانه ثیت نام الکترونیک” کلیک نمایید. و وارد قسمت “ثبت نام برخط – ثبت نام شخص حقیقی” شوید.

سایت ثنا

2- اطلاعات خواسته شده مانند کد ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه خود را وارد نموده و سپس بر روی دکمه ”ادامه” کلیک نمایید. توجه داشته باشید که چنانچه شناسنامه شما فاقد عکس باشد، سامانه با خطا مواجه شده و ثبت نام انجام نخواهد شد. در ادامه فرآیند ثبت نام بر خط، اطلاعات خواسته شده را به درستی وارد نمایید.

سات ثنا

در این مرحله یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت احراز هویت را انتخاب نموده و با دوربین خود عکس واضح بگیرید. همچنین بایستی نمونه امضای اسکن شده خود را نیز ارسال بفرمایید. در مرحله بعدی میبایست یک فیلم از خودتان ضبط نموده و در آن فیلم، جمله ای را بخوانید یا حرکات مشخصی را با دست خود انجام دهید. در انتها با انجام مراحل مارالذکر، اطلاعات ثبت نام جهت بررسی و تایید به دفاتر خدمات قضایی ارسال میگردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

۲ دیدگاه دربارهٔ «وکیل ایرانیان خارج از کشور»

 1. سلام من و خانوادم هلندیم شما میتونید خونه مارو اجاره بدین و در کل بسپریمش به شما؟۳تا واحده غرب تهران

  1. درود بر شما بله امکانش هست از طریق شماره های مندرج در این صفحه با وکیل پایه یک دادگستری ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا