سامانه میخک

مقاله پیش رو توسط وکیل بین المللی در استان تهران در خصوص نحوه ورود و ثبت نام در سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir و مهمترین خدمات و راهنمای سامانه میخک وکالتنامه، کد رهگیری و … برای آشنایی و آگاهی شما ایرانیان مقیم خارج از کشور تنظیم گردیده است. درواقع تا پیش از راه اندازی سامانه اینترنتی میخک، ایرانیان […]

سایت میخک
مقاله پیش رو توسط وکیل بین المللی در استان تهران در خصوص نحوه ورود و ثبت نام در سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir و مهمترین خدمات و راهنمای سامانه میخک وکالتنامه، کد رهگیری و … برای آشنایی و آگاهی شما ایرانیان مقیم خارج از کشور تنظیم گردیده است.درواقع تا پیش از راه اندازی سامانه اینترنتی میخک، ایرانیان مقیم خارج از کشور برای انجام امور کنسولی خود میبایست به صورت حضوری به دفاتر کنسولی مراجعه کرده تا امکان بهره مندی از خدمات مربوطه را داشته باشند. طبیعی است که انجام مراحل در فرآیند گذشته مستلزم صرف هزینه بیشتر و وقت و زمان طولانی تری بود. از طرف دیگر این امر موجب تجمع گسترده متقاضیان در دفاتر کنسولی و کاهش سرعت کار این دفاتر میشد.از همین رو و از طرف دیگر با گسترش بیماری کرونا در سراسر دنیا، دولت به منظور کاهش مراجعات حضوری به دفاتر کنسولی، اقدام به راه اندازی سامانه ای تحت عنوان سامانه تاک یا همان سامانه تایید اسناد کنسولی نمود. همچنین با گذشت زمان، میزان خدمات ارائه شده در این سامانه افزایش چشمگیری داشته است. البته توجه داشته باشید که در حال حاضر، نام سامانه تاک به سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی تغییر یافته که به صورت اختصاری، سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir نامیده میشود.بنابراین ما در این مقاله به معرفی samaneh mikhak پرداخته و به این پرسش پاسخ میدهیم که سامانه میخک چیست؟ سپس به آموزش نحوه ورود و ثبت نام در سامانه میخک یا همان mikhak passport و بررسی مهمترین نکات در خصوص استفاده از سایت میخک mikhak.mfa.gov.ir خواهیم پرداخت لذا با ما همراه باشید.

سامانه میخک چیست؟

باتوجه به مراتب مارالذکر سامانه میخک، سامانه ای است که به منظور ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور به نشانی اینترنتی mikhak.mfa.gov.ir راه انداری گردیده است. از مهمترین خدمات کنسولی این سامانه میتوان به ثبت ازدواج ایرانیان خارج از کشور، تقاضا و دریافت پاسپورت و تمدید آن، تایید اسناد پزشکی برای دریافت کمک هزینه، تایید گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان، اخذ گواهی عدم سوء پیشینه، ثبت درخواست و صدور وکالت نامه و غیره اشاره نمود. نحوه ورود و ثبت نام در samaneh mikhak​ نیز از طریق همین آدرس mikhak.mfa.gov.ir میباشد.لازم به توضیح است که در کنار سامانه میخک که برای انجام خدمات کنسولی ایرانیان مقیم خارج از کشور تاسیس شده، وزارت امور خارجه اقدام به راه اندازی سامانه ای خدماتی تحت عنوان سامانه روادید الکترونیکی ایران evisa.mfa.ir نموده که هدف و مقصود آن، صدور ویزای الکترونیکی برای خارجیان میباشد.

نحوه ورود و ثبت نام در سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir

بدیهی است که پیش شرط استفاده از امکانات هر سامانه ای از جمله سامانه میخک نظیر ثبت نام گذرنامه اینترنتی و غیره، ورود به سایت mikhak.mfa.gov.ir و ثبت نام در آن میباشد. از همین رو در ادامه این نوشتار، به توضیح مراحل ورود و ثبت نام samaneh mikhak از طریق راهنمای تصویری میپردازیم که به شرح زیر میباشد لذا لطفا با ما همراه باشید:۱- در ابتدا آدرس سایت mikhak.mfa.gov.ir را در مرورگر دستگاه خود جستجو نموده یا بر روی لینک صفحه اصلی سامانه میخک در این صفحه کلیک نمایید. پس از ورود به صفحه اصلی و ابتدایی سامانه میخک بایستی مطابق تصویر زیر بر روی گزینه “ثبت نام / ورود به سامانه” کلیک نمایید.
سایت میخک

۲- پس از ورود به صفحه “ثبت نام / ورود به سامانه” بایستی کد ملی و آدرس پست الکترونیکی (email) خود را به همراه کد امنیتی در کادرهای مورد نظر وارد نمایید. سپس میبایست بر روی دکمه “دریافت رمز عبور یک بار مصرف” کلیک نمایید.

توجه: حتما از آدرس پست الکترونکی (email) درست و صحیح استفاده نمایید چراکه کد ورود به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سایت میخک 1

۳- در این مرحله از ثبت نام، سامانه میخک یک رمز عبور یکبار مصرف برای ایمیل شما ارسال کرده که باید آن را به همراه کد امنیتی در کادرهای مربوطه وارد نموده و بر روی دکمه “ورود به سامانه با رمز عبور یکبار مصرف” کلیک نمایید.

توجه: چنانچه برای ورود به سامانه با مشکل مواجه شدید بایستی بر روی دکمه “مشکل در ورود به سامانه” کلیک نمایید.

سایت میخک 2

۴- در این مرحله از مراحل ورود و ثبت نام در سامانه میخک mikhak passport، بایستی اطلاعات هویتی خود را وارد نموده و بر روی دکمه “مرحله بعدی” کلیک کنید. توجه داشته باشید که حتما در تمامی مراحل اطلاعات را به صورت صحیح و با دقت وارد کنید.

سایت میخک 3

۵- در این مرحله از ثبت نام و ورود به سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir میبایست اطلاعات تکیملی نظیر نشانی محل سکونت همچون کشور، آدرس، کد پستی و … را به همراه اطلاعات اقامتی نظیر نوع اقامت، کشور اقامت و … را در کادر های مورد نظر وارد کرده و دکمه “مرحله بعدی” را کلیک نمایید.

ساست میخک 4

۶- در صفحه جدید تمامی اطلاعات هویتی و محل زندگی و اقامت خود را به صورت یکجا ملاحظه میفرمایید. در این مرحله از ورود و ثبت نام در میخک بایستی اطلاعات مندرج در سامانه را با دقت بررسی کرده تا از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل نمایید. چنانچه تمامی اطلاعات وارد شده به صورت صحیح وارد گردیده بایستی بر روی دکمه “ثبت نهایی اطلاعات” کلیک نمایید.

سایت میخک 5

۷- در صورتی که ورود و ثبت نام در سامانه میخک به درستی انجام گرفته باشد وارد صفحه ای به شکل زیر شده که یک کادر نیز به شما نمایش داده میشود. چنانچه جهت ورودهای بعدی به سامانه مایل به استفاده از رمز ثابت هستید میتوانید بر روی دکمه “ادامه” در کادر مربوطه کلیک نموده و مراحل ثبت و دریافت رمز عبور ثابت را انجام دهید.

سایت میخک 6

۸- در هر صورت با ثبت نام و ورود موفق به سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir با صفحه ای به شکل زیر مواجه خواهید شد که شامل مهمترین خدمات کنسولی سایت و سامانه میخک میباشد.

سایت میخک 7

مهمترین خدمات کنسولی سامانه میخک mikhak.mfa.gov.ir در سال 1403

همانطور که اشاره شد امروزه و در سال 1403 سایت میخک mikhak.ir خدمات کنسولی مختلف و گوناگونی به ایرانیان خارج از کشور ارائه مینماید. ما در این قسمت از مقاله به معرفی و بررسی مهمترین خدمات کنسولی سامانه mikhak به هم میهنان عزیزمان در خارج از کشور میپردازیم.

تایید اسناد

به طور کلی استفاده از اسناد و مدارک رسمی از سوی مقامات رسمی یک کشور در کشور دیگر، مستلزم تایید صحت آن از سوی سفارتخانه های یک و یا هر دو کشور میباشد. بنابراین هم میهنان عزیز بایستی قبل از ارائه و استفاده از اسناد مختلف تحصیلی، مالی، تجاری، درمانی و … صادره از مقامات رسمی کشورمان در کشور محل اقامت و یا برعکس، اقدام به تایید صحت این اسناد و مدارک در وزارت امور خارجه و یا نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بنمایند.

هم میهنان عزیز میتوانند با استفاده از خدمات تایید صحت اسناد در سامانه میخک اسناد خود را جهت ارائه به کشور دیگر معتبر سازند. این اقدام با تکمیل پرسشنامه ها، بارگذاری اسناد مورد نظر و ارسال آن به نمایندگی مربوطه و در انتها با مراجعه حضوری به همراه کد رهگیری دریافتی از رایانامه (ایمیل) امکانپذیر است.

امور گذرنامه

درواقع گذرنامه مهمترین مدرک هویتی شناسایی رسمی بوده که دولت‌ها برای شهروندان خود صادر و به آنها اجازه میدهند تا جهت تردد میان کشورهای دیگر از آن استفاده نمایند.

بر اساس قوانین جاری کشور عزیزمان ایران، صدور گذرنامه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور به عهده وزارت امور خارجه میباشد. این فرآیند توسط نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صورت میپذیرد.

درخواست و صدور گذرنامه صرفا برمبنای یکی از دلایل زیر میباشد:

 • پایان مدت اعتبار گذرنامه (افرادی که از اعتبار گذرنامه آنان 6 ماه و یا کمتر باقی مانده باشد).
 • پر شدن صفحات گذرنامه اشخاص.
 • تغییر نام و یا نام خانوادگی و یا تاریخ تولد مستند به شناسنامه ایرانی شخص.
 • تغییر محل اقامت اتباع مقیم خارج در گذرنامه.

مراحل صدور گذرنامه برای ایرانیان خارج از کشور:

 • تشکیل پرونده الکترونیک (پروفایل).
 • تکمیل فرم درخواست صدور گذرنامه.
 • بارگذاری تصویر اسناد و مدارک مورد نیاز و ارسال آن به نمایندگی مورد نظر.
 • مراجعه حضوری (با در دست داشتن کد رهگیری دریافتی از رایانامه) .
 • تحویل مدارک و تکمیل مراحل صدور و سپس دریافت گذرنامه.

امور سجلات

انجام تمامی امور زیر به استناد ماده 1001 قانون مدنی و همچنین مواد 12، 22، 13، 31 و 43 قانون ثبت احوال و بند (و) ماده 5 کنوانسیون وین در امور کنسولی و نیز بند 6 ماده 2 قانون وظایف وزارت امور خارجه به عهده نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران (وزارت امور خارجه – اداره سجلات و احوال شخصیه) خواهد بود.

مهمترین اموری که به عهده اداره سجلات و احوال شخصی بوده و در سامانه میخک نیز قرار دارد به شرح زیر میباشد:

 • ثبت ولادت و صدور شناسنامه
 • ثبت و صدور سند ازدواج و پروانه زناشویی
 • ثبت و صدور سند طلاق
 • ترجمه و تایید گواهی فوت، گواهی فوت

مراحل دریافت خدمات سجلات:

 • تشکیل پرونده الکترونیک پروفایل
 • تکمیل پرسشنامه درخواست
 • بارگذاری تصویر اسناد مورد نیاز و ارسال آن به نمایندگی مورد نظر
 • مراجعه حضوری با در دست داشتن کد رهگیری دریافتی از رایانامه
 • انجام مراحل درخواست و دریافت خدمت مورد نظر خود.

امور تحصیلی

کلیه دانشجویان با هدف برخورداری از تسهیلات دانشجویی و نیز سایر اتباع ایرانی که مدارک و گواهی های تحصیلی و آموزشی خارجی آنها برای ارائه به مقامات صلاحیتدار داخل کشور نیاز به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را دارند بایستی در سامانه میخک ثبت نام نمایند. افراد مارالذکر بایستی در ابتدا در این سامانه پرونده تحصیلی – آموزشی تشکیل داده و سپس در خصوص بارگذاری مدارک و گواهی های درخواستی در سامانه در بخش تایید مدارک تحصیلی – آموزشی اقدام نمایند.

به طور کلی مدارک و گواهی های آموزشی و تحصیلی اعم از دانش آموزی، دانشجویی و دانش آموختگی اتباع ایرانی پس از اطمینان و احراز اصالت و تعلق به دارنده آن صرفا به صورت آنلاین در سامانه میخک توسط مامور کنسولی در نمایندگیها مورد تایید قرار خواهد گرفت

مهمترین مدارک آموزشی و تحصیلی جهت تایید در سامانه میخک

 • هرگونه مدرک یا گواهی مبنی بر ثبت نام در مدارس خارجی، دوره تحصیلی و آموزشی
 • ریز نمرات
 • شهریه و هزینه‌های تحصیلی
 • پیشرفت تحصیلی
 • دانشنامه و همچنین پایان دوره آموزشی صادره توسط مقام صلاحیتدار یک دانشگاه یا موسسه آموزشی خارج از کشور

آپوستیل

در پاسخ به این پرسش که گواهینامه آپوستیل چیست میتوان گفت که آپوستیل یک شیوه بین المللی تایید اسناد بوده که اصلی بودن اسناد و مدارک رسمی دیگر کشورها نظیر گواهی تولد، سند ازدواج، گواهی مرگ و یا حکم دادگاه را تصدیق مینماید. گواهینامه آپوستیل غالبا به اسناد و تاییدیه های محلی پیوست گردیده تا به این اسناد اعتبار بین المللی ببخشد. اکثر کشورهای دنیا این پیمان را به رسمیت شناخته و هر گواهینامه، سند یا مدرکی که در سایر کشورهای عضو این پیمان صادر شود و ممهمور به آپوستیل باشد، در دیگر کشورهای عضو قابل پذیرش میباشد. درواقع اسناد و مدارکی که از طریق آپوستیل تایید میشوند دیگر نیاز به تایید مجدد قانونی ندارد.

مهمترین اسناد و مدارکی که امکان تایید آن با مهر آپوستیل وجود دارد به شرح زیر میباشد:

 • گواهی‌ها نظیر گواهی فوت، گواهی تولد و …
 • اساسنامه‌ها نظیر اسانامه شرکتها و …
 • انواع صورتجلسه ها
 • اسناد ازدواج و طلاق
 • دادنامه، رای و حکم دادگاه

شما هم میهنان عزیز میتوانید در خصوص کلیه امور مارالذکر از خدمات وکالتی و مشاوره ای وکیل ایرانیان خارج کشور استفاده نمایید. همانطور که اشاره شد اعطای وکالت به وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز از طریق سامانه میخک امکانپذیر میباشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا