سامانه روادید evisa.mfa.ir

مقاله پیش رو توسط وکیل ایرانیان مقیم خارج جهت اطلاع و آگاهی شما عزیزان از سامانه ویزا ایران تنظیم شده است. سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، سامانه ای میباشد که توسط وزارت امور خارجه ایران به منظور صدور ویزای الکترونیکی (E-Visa) برای اتباع خارجی راه اندازی شده است. به طور کلی متقاضیان محترم برای […]

صفحه سامانه روادید

مقاله پیش رو توسط وکیل ایرانیان مقیم خارج جهت اطلاع و آگاهی شما عزیزان از سامانه ویزا ایران تنظیم شده است. سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، سامانه ای میباشد که توسط وزارت امور خارجه ایران به منظور صدور ویزای الکترونیکی (E-Visa) برای اتباع خارجی راه اندازی شده است. به طور کلی متقاضیان محترم برای ورود و ثبت درخواست ویزا در سامانه ویزا جمهوری اسلامی ایران بایستی به سایت ویزا ایران به نشانی evisa.mfa.ir اقدام نمایند.

سامانه روادید ایران

همانطور که احتمالا میدانید ورود اتباع خارجی به هر کشور به هر دلیلی نظیر درمان، کار و اشتغال، تحصیل و … نیازمند اخذ اجازه ورود به آن کشور از سوی دولت حاکم میباشد. این مجوز ورود به کشور در مقررات بین المللی فعلی از طریق سندی صادر میشود که اصطلاحا به آن ویزا یا روادید میگویند.  

در سالهای نه چندان دور، اتباع خارجی برای ورود به یک کشور، میبایست از طریق مراجعه حضوری به سفارت یا دفتر کنسولگری کشور مقصد، برای ثبت درخواست روادید و دریافت مجوز ورود به کشور اقدام مینمودند. اما خوشبختانه درحال حاضر و در اکثر از کشورهای جهان، ثبت درخواست روادید به صورت الکترونیکی و غیر حضوری و از طریق سایتهای اینترنتی مربوطه انجام میگیرد.

بر همین اساس در کشور عزیزمان ایران نیز سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir ، توسط وزارت امور خارجه راه اندازی شده است. درواقع صدور ویزای الکترونیکی برای اتباع خارجی از طریق سایت ویزا ایران صورت میپذیرد.

بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و صدور ویزای ایران از طریق سامانه مزبور، در این نوشتار ابتدا به معرفی سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir پرداخته، سپس نحوه ورود به سایت ویزا ایران را بیان کرده و پس از پاسخ دادن به این پرسش که چه کسانی میتوانند در این سامانه درخواست ویزا نمایند، در مورد نحوه ثبت درخواست ویزا در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران صحبت خواهیم نمود. 

سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir چیست؟

همانطور که مختصرا اشاره شد، هنگامی که یک فرد قصد سفر از کشور خود به کشور دیگری را دارد، در کنار اموری مانند گرفتن پاسپورت، بایستی اقدام به اخذ مجوز و اجازه ورود به آن کشور نماید. این اجازه ورود به کشور از جانب دولت حاکم بر کشوری که قصد سفر به آن را دارید صورت میپذیرد.

این اجازه ورود یا ویزا در موضوعات مشخصی همچون سفر توریستی یا تفریحی، اشتغال و کار، دانشجویی یا تحصیل و … در قالب یک سند صادر شده که به آن ویزا یا روادید میگویند. 

گفتیم که در گذشته، صدور روادید یا ویزای کشورها از جمله ایران، بایستی از طریق مراجعه حضوری به سفارت یا دفتر کنسولگری کشور مقصد، صورت میگرفت. حضوری بودن این فرآیند معایبی زیادی از جمله وقت گیر بودن روند اخذ ویزا، ازدحام اتباع خارجی در سفارت ها و دفاتر کنسولگری دولتها، هزینه های زیاد رفت و آمد و … داشت.

بنابراین امروزه، اکثر دولتهای جهان روند جدیدی را جهت صدور ویزا آغاز نموده اند که به موجب آن، درخواست ویزا یا روادید از طریق وب سایت رسمی دولت و به صورت غیر حضوری صورت میپذیرد. در برخی کشورها صدور ویزا نیز از طریق همین سامانه ها انجام میگیرد. به هر حال به ویزایی که طبق فرآیند جدید و به صورت غیر حضوری صادر میشود، روادید الکترونیکی یا ویزای الکترونیکی(E-Visa)  نام دارد.

درحال حاضر در کشور عزیز ما نیز، روند صدور الکترونیکی ویزا توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران انجام میشود. بنابراین کلیه اتباع خارجه میتوانند با مراجعه به سایت ویزا ایران evisa.mfa.ir، تحت عنوان سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران – وزارت امور خارجه، درخواست روادید الکترونیکی (E-Visa) خود را ثبت نمایند. البته اتباع محترم خارجی تنها در صورت نیاز به مصاحبه، ثبت مهر ویزا در گذرنامه و … میبایست به به صورت حضوری به سفارت یا کنسولگری مربوطه مراجعه نمایند.

نحوه ورود به سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران  evisa.mfa.ir

درواقع وزارت امور خارجه در سال های اخیر، در کنار تاسیس سامانه های مختلف نظیر سامانه میخک یا سامانه تاک و با هدف ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم خارج  از کشور، سامانه روادید الکترونیکی را نیز به منظور ارائه خدمات کنسولی صدور ویزا ایران به خارجیان راه اندازی نموده است.

اتباع خارجی که به هر دلیلی قصد سفر به ایران را داشته باشند میبایست برابر مقررات بین المللی جهت اخذ ویزای ایران اقدام نمایند. از همین رو متقاضیان بایستی به سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir  مراجعه و با استفاده از امضای دیجیتال ، اقدام به ثبت درخواست ویزای الکترونیکی (E-Visa) نمایند.

بدیهی است که قدم اول برای ثبت درخواست ویزای الکترونیکی ایران، ورود به سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران میباشد. بنابراین در این قسمت از مقاله، نحوه ورود به سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir را به صورت راهنمای تصویری آموزش خواهیم داد.

۱- در ابتدا وارد مرورگر دستگاه خود شده و عبارت (سامانه روادید الکترونیکی ایران) را جست و جو کنید و یا از لینک مندرج در این مطلب به صورت مستقیم به صفحه اول سامانه روادید جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایید.

عبارت سامانه روادید

2- سپس در صفحه نتایج جست و جو، مطابق تصویر زیر بر روی اولین لینک که نشانی آن evisa.mfa.ir میباشد کلیک کنید.

جستجو گوگل سامانه روادید

3- همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می فرمایید، به سادگی مراحل ورود به سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir به پایان رسیده و شما اکنون وارد سایت ویزای الکترونیکی ایران شده اید. در ادامه مقاله بعد از پاسخ به این پرسش که چه کسانی میتوانند درخواست ویزا نمایند به آموزش تصویری ثبت درخواست ویزا الکترونیکی ایرام میپردازیم لذا لطفا با ما همراه باشید.

صفحه سامانه روادید

چه اشخاصی می توانند در سامانه ویزا الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران درخواست ویزا ایران دهند؟

پس از ورود به سایت روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir، همانطور که در صفحه اصلی سامانه ویزای الکترونیکی ایران ملاحظه خواهید کرد، امکان درخواست ویزا الکترونیک برای چهار گروه از اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. این اشخاص عبارتند از :

1- اشخاص حقیقی (درخواست فردی روادید)

اشخاص حقیقی که تابعیت یکی از دولتهای خارجی را داشته و قصد سفر به ایران را دارند، میتوانند با مراجعه به بخش (درخواست فردی روادید) در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران درخواست ویزا ایران نمایند. این امر منوط به طی کردن مراحل درخواست نظیر وارد کردن اطلاعات مربوط به نوع روادید، ملیت متقاضی، نوع گذرنامه و سایر اطلاعات هویتی درخواست کننده است. 

2- شرکت های خصوصی و دولتی

شرکتهای معتبر خصوصی و دولتی که بنابر مناسبتهای گوناگون، قصد دعوت و میزبانی از متخصصان و یا تجار خارجی در ایران را دارند، این امکان را دارند تا از طریق قسمت پیش بینی شده (درخواست ویزا ایران از طرف شرکت های خصوصی)، نسبت به ثبت درخواست روادید الکترونیکی ایران برای مهمانان خارجی خود اقدام نمایند.

3- آژانس های مسافرتی

آژانسهای مسافرتی و گردشگری معتبر که دارای مجوزهای لازم بوده، میتوانند از طریق قسمت مربوطه (درخواست ویزا ایران از طرف آژانسهای مسافرتی) در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، در خصوص ثبت درخواست ویزای الکترونیکی برای مسافران خارجی خود اقدام نمایند.

4- سازمانها و نهادهای دولتی

سازمانها و نهادهای دولتی نیز بنابر مناسبتهای گوناگون، میتوانند میزبان افراد خارجی نظیر مقامات سیاسی و … خارجی در ایران باشند. این سازمانها و نهادها این امکان را دارند تا از طریق بخش (درخواست ویزا ایران از طرف سازمانها و نهادهای دولتی) در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، درخواست مربوط به ویزای الکترونیکی برای افراد و مقامات خارجی میهمان را ثبت نمایند. 

نحوه ثبت درخواست ویزا ایران در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران  evisa.mfa.ir

همانطور که ثبت هر درخواستی در سامانه های اینترنتی خدماتی نظیر سامانه کنسولی میخک، تابع مقررات خاصی میباشد،  نحوه ثبت درخواست ویزا ایران در سایت روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران برای اتباع خارجی نیز تابع فرآیند ویژه ای بوده که بایستی جهت پذیرش درخواست ویزا ایران رعایت گردد.

اکنون پس از معرفی سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران evisa.mfa.ir و چگونکی ورود به سایت ویزای الکترونیکی ایران، در این بخش از مقاله، نحوه ثبت درخواست ویزا در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران را به همراه راهنمای تصویری توضیح میدهیم.

البته توجه داشته باشید که ما به عنوان نمونه نحوه ثبت درخواست ویزای فردی را آموزش داده و در صورتی که مایل به ثبت ویزا از طرف شرکتها، سازمانها و نهادهای دولتی، آژانسهای مسافرتی و یا متقاضی استفاده از سامانه خدمات هستید بایستی بر روی بخشهای مربوطه که در تصاویر زیر (تصویر شماره 1) نیز مشهود است کلیک نمایید. مراحل تصویری ثبت درخواست ویزا یا روادید به شرح زیر است:

1- در مرحله اول جهت ثبت درخواست ویزای الکترونیکی ایران، مطابق راهنمای تصویری که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، وارد صفحه اصلی سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران به نشانی evisa.mfa.ir شده و بر روی دکمه (درخواست فردی روادید) کلیک نمایید.

صفحه سامانه روادید

2- در صفحه جدید، بر روی دکمه (ثبت درخواست روادید) که در تصویر زیر مشخص میباشد، کلیک نمایید.

درخواست فردی روادید ایران

3- در قدم بعد بر روی دکمه (درخواست فردی روادید) کلیک نمایید.

ثبت درخواست روادید ایران

4- در این مرحله بایستی اطلاعات مربوط به نوع روادید، ملیت درخواست کننده، نوع گذرنامه و محل اخذ ویزا یا روادید را در کادرهای مربوطه وارد نموده و همچنین فایل مربوط به عکس پرسنلی و تصویر گذرنامه را نیز بارگذاری نمایید. بعد از وارد کردن مواردی که گفته شد بایستی در پایان، بر روی دکمه ثبت و ادامه کلیک کنید.

 

اطلاعات سامانه روادید ایران

در مرحله بعدی نیز میتوانید با وارد کردن اطلاعات خواسته شده، ثبت درخواست ویزا در سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران را کامل نمایید. اساسا مدت زمانی که ویزا برای درخواست کننده صادر میشود طولانی نبوده و حداکثر 10 روز بعد از تکمیل مراحل فوق ویزای خود را دریافت خواهید نمود.

نکته: جهت ثبت درخواست ویزا در سایت روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران، ارائه گذرنامه قانونی و معتبر که حداقل دارای شش ماه اعتبار بوده، الزامی میباشد.

نکته: اتباع خارجی در صورتی برای ورود به ایران نیاز به اخذ روادید یا ویزا ایران دارند که آن فرد خارجی، دارای تابعیت ایران نباشد. به عبارت ساده تر در صورتی که یک تبعه خارجی، طبق قوانین و مقررات مربوط به تابعیت، اقدام به اخذ تابعیت ایران کرده باشد، برای ورود به ایران دیگر نیازی به اخذ ویزا یا روادید نخواهد داشت.

در هر صورت شما عزیزان میتوانید در خصوص کلیه مسائل و موضوعات مربوط به حوزه بین المللی با وکیل بین المللی در تهران تماس مستقیم برقرار نموده و از خدمات مشاوره ای و وکالتی وکلای تیم حقوقی وکیل زوم بهره مند گردید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست ویزا ایران سال 1403

بدیهی است که جت ثبت درخواست در هر سامانه ای بایستی مدارک مورد نظر را آماده و مراحل مربوطه را طی نمود. در خصوص ثبت روادید ایران نیز لازم است که متقاضی، مدارک مورد نیاز را جمع آوری نموده و ضمیمه درخواست خود نماید. بنابراین قبل از شروع فرآیند ثبت درخواست ویزا، از در دسترس بودن مدارکی که در زیر گفته میوشد اطمینان حاصل نمایید. این مدارک عبارتند از:

  • گذرنامه
  • برنامه سفر
  • رزومه علمی، کاری و یا حرفه ای
  • اسکن عکس پرسنلی مطابق با نیازمندهای اعلام شده
  • اسکن صفحه اول گذرنامه مطابق با دستورالعمل های اعلام شده
  • سایر اطلاعات و مدارک – درواقع برخی از درخواست کنندگان بر حسب نوع روادید مورد نظر، لازم است که مدارک دیگری را جهت تکمیل درخواست آماده نمایند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا