سامانه ثنا

مطلب پیش رو توسط وکیل پایه یک دادگستری در تهران در خصوص سامانه ثنا یا سامانه عدل ایران، sana.adliran.ir برای آگاهی و آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. تا قبل از راه اندازی سامانه ثنا روند طرح دعاوی حقوقی و کیفری و یا تقدیم شکوائیه و دادخواست در محاکم قضایی به صورت حضوری صورت میگرفت […]

سامانه ثنا

مطلب پیش رو توسط وکیل پایه یک دادگستری در تهران در خصوص سامانه ثنا یا سامانه عدل ایران، sana.adliran.ir برای آگاهی و آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است.

تا قبل از راه اندازی سامانه ثنا روند طرح دعاوی حقوقی و کیفری و یا تقدیم شکوائیه و دادخواست در محاکم قضایی به صورت حضوری صورت میگرفت و همانطور که احتمالا میدانید بسیار زمانبر بود. همچینین در سیستم سابق هزینه های ارسال برخی از برگه های قضایی مانند ابلاغ و غیره بالاتر بود و مشکلات دیگری نظیر از بین رفتن و یا مفقود شدن برگه ها و اسناد و مدارک نیز وجود داشت.

سایت عدل ایران adliran چیست؟

در سالیان گذشته سامانه های مختلفی نظیر سامانه روادید یا ویزا الکترونیک ایران از سوی نهادهای مربوطه جهت ارائه خدمات غیر حضوری به متقاضیان تاسیس گردیده است. در سال 1395 نیز به منظور حل مشکلات مارالذکر، سایت سامانه ثنا یا سایت عدل ایران به نشانی sana.adliran.ir، تاسیس و راه اندازی گردید. بنابراین در حال حاضر کلیه اشخاص مرتبط با پرونده اعم از اشخاص حقوقی و حقیقی، وکلای پرونده، کارشناسان رسمی دادگستری و غیره لازم است که برای انجام کلیه امور حقوقی نظیر طرح دعویف پیگیری پرونده، دریافت ابلاغیه های قضایی مربوطه و غیره به سایت سامانه ثنا یا عدل ایران مراجعه نمایند. الزام قانونی استفاده از این سامانه و اهمیت موضوع و همچنین وجود بخش ها و امکانات مختلف در این سامانه، تیم حقوقی وکیل زوم را بر آن داشت تا راهنمایی جامع در خصوص استفاده از سامانه sana.adliran.ir را ارائه نماید.

ما در این مقاله به معرفی این سامانه sana.adliran.ir، نحوه ورود به سایت ثنا دادگستری یا سایت عدل ایران و روش های ثبت نام در این سامانه را آموزش خواهیم داد. در ادامه نیز به بررسی امکانات سامانه ثنا و راهنمای مشاهده ابلاغیه در این سایت را توضیح میدهیم.

سامانه ثنا sana.adliran.ir چیست؟

در سالیان گذشته سامانه های متعددی نظیر سایت نوبت دهی اینترنتی دفاتر پلیس + 10، سامانه محچک و غیره به منظور تسهیل و تسریع ارائه امور خدمات دولتی راه اندازی شده است. یکی از این سامانه ها نیز سامانه ثنا بوده که توسط قوه قضاییه تاسیس گردیده است.

در پاسخ به این پرسش که سامانه ثنا sana.adliran.ir چیست، باید گفت سامانه ثنا یا سایت ثنا دادگستری به نشانی sana.adliran.ir یک سایت الکترونیکی بوده که همانطور که گفتیم در سال 1395 توسط قوه قضایی، در راستای اجرای ماده 175 قانون آیین دادرسی در امور کیفری و با هدف اطلاع رسانی قضایی به اشخاص حقیقی و حقوقی طراحی گردید.

با راه اندازی سایت ثنا ازدحام و تجمع مراجعه کنندگان در محاکم قضایی و دادگستری به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرد و همچنین در زمان و هزینه افراد نیز صرفه جویی شده است. از طرف دیگر این سامانه با ارائه خدمات مختلف و گسترده ای که به کاربران خود ارائه می دهد مورد استقبال تمامی افراد جامعه نیز قرار گرفته است. مضافا اینکه سامانه ثنا sana.adliran.ir، به افزایش سرعت روند رسیدگی به پرونده های حقوقی در محاکم دادگستری و شوراهای حل اختلاف نیز کمک بسیار زیادی نموده است.

البته توجه داشته باشید که با تاسیس و راه اندازی سامانه ثنا توسط قوه قضاییه تمامی مراجعین دادگستری جهت انجام کلیه امور حقوقی و قضایی خود از قبیل طرح دعاوی، دریافت انواع ابلاغیه و غیره مکلف به استفاده از سامانه عدل ایران بدون نیاز به مراجعه حضوری به محاکم قضایی میباشند.

ورود به سایت سامانه ثنا  sana.adliran.ir

توجه داشته  باشید که استفاده از خدمات هر سامانه ای نظیر سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی (میخک)، سامانه ثنا دادگستری و … همچون طرح انواع دعوی، دریافت ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا و مشاهده رای دادگاه و … مستلزم ثبت نام و ورود به سایت سامانه ثنا میباشد.

ثبت نام در این سامانه به یکی از دو روش آنلاین و یا حضوری صورت میپزیرد. درواقع شما میتوانید پس از ثبت نام، با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور دریافتی، برای ورود به سایت ثنا دادگستری به نشانی sana.adliran.ir و استفاده از خدمات متنوع آن اقدام نماید.

شما برای ورود به سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir بایستی مراحلی را طی کنید که این مراحل ضمن راهنمای تصویری زیر، توضیح داده شده است:

1- به مرورگر دستگاه خود رفته و عبارت سامانه ثنا” sana.adliran.ir را مطابق تصویر زیر جست و جو کرده و یا بر روی لینک آبی رنگ در این متن کلیک نمایید. توجه داشته باشید که واژه ثنا، مخفف عبارت ثبت نام الکترونیک بوده و با عبارت سنا که گاها با آن اشتباه گرفته میشود، متفاوت است.

سایت ثنا 1

2- در مرحله دوم از مراحل ورود به سایت سامانه ثنا، صفحه ای به عنوان نتایج جست و جو به شما نشان داده خواهد شد. در این مرحله  طبق تصویر زیر بر روی اولین لینک با آدرس sana.adliran.ir کلیک نمایید و به سایت عدل ایران بروید. 

سامانه ثنا 2

3- همانطور که میبینید در این مرحله وارد صفحه اصلی سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir شده اید و میتوانید از کلیه خدمات آن پس از ثبت نام در سامانه استفاده نمایید. سپس بر روی قسمت “سامانه احراز هویت بر خط” و یا قسمت “سامانه ثیت نام الکترونیک” کلیک نمایید. در انتهای این مقاله به توضیح کامل ثبت نام غیر حضوری سامانه sana پرداخته ایم.

سایت ثنا

تا اینجای کار شما به درستی وارد صفحه سامانه ثنا شده اید. یکی از امکانات مهمی که در این سامانه یا سایت دادگستری ارائه میگردد مشاهده ابلاغیه های قضایی میباشد. ما در ادامه به بررسی مراحل چگونگی استفاده از این سامانه و مشاهده ابلاغیه های قضایی میپردایم.

امکانات سایت سامانه ثنا  sana.adliran.ir

لازمه استفاده از امکانات سایت سامانه ثنا یا سایت عدل ایران دادگستری، آشنایی با این امکانات به صورت جداگانه میباشد. ما در این بخش از مطلب به معرفی مهمترین امکانات سایت سامانه ثنا sana.adliran.ir به صورت جداگانه می پردازیم.

 • سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی: شما با کلیک بر روی گزینه سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی وارد سامانه ابلاغ الکترونیک شده و می توانید تمامی ابلاغیه های خود اعم از ابلاغیه های مشاهده نشده را مشاهده نمایید.
 • سامانه اطلاع رسانی پرونده: کاربران با کلیک بر روی گزینه سامانه اطلاع رسانی پرونده وارد قسمت اطلاع رسانی پرونده ها اعم از پرونده های مختومه شده و مختومه نشده خواهید شد. در این قسمت شما میتوانید از جزییات پرونده های خود نظیر آخرین اقدامات و غیره آگاه شوید.
 • سامانه احراز هویت برخط: درواقع از سال 1399 علاوه بر ثبت نام اولیه، احراز هویت در این سامانه به صورت غیر حضوری نیز امکان پذیر گردیده است. کاربران پس از انجام احراز هویت در سایت ثنا میتوانند با استفاده از این گزینه نتیجه احراز هویت را نیز پیگیری نمایند.
 • سامانه گواهی عدم سوپیشینه: در این سامانه شما میتوانید نسبت به صدور گواهی عدم سوپیشینه اقدام نماید و همچنین نتیجه درخواست خود را نیز پیگیری کنید.
 • سامانه دفاتر خدمات قضایی: در این سامانه کاربران میتوانند به تمامی اطلاعات کلیه دفاتر خدمات قضایی فعال نظیر آدرس، شماره تلفن، مسئول دفتر و غیره دسترسی پیدا کنید.
 • سامانه خودکاربری اشخاص حقوقی: این سامانه در خصوص خدمات حقوقی و غیر حضوری اشخاص حقوقی میباشد. درواقع اشخاص حقوقی میتوانند از خدمات بسیار با ارزش این سامانه بدون نیاز به حضور در محاکم قضایی استفاده نمایند.
 • سامانه نوبت دهی قضایی: در این سامانه کاربران میتوانند نسبت به دریافت نوبت در کلیه محاکم و مراکزی که اخذ نوبت در آنها الزامی است نظیر دوایر اجرای احکام اقدام نمایند.

سایر خدمات غیر حضوری سامانه عدل ایران قوه قضاییه به شرح زیر میباشد:

 • جستجوی فهرست دفاتر خدمات قضایی
 • جستجوی فهرست واحدهای قضایی
 • سامانه آگهی قضایی
 • سامانه نوبت دهی دفاتر خدمات قضایی
 • سامانه ارائه و پیگیری درخواست عفو
 • درگاه پرداخت اینترنتی هزینه ها
 • خدمت محاسبه هزینه دادرسی
 • خدمت محاسبه هزینه تعرفه خدمات
 • استعلام وضعیت وکیل
 • استعلام وضعیت کارشناس
 • استعلام اسناد و مدارک قضایی
 • استعلام سابقه طرح دعوای مرتبط با چک

راهنمای ثبت نام غیر حضوری در سایت ثنا  sana.adliran.ir در سا 1403

با توجه به اینکه استفاده از امکانات سامانه ثنا مستلزم ثبت نام در سایت عدل ایران دادگستری میباشد، در ادامه به توضیح چگونگی ثبت نام غیر حضوری در سایت ثنا sana.adliran.ir​ در سال 1403 میپردازیم. همانطور که گفتیم در حال حاضر ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا به دو صورت حضوری و غیر حضوری امکان پذیر است.

در ادامه، به بررسی مراحل تصویری ثبت نام و احراز هویت سامانه ثنا به صورت غیر حضوری و از طریق سایت عدل ایران میپردازیم.

1- در ابتدا آدرس سایت سامانه ثنا یعنی sana.adliran.ir را در مرورگر دستگاه خود جستجو کرده تا وارد صفحه اصلی سایت شوید. سپس بایستی بر روی قسمت سامانه ثبت نام برخط ثبت نام شخص حقیقی کلیک نمایید.

سایت ثنا

2- در صفحه بعدی بایستی اطلاعات هویتی خود نظیر کد ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه و کد امنیتی را در کادرهای مربوطه وارد نموده و دکمه ادامه را کلیک نمایید.

سات ثنا

3- در این قسمت شرایط سامانه ثنا را مطالعه نموده و چنانچه با شرایط استفاده از این سامانه موافق هستید بر روی دکمه تایید کلیک نمایید.

سامانه ثنا 5

4- در این مرحله اطلاعات شناسنامه ای خود را در کادرهای مربوطه وارد نموده و بر روی دکمه مرحله بعد کلیک نمایید.

سامانه ثنا 6

5- در مرحله بعدی نیز اطلاعات تماس خود را در کادرهای تعیین شده وارد نموده و دکمه مرحله بعد را بزنید.

سامانه ثنا 7

6- در این مرحله از ثبت نام در سایت ثنا sana.adliran.ir، کاربر بایستی اطلاعات مربوط به اقامتگاه خود شامل محل سکونت یا محل کار را وارد نموده و به مرحله بعدی برود.

سامانه ثنا 8

7- در ادامه بایستی میزان تحصیلات و شغل خود را مشخص نموده و سپس بر روی دکمه ثبت اطلاعات اولیه کلیک نمایید.

سامانه ثنا 9

8- بعد از ثبت اطلاعات اولیه یک کد امنیتی به شماره همراه شما ارسال خواهد شد. شما بایستی این کد به همراه شماره همراه خود را در کادرهایی که مطابق تصویر زیر پیش بینی شده وارد نموده و دکمه تایید کد امنیتی را بزنید.

سامانه ثنا 10

9- در این مرحله شما بایستی هزینه احراز هویت را پرداخت نمایید. جهت پرداخت هزینه مذکور یکی از کارگزاران را انتخاب نموده و در ادامه دکمه پرداخت هزینه را بزنید.

سامانه ثنا 11

10- سپس وارد درگاه پرداخت اینترنتی بانک خواهید شد که در این مرحله کاربر بایستی جهت پرداخت هزینه، اطلاعات کارت خود را وارد نماید.

سامانه ثنا 12

11- در این مرحله ثبت اطلاعات اولیه شما در سامانه ثنا انجام گرفته و در اینجا بایستی دکمه شروع احراز هویت غیر حضوری را کلیک نمایید.

سامانه ثنا 13

12- شما بایستی در این مرحله به کمک دوربین موبایل و یا وب کم لپ تاپ، در حالتی که چهره شما طبق دستورالعمل در نقطه مشخص شده قرار دارد یک عکس از چهره خود بگیرید.

سامانه ثنا 14

13- حال امضای الکترونیک خود را در کادر مربوطه طبق تصویر زیر ثبت نموده و دکمه ثبت و ادامه را بزنید.

سامانه ثنا 15

14- اکنون یک عبارت برای شما نمایش داده خواهد شد که بایستی گزینه ( record a video ) را کلیک نموده و آن عبارتی که در بالای صفحه وجود دارد را تکرار نمایید. در ادامه گزینه ارسال ویدئو را کلیک نموده و ویدئوی خود را ارسال کنید.

سامانه ثنا 16

اکنون که توانستید بدون نیاز به مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراحل احراز هویت و ثبت نام در سامانه ثنا را انجام دهید بهتر است به بررسی مراحل تصویری مشاهده ابلاغیه در سایت ثنا بپردازیم.

راهنمای مشاهده ابلاغیه در سایت ثنا  sana.adliran.ir

قطعا از مهم ترین خدمات مربوط به سایت ثنا مشاهده ابلاغیه در سامانه میباشد. برای این منظور کافی است تا متقاضی پس از انجام ثبت نام و احراز هویت ثنا به شرحی که گفته شد، به حساب کاربری خود در سامانه ابلاغ ثنا مراجعه نماید. در این مرحله کاربر میتواند کلیه ابلاغیه های خود اعم از ابلاغیه های جدید و دیده شده را مشاهده کند. شما عزیزان در ادامه مراحل تصویری مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا را ملاحظه میفرمایید:

1- قبل از هر چیز مثل موارد سابق ابتدا آدرس سایت سامانه ثنا، یعنی sana.adliran.ir یا عبارت کوتاه ( عدل ایران ) یا ( adliran ) را در مرورگر دستگاه خود جستجو نموده و مطابق تصویر وارد سایت ثنا شوید. از قسمت بالای صفحه بر روی گزینه ” سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی ” کلیک نمایید.

سامانه ثنا 17

2- سپس همانطور که در تصویر زیر ملاحظه میفرمایید وارد صفجه اصلی سامانه ابلاغ ثنا به نشانی eblagh.adliran.ir شده اید. در این مرحله بایستی نام کاربری ( شماره ملی ) و رمز عبور ( رمز شخصی 10 رقمی ) خود را در کادرهای مشخص شده وارد نمایید.

سامانه ثنا 18

3- پس از وارد کردن کد ملی به همراه کد ثنا، یک رمز عبور موقت از طرف سامانه عدل ایران به شماره همراه شما ارسال خواهد شد. سپس شما میبایست جهت ورود به سامانه ثنا با رمز موقت، رمز موقت دریافتی را در کادر مشخص شده وارد نمایید.

سامانه ثنا 19

4- اکنون وارد صفحه ای مشابه تصویر زیر میشوید. شما عزیزان در این صفحه به تمامی ابلاغیه های خود شامل ابلاغیه های جدید و ابلاغیه های مشاهده شده را ملاحظه بفرمایید.  

سامانه ثنا 20

وکیل دادگستری

مباحث حقوقی اعم از کیفری، خانواده، ملکی و غیره بسیار پیچیده و دشوار می باشند. به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل تهران و با تجربه و متخصص در امور مربوطه مشورت نمایید.

چرا که طرح دعوی و تنظیم لوایح اشتباه و نادرست ممکن است به گونه ای به روند رسیدگی آسیب بزند که دیگر امکان تصحیح آن به هیچ عنوان نباشد.

تیم حقوقی وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای تهران، مجرب و مورد اعتماد آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

همچنین در صورتی که مایل به پرداخت حق الوکاله نیستید می توانید بدون پرداخت حق الوکاله وکیل از خدمات تیم ما استفاده کنید.

در این صورت صرفا با پرداخت مبلغ لازم در طول روند رسیدگی و تمام مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری بهره مند خواهید گردید.

این خدمات شامل تنظیم دادخواست، تنظیم لایحه، مشاوره و غیره به طور دائم و تحت نظر وکیل تهران می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا