وکیل یزد

گروه حرفه ای وکیل زوم از تعدادی وکیل پایه یک دادگستری مورد اعتماد و مجرب در سراسر ایران و همچنین یزد تشکیل گردیده است. ما در این مقاله به معرفی لیست 10 تا از بهترین وکیل یزد و از اعضای کانون وکلای دادگستری یزد خواهیم پرداخت. همچنین در ادامه این نوشتار شماره وکیل یزد به […]

بهترین وکیل یزد

گروه حرفه ای وکیل زوم از تعدادی وکیل پایه یک دادگستری مورد اعتماد و مجرب در سراسر ایران و همچنین یزد تشکیل گردیده است. ما در این مقاله به معرفی لیست 10 تا از بهترین وکیل یزد و از اعضای کانون وکلای دادگستری یزد خواهیم پرداخت. همچنین در ادامه این نوشتار شماره وکیل یزد به صورت مستقیم در اختیار شما همراهان عزیز قرار خواهد گرفت بنابراین لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

وکیل پایه یک دادگستری یزد به چه کسی گفته میشود؟

قبل از پاسخ به این پرسش بایستی به این موضوع پرداخت که الزاما هر وکیل پایه یک دادگستری بهترین وکیل یزد یا بهترین وکیل شیراز و … نمیباشد. درنظر داشته باشید که لازمه دریافت پروانه وکالت دادگستری، شرکت در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و یا آزمون وکالت مرکز مشاوران تحت نظر قوه قضاییه در شهر مربوطه میباشد. این آزمونها در هر سال و به طور منظم و قانونی در تمامی شهرهای کشور عزیزمان ایران برگزار میگردد.

با توجه به مسائل گوناگون، بهترین وکیل پایه یک دادگستری یزد به وکیلی گفته میشود که در یکی از آزمونهای کانون وکلای دادگستری یزد شرکت نموده و بعد از سپری کردن مراحل مورد نیاز، موفق به اخذ پروانه کانون وکلای دادگستری یزد میگردد.

به طور کلی بایستی اشاره کرد که دانشجویان رشته حقوق و یا سایر رشته های مرتبط همچون فقه و حقوق، پس از طی نمودن تحصیلات دانشگاهی لازم، میتوانند باتوجه به میزان دانش و تواناییهای خود، جهت اخذ پروانه وکالت، در آزمون بسیار دشوار کانون وکلای دادگستری و یا آزمون مرکز مشاوران شرکت نمایند. همانطور که گفتیم این آزمونها همواره و معمولا در هر سال یک مرتبه برگزار میگردد.

به هرحال داوطلبان بایستی در یک رقابت بسیار بزرگ و طولانی مدت، موفق به اخذ معدل قبولی شده تا سرانجام بتوانند از میان هزاران داوطلب به عنوان کارآموز وکالت یزد پذیرفته شوند.

لیست 10 تا از بهترین وکیل یزد در سال 1403

در این قسمت از نوشتار، آپدیت جدید لیست 10 تا از بهترین وکیل یزد در سال 1403، فعال و امانتدار، فراهم گردیده که میتوانید در زیر آنرا مشاهده نمایید. همچنین توجه داشته باشید که شماره وکیل یزد در کنار نام هر یک از بهترین وکلای یزد قرار گرفته است.

وکیل پایه یک یزد

شماره تلفن: 

آدرس: یزد

وکیل پایه یک دادگستری و عضو رسمی کانون وکلای یزد.

ایشان از وکلای جوان ولی با سابقه یزد میباشد. ایشان دارای بیش از 10 سال سابقه کار در یزد بوده و همچنین سابقه همکاری با شرکتهای معتبر و بزرگ ایرانی را در کارنامه خود دارد.

شما همراهان عزیز میتوانید همین حالا یا شماره وکیل یزد تماس بگیرید.

ساعت کاری: همه روزه از ساعت 10 الی 21 با هماهنگی قبلی.

تماس مستقیم با شماره وکیل یزد

همانطور که ملاحظه فرمودین تیم حقوقی وکیل زوم در این مطلب به معرفی بهترین وکلای یزد پرداخته است. درضمن درصورت تمایل میتوانید با مشاهده بخشی از سوابق و فعالیتهای وکلای دادگستری یزد ، بدون واسطه و حضور دلالها با شماره وکلای پایه یک دادگستری یزد تماس گرفته و موضوع حقوقی خود را مستقیما با ایشان درمیان بگذارید. 

علاوه بر همراهان ساکن در ایران، عزیزان مقیم خارج از کشور نیز میتوانند از خدمات حقوقی گروه وکیل زوم استفاده نمایند. درواقع وکیل بین المللی در تهران آماده است تا بهترین خدمات حقوقی و وکالتی را به شما عزیزان در هر کجای دنیا که سکونت دارید ارائه نماید.

وکیل تخصصی یزد کیست؟

وکیل متخصص یزد اصطلاحا به وکیلی گفته میشود که عمده فعالیتهای حقوقی خود را بر روی یک یا چند حوزه حقوقی در شهر یزد متمرکز ساخته است. البته این موضوع غیرقابل انکار است که کلیه وکلای پایه یک دادگستری یزد درخصوص کلیه دعاوی حقوقی آشنایی لازم را داشته و میتوانند در کلیه پرونده های حقوقی اعم از خانواده، کیفری، مالیاتی، ملکی، اداره کار، دیه و … قبول وکالت نمایند.

البته موضوع مهمی که همواره مطرح شود این است که در برخی از موارد وکلای دادگستری بنابر دلایل گوناگون، بیشتر فعالیت خود را بر روی یک یا چند دعوی در شهر یزد متمرکز میسازند. فعالیت حقوقی به صورت تخصصی میتواند دلایل مختلفی نظیر تسلط بیشتر بر روی برخی دعاوی مشخص، عدم تمایل به دیگر حوزه های حقوقی، کم اهمیت بودن برخی از دعاوی حقوقی در بین افراد جامعه و … داشته باشد. بنابراین مشاهده و بررسی رزومه وکلای یزد، بهترین وکیل کرمان، بهترین وکیل شیراز، وکلای تهران و … میتواند در انتخاب شما عزیزان نقش بسزایی ایفا نماید.

دوره کارآموزی وکیل

مدت زمان دوره کارآموزی در اکثر کانونهای وکلای دادگستری در تمامی استانهای ایران همچون کانون وکلای یزد 18 ماه از تاریخ صدور پروانه کارآموزی توسط کانون این شهر میباشد. همچنین دوره کارآموزی وکالت، غالبا چند ماه پس قبولی داوطلب در آزمون اصلی آغاز میگردد.

به طور کلی پس از اینکه وکلای کارآموز در یزد این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشتند، کانون وکلای دادگستری یزد اقدام به برگزاری چندین آزمون کتبی و شفاهی تحت عنوان اختبار خواهد نمود. این امر جهت احراز صلاحیت کارآموزان وکیل جهت صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری شهر یزد میباشد.

سرانجام نیز داوطلبانی که پذیرفته میشوند مجوز حضور در مراسم تحلیف را بدست آورده که میبایست در این مراسم اقدام به اتیان سوگند نموده تا به مقام وکیل پایه یک دادگستری در یزد نائل گردد. 

اهمیت داشتن وکیل یزد

همانطور که به دفعات گفته شد، دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده، ملکی، دیه، مالیاتی و … و همچنین مباحث مربوط به آن بسیار تخصصی و دشوار بوده و درک آن بسیار پیچیده میباشد. به همین دلیل همیشه توصیه شده که قبل از هر اقدامی با یک وکیل یزد، بهترین وکیل اصفهان و … باتجربه و متبحر در خصوص امور حقوقی خود مشورت نموده و از ایشان کمک بگیرید.

از طرف دیگر طرح دادخواست اشتباه و تنظیم لوایح نادرست و غیر اصولی میتواند آنچنان به روند رسیدگی پرونده آسیب وارد سازد که دیگر امکان اصلاح آن به هیچ عنوان وجود نداشته باشد.

درضمن درنظر داشته باشید که مدت رسیدگی به روند پرونده ها در اغلب موارد میتواند بسیار زمانبر و خسته کننده باشد. این اطاله روند دادرسی، میتواند موجب بروز دردسرهای مختلفی نظیر عدم پیگیری دائم پرونده، دلسرد شدن از به نتیجه رساندن پرونده و … گردد. لذا چنانچه شما عزیزان از خدمات وکیل پایه یک دادگستری در یزد و باتجربه استفاده نمایید تا حدود زیادی بروز این قبیل مشکلات را به حداقل خواهید رساند.

همچنین با وجود وکیل پایه یک دادگستری خوب میتوانید زمان رسیدگی به پرونده را کاهش داده و از اطاله دادرسی در پرونده به میزان قابل توجهی جلوگیری بعمل آورید. درحدی که در بسیاری از دعاوی حقوقی نظیر دعوی طلاق توافقی، وجود وکیل پایه یک دادگستری متخصص و متبحر میتواند زمان رسیدگی به دعوی را تا نصف نیز تقلیل دهد.

تیم بزرگ وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای یزد، بهترین وکیل سمنان، بهترین وکلای قزوین، وکلای قم، بهترین وکیل رشت، وکلای شیراز، و دیگر وکلای پایه یک ایران باتجربه و معتمد، همه روزه آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما همراهان میباشد. پس چنانچه به خدمات یک وکیل مورد اعتماد و خوب نیاز دارید با شماره وکیل یزد در این صفحه تماس حاصل فرمایید.

برخی خدمات بهترین وکیل یزد

بهترین وکیل یزد این توانایی و قابلیت را دارد تا در مورد کلیه مباحث و موضوعات حقوقی اقدام به ارائه انواع خدمات وکالتی و مشاوره ای مینماید. این خدمات حقوقی و وکالتی شامل تنظیم دادخواست، تنظیم انواع شکوائیه، تنظیم انواع اظهارنامه، تنظیم لوایح حقوقی، ارائه مشاوره حقوقی، تنظیم قراردادهای مختلف، حضور در جلسات حقوقی و … میباشد.

در ذیل به معرفی برخی از مهمترین خدمات بهترین وکیل یزد خواهیم پرداخت.

انجام امور ملکی در یزد

همانطور که احتمالا همگی میدانیم دعاوی ملکی نه فقط در استان یزد بلکه در سایر شهرهای کشورمان از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار است. البته بایستی بدانید که دلایل اهمیت این موضوع بسیار متعدد و ریشه ای میباشد.

یکی از مهمترین دلایل اهمیت دعاوی اموال غیرمنقول نظیر زمین، خانه و … قطعا ارزش و بهای روزافزون و سرسام آور ملک و املاک در سراسر ایران و یزد بوده که متاسفانه همچنان نیز درحال افزایش است. از دلایل دیگر اهمیت دعاوی و پرونده های ملکی و زمین شاید بتوان به دشواری و پیچیدگی فراوان دعاوی ملکی نسبت به برخی از دعاوی حقوقی اشاره نمود.

بنابراین اکنون خوب میدانیم که دعاوی و پرونده های ملکی در بین افراد جامعه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار میباشد. از سوی دیگر با یک نگاه اجمالی به تعداد پرونده های ملکی در محاکم دادگستری نیز میتوان به این نتیجه رسید که دعاوی ملکی آمار بسیار بالایی را در محاکم ایران و شهر یزد به خود اختصاص داده است.

از شناخته شده ترین و رایج ترین موضوعات مربوط به ملک و املاک، زمین، باغ و … در جامعه نیز میتوان به خرید و فروش، رهن، اجاره، تصرف عدوانی، تخلیه و … اشاره نمود که تمامی آنها از پیچیدگیهای بسیار فراوانی برخوردار هستند.

بنابراین به شما همراهان توصیه میشود که در زمینه ملکی از حق استفاده از خدمات یک وکیل ملکی یزد استفاده نمایید. در همین راستا و در ابتدای مطلب شماره وکیل یزد در این صفحه جهت استفاده شما همراهان درج گردیده است.

انجام امور طلاق در یزد

امروزه امر طلاق قطعا یکی از موضوعات بسیار شایع در تمامی جوامع میباشد. این فرآیند نه تنها در کلانشهر تهران بلکه در شهر یزد و حتی در سراسر دنیا نیز فراگیر شده است. این موضوع باعث شده تا امر طلاق به یک امر بسیار عادی و رایج در تمام جوامع امروزی تبدیل شود.

احتمالا آگاه هستید که طلاق و جدایی آثار فراوانی برای زن و مرد و همچنین فرزند یا فرزندان مشترک خواهد داشت. آنچنان که حتی پس از جدایی و طلاق زوجین نیز آثار آن همواره پابرجا و استوار باقی میماند. به همین دلایل همواره پیشنهاد میگردد زوجین قبل از تصمیم به طلاق به مسائل پیرامون آن توجه شایسته ای نمایند.

از سوی دیگر سعی کنید قبل از هرگونه اقدام حقوقی در خصوص مسائل مربوط به خانواده نظیر طلاق با یک وکیل طلاق در یزد مشورت نمایید. یک وکیل متخصص در طلاق به کلیه مباحث پیرامون طلاق مطلع و آگاه بوده و میتواند برگ برنده شما در پرونده های خانواده و طلاق در یزد باشد.

انجام امور کیفری در یزد

احتمالا مستحضر هستید که دعاوی و پرونده های کیفری و جزایی از مهمترین و حساس ترین دعاوی مطروحه در محاکم و مراجع قضایی کشورمان میباشد. درواقع مصادیق دعاوی کیفری و جزایی بسیار گسترده بوده و همه روزه افراد بسیار زیادی حتی به صورت سهوی و ناخواسته، دست به ارتکاب انواع جرایم کیفری میزنند. درحقیقت تعداد زیادی از پرونده های مطروحه در دادگاه ها و محاکم دادگستری و قضایی را پرونده های کیفری همچون قتل عمدی و یا غیرعمدی، تجاوز و زنای به عنف، آزار و اذیت، سرقت حدی یا تعزیری، دیه، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، کلاهبرداری اینترنتی و … تشکیل میدهد.

موضوع با اهمیت دیگر اینکه کیفر و ضمانت اجرای ارتکاب جرائم کیفری نیز از جانب قانونگذار بسیار سنگین و شدید پیش بینی گردیده است. تا جایی که ممکن است در برخی جرایم، مرتکب و یا محکوم علیه به قطع عضو، قطع اعضا، قصاص، اعدام و … محکوم گردد. لذا پیشنهاد میگردد چه در جایگاه شاکی و چه در مقام مشتکی عنه یا متهم، قبل از هر اقدام قانونی و یا قبل از هر اظهارنظری، جهت جلوگیری از تضییع حق و حقوق خود، با یک وکیل کیفری در یزد مشورت نمایید.

البته طبیعی است که استفاده از خدمات یک وکیل پایه یک دادگستری یزد برای شما هزینه هایی نیز به همراه خواهد داشت. ولی احتمالا به این موضوع آگاه هستید که درواقع شما با پرداخت هزینه ای ناچیز در مقابل موضوعات به شدت مهم کیفری، از خدمات و اطلاعاتی بهره مند میگردید که قابل قیمت گذاری نیست.

خدمات حقوقی که توسط بهترین وکیل یزد ارائه میشود حاصل سالها مطالعه و بررسی در قوانین بوده که نتیجه آن قبولی در دانشگاه ها و آزمونهای مختلف حقوقی میباشد. ارزش و بهای استفاده از خدمات حقوقی و وکالتی بهترین وکلای یزد نیز برای شما عزیزان چندین برابر هزینه ای است که به وکیل دادگستری پرداخت مینمایید. از همین رو درصورتی که مایل باشید، میتوانید با وکلای تیم حقوقی وکیل زوم شامل وکلای یزد، بهترین وکیل مشهد، قزوین، بهترین وکیل قم، وکلای کرمانشاه، بهترین وکیل شیراز و … تماس حاصل فرمایید.

ویژگیهای یک وکیل خوب در یزد

یک وکیل خوب در شهر یزد میبایست دارای صلاحیت اخلاقی و رفتاری باشد. به طور کلی یک وکیل خوب و معتمد دارای ویژگیهای مطرح و منحصربفردی میباشد. ما در ادامه به صورت خلاصه به بررسی برجسته ترین خصوصیات بهترین وکیل یزد میپردازیم که میتواند در این شهر به شما عزیزان کمک و یاری رساند.

  • باتجربه باشد:درواقع مباحث حقوقی دارای چالشهای فراوانی بوده و همین امر موجب تشتت آرا و اختلاف نظرهای فراوان و در نتیجه صدور آرای متفاوت و متناقض از محاکم دادگستری میشود. بنابراین این پیچیدگیها بر روی تمامی مباحث حقوقی سایه افکنده و موجب شده تا استفاده از خدمات یک وکیل باسابقه و مجرب در کلیه مسائل حقوقی امری لازم و اساسی تلقی گردد.
  • صادق باشد: گفتن حقیقت و داشتن صداقت، یکی از بارزترین ویژگیهای هر انسانی از جمله یک وکیل خوب در یزد به حساب می آید. راستگویی یک وکیل موجب میگردد موکل تا جایی که امکان پیشبینی وجود دارد از برخی مسائل مهم در پرونده آگاه و مطلع گردد. درضمن موکل نیز در برخورد با یک وکیل صادق، سعی میکند متقابلا صداقت بیشتری نشان داده و هیچ موضوعی را از وکیل پنهان نکند. صداقت وکیل و موکل در قبال یکدیگر میتواند آثار بسیار مثبتی بر روند رسیدگی به پرونده داشته باشد.
  • صبور باشد:یک وکیل دادگستری خوب و مورد اطمینان در یزد میبایست با حوصله و صبور باشد. درواقع دعاوی حقوقی پیچیدگیهای فراوانی دارد و یک وکیل پایه یک دادگستری برای حل این مسائل دشوار، نیاز به دقت و بررسی زیاد در پرونده حقوقی خواهد داشت. یک وکیل خوب در یزد قبل از هر گونه اقدام و اظهارنظری در ابتدا به بررسی کامل موضوع حقوقی پرداخته و متعاقبا اقدامات لازم را بعمل می آورد. این موضوع میتواند احتمال بروز خطا و اشتباهات را تا حدی که ممکن است کاهش داده و در نتیجه احتمال و شانس پیروزی در پرونده را بالا ببرد.
  • دارای مهارتهای ارتباطی موثر باشد: ارتباط گیرا و قابل فهم با موکل، قضات محترم و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده از مهمترین ویژگیهای یک وکیل خوب میباشد. وکلای دادگستری در یزد بایستی با استفاده از مهارتهای ارتباطی موثر و گیرا به دنبال ارتباط صحیح با موکل و دیگر افراد دخیل در پرونده باشد و از این ارتباط نیز در در راستای پیشبرد اهداف موکل در پرونده قضایی بهره گیرد.
  • دارای قدرت مذاکره بالایی باشد: حتما یک وکیل خوب بایستی دارای فن بیان خوب و مناسبی بوده و به فنون مذاکره آشنایی کافی داشته باشد. وکلایی که از قدرت مذاکره بالایی برخوردارند میتوانند از این خصوصیت اساسی در اقناع طرف مقابل دعوی و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده استفاده نماید. البته وکیل یزد به خوبی میداند که هرگونه مذاکره با طرفهای دعوی و … مستلزم درخواست و اجازه موکل به ایشان است.
  • نداشتن غرور کاذب:احتمالا میدانید که قوانین حقوقی همواره و همه ساله، دستخوش تغییرات گسترده ای قرار میگیرد. تاجایی که مثالی در بین قشر حقوقدان و حقوق خوان کشور شایع است که میگوید رشته و درس حقوق فارغ التحصیلی ندارد. این مثال به روشنی تغییرات گسترده در قوانین حقوقی را در تمامی زمینه ها نشان میدهد. لذا داشتن غرور بیش از حد و کاذب در حیطه علمی برای کلیه وکلای دادگستری چه وکلای پایه یک و چه کارآموزان وکالت به هیچ وجه مناسب و درست نمیباشد. بنابراین همیشه به وکلای دادگستری پیشنهاد میگردد تا با دیگر همکاران وکیل خود به خصوص در پرونده های مهم و حساس مشورت نمایند. از طرف دیگر در بسیاری از مواقع به دلیل مشغله کاری وکالت و ضیق وقت، ممکن است هر وکیلی حتی وکلای باسابقه نیز دچار اشتباه شود.
  • معتمد باشد: از دیگر ویژگی های اساسی یک وکیل خوب، امین و مورد اعتماد بودن ایشان است تا جایی که بایستی در این زمینه همانند یک برادر برای موکل باشد. سپردن اصول اسناد و مدارک از جانب موکل به وکیل را شاید بتوان یکی از مسائل کم اهمیت در راستای امانتدار بودن یک وکیل دانست. درواقع در طول روند رسیدگی به پرونده حقوقی ممکن است موضوعاتی رخ دهد که بسیار با اهمیت تر از سپردن اصول اسناد و مدارک به وکیل باشد.البته در یک نگاه کلی این عقیده وجود دارد که به وکیل دادگستری که دارای پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری باشد میتوان راحت تر اعتماد نمود. علی ایحال بهتر است سعی کنید پرونده های خود را حتما به وکلای پایه یک دادگستری مورد اطمینان، امانتدار، مطرح و شناخته شده در یزد بسپارید.

گروه حقوقی وکیل زوم متشکل از بهترین وکلای یزد، بهترین وکلای تهران، اهواز، قزوین، بهترین وکیل قم، رشت، تبریز، اصفهان، تهران، مشهد، شیراز، رشت و … آماده ارائه هرگونه خدمات حقوقی و مشاوره ای به شما همراهان عزیز میباشد.

وکیل رایگان یزد بدون پرداخت حق الوکاله

کلیه مباحث حقوقی و رویه عملی دادگاه ها در حال حاضر به حدی پیچیده و متغیر است که بهتر است قبل از هر اقدام و اظهارنظر حقوقی با یک وکیل یزد، باسابقه و متخصص در امور مربوطه مشورت نمایید.

درواقع همانطور که اشاره کردیم طرح دعوی و تنظیم لوایح اشتباه و نادرست میتواند تاحدی به روند رسیدگی آسیب بزند که دیگر تصحیح آن به هیچ وجه امکانپذیر نباشد.

گروه حقوقی وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای یزد، بهترین وکیل اهواز، قزوین، قم، حرفه ای و معتمد، آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما همراهان میباشد. همچنین گفتیم که عزیزان ساکن خارج از کشور نیز میتوانند از طریق راه های ارتباطی آسان و موجود از خدمات وکلای تیم حقوقی وکیل زوم در ایران و تهران استفاده نمایند. شما عزیزان با پرداخت حق الوکاله منصفانه و کاملا عادلانه میتوانید از انواع خدمات وکلای حرفه ای تیم ما بهره مند شوید.

همچنین توجه داشته باشید که در صورتی که به هر دلیلی مایل به پرداخت حق الوکاله نیستید میتوانید بدون پرداخت حق الوکاله از خدمات گروه حقوقی وکیل زوم استفاده نمایید. در این حالت این امکان وجود دارد تا با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی تحت عنوان حق الزحمه در طول روند رسیدگی و تمام مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید.

خدمات مارالذکر شامل تنظیم انواع دادخواست، تنظیم لولیح حقوقی، مشاوره و غیره به طور دائم و تحت نظر بهترین وکیل یزد میباشد.

مشاوره و انعقاد قرارداد با وکیل یزد

توصیه میگردد جهت مشاوره تلفنی و یا عقد قرارداد وکالت حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری یزد تماس حاصل فرمایید.

تیم حرفه ای وکیل زوم برای شما عزیران خدمات مشاوره حقوقی توسط لیست بهترین وکلای یزد و عضو کانون وکلای دادگستری یزد را فراهم نموده که میتوانید به دو صورت تلفنی و حضوری با بهترین وکیل یزد تماس و یا ارتباط برقرار نمایید.

در هر صورت جهت ارتباط مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری یزد و عضو کانون وکلای دادگستری این شهر همین حالا با یکی از شماره های مندرج در لیست وکلای یزد تماس حاصل فرمایید.

انواع دعاوی حقوقی

شاید بهتر باشد در این بخش از نوشتار با انواع دعاوی حقوقی آشنا شوید. در یک نگاه کلی به علم حقوق، انواع دعاوی از جهات گوناگونی میتواند مورد تقسیم بندی قرار گیرد. در یکی از این تقسیم بندیها، دعاوی از جهت داشتن یا نداشتن ضمانت اجرای کیفر و یا مجازاتها، به دو بخش حقوقی و کیفری تقسیم میگردد. البته که هر کدام از دعاوی کیفری و یا حقوقی نیز شامل دعاوی متعددی میشود که به برخی از آنها در ادامه اشاره میکنیم.

دعاوی حقوقی

دعاوی حقوقی به دعاوی گفته میشود که موضوع اصلی آنها پیرامون مسائلی همچون موضوعات مالی نظیر مطالبه وجه، امور مربوط به حقوق خانواده نظیر حق و حقوق مالی و غیرمالی زوجین درقبال یکدیگر، ایفای تعهدات و … قرار میگیرد. لذا اساسا میتوان گفت در این دسته از دعاوی اصولا بحث وقوع جرم و مجازات مرتکب مطرح نمیباشد.

از همین جهت حکم محاکم رسیدگی کننده نیز اغلب شامل مواردی همچون الزام به ایفای تعهدات، الزام به جبران خسارات و الزام به پرداخت وجه و … خواهد بود.

همچنین مطالبه وجه، الزام به انجام تعهدات، انواع طلاق، چک صیادی حقوقی، ابطال سند، تخلیه، خلع ید، مهریه زن، نفقه زن یا نفقه فرزند، بطلان دعوی، حضانت فرزند، سهم الارث و ماترک، اجرت المثل ایام زوجیت، اجرت المثل اموال و … از مهمترین و شناخته شده ترین دعاوی حقوقی میباشند.

دعاوی کیفری

دعاوی کیفری نیز به دعاوی میگویند که قانونگذار صراحتا، انجام آنها را ممنوع و جرم تلقی نموده است. درحقیقت در این نوع از دعاوی مرتکب فعل یا ترک فعلی انجام داده که قانونگذار صراحتا در قانون به خصوص قانون مجازات اسلامی برای آنها کیفر و ضمانت اجراهای گوناگونی در نظر گرفته است.

قتل عمدی و یا قتل غیرعمدی، کلاهبرداری، کلاهبرداری اینترنتی، خیانت در امانت، تجاوز و انواع زنا، آدم ربایی، آزار و اذیت جنسی، مزاحمت تلفنی، سرقت حدی یا سرقت تعزیری، ضرب و جرح، ربا، توهین و فحاشی و … از مهمترین و شناخته شده ترین دعاوی کیفری محسوب میشوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا