وکیل اردبیل

گروه وکیل زوم از تعدادی وکیل دادگستری مطرح و شاخص در سراسر ایران تشکیل شده که در این نوشتار به معرفی وکلای اردبیل میپردازد. ما در این مطلب به معرفی آپدیت جدیدترین لیست 10 تا از بهترین وکیل اردبیل در سال 1403 و از اعضای کانون وکلای دادگستری اردبیل و یا وکلای مرکز مشاوران اردبیل […]

بهترین وکیل اردبیل

گروه وکیل زوم از تعدادی وکیل دادگستری مطرح و شاخص در سراسر ایران تشکیل شده که در این نوشتار به معرفی وکلای اردبیل میپردازد. ما در این مطلب به معرفی آپدیت جدیدترین لیست 10 تا از بهترین وکیل اردبیل در سال 1403 و از اعضای کانون وکلای دادگستری اردبیل و یا وکلای مرکز مشاوران اردبیل میپردازیم. مضافا در ادامه نیز شماره وکیل اردبیل به صورت کاملا مستقیم و بدون واسطه در اختیار شما همراهان گرامی قرار میگیرد پس با ما همراه باشید.

وکیل پایه یک دادگستری اردبیل کیست؟

اساسا هر وکیل دادگستری پایه یک یا کارآموز، بهترین وکیل اردبیل، بهترین وکلای تبریز یا … نمیباشد. جهت دریافت پروانه وکالت دادگستری، شرکت در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و یا آزمون وکالت مرکز مشاوران در شهر یا استان مربوطه مورد نیاز میباشد. کانونهای وکلا هر سال به طور منظم و قانونی در کلیه شهرهای کشور عزیزمان ایران اقدام به برگزاری این آزمونهای وکالتی مینمایند.

بهترین وکیل پایه یک دادگستری اردبیل به وکیلی گفته میشود که در یکی از آزمونهای کانون وکلای دادگستری اردبیل شرکت کرده و پس از سپری نمودن مراحل مقتضی، موفق به اخذ پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری اردبیل میگردد.

دانشجویان رشته حقوق و یا برخی دیگر از رشته ها نظیر رشته فقه و حقوق و … بعد از پشت سر گذاشتن تحصیلات دانشگاهی، میتوانند باتوجه به میزان تواناییهای علمی خود، جهت اخذ پروانه وکالت شهر اردبیل یا دیگر شهرها، در آزمون سخت کانون وکلای دادگستری و یا آزمون مرکز مشاوران آن شهر شرکت نمایند. این آزمونهای حقوقی معمولا در هر سال یک مرتبه در سراسر کشور برگزار میشود.

داوطلبان میبایست در یک رقابت بسیار سخت و نفس گیر، موفق به اخذ معدل قبولی شده تا نهایتا از میان هزاران داوطلب و متقاضی برتر، به عنوان کارآموز وکالت اردبیل پذیرفته شوند.

آپدیت لیست جدید 10 تا از بهترین وکیل اردبیل در سال 1403

در این قسمت، آپدیت جدید لیست 10 تا از بهترین وکیل اردبیل در سال 1403، از وکلای فعال و حرفه ای، آماده گردیده که میتوانید آنرا ملاحظه نمایید. همچنین شماره وکیل اردبیل در کنار نام هر یک از بهترین وکلای اردبیل قرار گرفته است.

وکیل پایه یک اردبیل

شماره تلفن: 

آدرس: اردبیل

وکیل پایه یک دادگستری و عضو رسمی کانون وکلای اردبیل.

ایشان از وکلای جوان ولی با سابقه اردبیل میباشد. ایشان دارای بیش از 10 سال سابقه کار در اردبیل بوده و همچنین سابقه همکاری با شرکتهای معتبر و بزرگ ایرانی را در کارنامه خود دارد.

شما همراهان عزیز میتوانید همین حالا یا شماره وکیل اردبیل تماس بگیرید.

ساعت کاری: از شنبه تا 5 شنبه از ساعت 10 الی 21 با هماهنگی قبلی.

شماره وکیل اردبیل بدون واسطه

تیم وکیل زوم در این مقاله به معرفی بهترین وکلای اردبیل خانم و آقا پرداخته است. شما میتوانید با مشاهده بخشی از سوابق و فعالیتهای وکلای دادگستری اردبیل، بدون واسطه دلالها، با شماره وکلای پایه یک دادگستری اردبیل تماس گرفته و موضوع حقوقی خود را مستقیما با ایشان مطرح نمایید. 

علاوه بر عزیزان ساکن در ایران، این امکان برای هم میهنان مقیم خارج از کشور نیز فراهم گردیده تا از انواع خدمات حقوقی تیم وکیل زوم استفاده نمایند. وکیل بین المللی در تهران آماده است تا بهترین خدمات حقوقی و مشاوره ای را به شما همراهان گرامی در هر کجای دنیا که ساکن هستید ارائه نماید.

وکیل تخصصی اردبیل کیست؟

وکیل متخصص یا تخصصی اردبیل در اصطلاح به وکیلی گفته میشود که عمده فعالیت خود را بر روی یک یا چند حوزه حقوقی در شهر اردبیل متمرکز ساخته است. البته کلیه وکلای پایه یک دادگستری اردبیل درخصوص انواع پرونده های حقوقی آشنایی لازم را داشته و قادرند در هر نوع از دعاوی نظیر خانواده، کیفری، مالیاتی، ملکی، اداره کار، دیه و … اعلام وکالت نمایند.

بعضا وکلای دادگستری بنابر دلایل گوناگون، بیشتر فعالیت خود را بر روی یک یا چند دعوی در شهر اردبیل متمرکز میسازند. فعالیت وکالتی به صورت تخصصی دلایل مختلفی دارد که از مهمترین آنها میتوان به تسلط بیشتر بر روی برخی دعاوی مشخص، عدم تمایل به بعضی حوزه های حقوقی، کم اهمیت بودن برخی از دعاوی حقوقی در بین افراد جامعه و وکلا و … اشاره کرد. مشاهده و بررسی رزومه وکلای اردبیل، بهترین وکلای رشت، قزوین، ارویمه و … میتواند در انتخاب شما عزیزان نقش بسزایی ایفا نماید.

دوره کارآموزی وکیل به چه صورت است؟

مدت زمان دوره کارآموزی در اکثر کانونهای وکلای دادگستری در تمامی استانهای ایران و کانون وکلای اردبیل 18 ماه از تاریخ صدور پروانه وکالت کارآموزی میباشد. دوره کارآموزی وکلای کارآموز نیز غالبا چند ماه پس قبولی داوطلبان در آزمون اصلی شروع میگردد.

به طور کلی پس از اینکه وکلای کارآموز در اردبیل این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشتند، کانون وکلای دادگستری اردبیل اقدام به برگزاری آزمونهای متعدد کتبی و شفاهی تحت عنوان آزمون اختبار مینماید. برگزاری این دوره ها جهت احراز صلاحیت وکلای کارآموز جهت صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری شهر اردبیل میباشد.

داوطلبانی که نمره قبولی میگیرند، مجوز حضور در مراسم تحلیف را بدست می آورند. وکلای کارآموز میبایست در این مراسم اقدام به اتیان سوگند نموده تا به مقام وکیل پایه یک دادگستری در اردبیل نائل گردد. 

اهمیت داشتن وکیل اردبیل

دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده، ملکی، دیه، مالیاتی، اداره کار و … و مباحث مربوط به آن بسیار تخصصی و دشوار بوده و درک آن نیز بسیار پیچیده میباشد. توصیه میشود که قبل از هر اقدامی با یک وکیل اردبیل، بهترین وکیل رشت، تبریز، قم، قزوین و … باتجربه و متبحر در خصوص امور حقوقی خود مشورت نموده و از ایشان کمک بگیرید.

طرح دادخواست نادرست و تنظیم لوایح اشتباه و غیر اصولی گاهی اوقات به گونه ای به روند رسیدگی پرونده آسیب میزند که بعد از آن، امکان اصلاح موضوع به هیچ عنوان وجود نداشته باشد.

درضمن مدت رسیدگی به روند پرونده ها قائدتا امری زمانبر و بسیار خسته کننده است. این اطاله روند رسیدگی به پرونده، میتواند موجب بروز دردسرهای گوناگونی نظیر عدم پیگیری دائم پرونده، دلسرد شدن از به نتیجه رساندن پرونده و … گردد. درصورتی که از خدمات وکیل پایه یک دادگستری در اردبیل و باتجربه استفاده نمایید تا حدود زیادی از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری خواهید نمود.

با وجود وکیل پایه یک دادگستری خوب در اردبیل میتوانید زمان رسیدگی به پرونده را کم کرده و از اطاله دادرسی در پرونده به اندازه قابل توجهی جلوگیری بعمل آورید. در بسیاری از دعاوی نیز همچون دعوی طلاق توافقی، وجود وکیل پایه یک دادگستری متخصص و متبحر میتواند مدت زمان رسیدگی به دعوی را تا نصف نیز تقلیل دهد.

تیم وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای اردبیل، بهترین وکلای ارومیه، تهران، کرج، قزوین و دیگر وکلای پایه یک ایران باتجربه و معتمد، همه روزه آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما همراهان گرامی میباشد. چنانچه به خدمات یک وکیل مورد اعتماد و خوب نیاز دارید با شماره وکیل اردبیل در این صفحه تماس حاصل فرمایید.

برخی خدمات بهترین وکیل اردبیل

بهترین وکیل اردبیل قادر است تا در خصوص کلیه مسائل حقوقی اقدام به ارائه انواع خدمات وکالتی و مشاوره ای نماید. این خدمات شامل تنظیم دادخواست، تنظیم شکوائیه، تنظیم اظهارنامه، تنظیم لوایح حقوقی، ارائه مشاوره حقوقی، تنظیم قراردادهای گوناگون، حضور در انواع جلسات حقوقی و … میباشد.

در ذیل به معرفی برخی از مهمترین خدمات بهترین وکیل اردبیل خواهیم پرداخت.

انجام امور ملکی در اردبیل

دعاوی مربوط به ملک و املاک نه فقط در استان اردبیل بلکه در سایر شهرها و استانهای کشور عزیزمان ایران از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار است. البته که دلایل اهمیت زیاد این قبیل پرونده ها بسیار متعدد و ریشه ای میباشد.

یکی از دلایل اهمیت بالای دعاوی ملکی و اموال غیرمنقول نظیر زمین، خانه و … قطعا ارزش و بهای روزافزون و سرسام آور ملک و املاک در سراسر ایران و اردبیل بوده که متاسفانه در هر سال و شاید در هر روز نیز درحال افزایش است. از دلایل دیگر اهمیت دعاوی ملکی میتوان به پیچیدگی فراوان این دعاوی نسبت به برخی دیگر از دعاوی حقوقی اشاره نمود.

بنابراین دعاوی و پرونده های ملکی در بین عموم افراد جامعه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار میباشد. از سوی دیگر با یک نگاه کلی به تعداد پرونده های ملکی در محاکم دادگستری نیز میتوان به این نتیجه رسید که دعاوی ملکی آمار بسیار بالایی را در محاکم ایران و همچنین شهر اردبیل به خود اختصاص داده است.

از رایج ترین موضوعات مربوط به ملک و املاک، زمین، باغ و … در بین مردم نیز میتوان از خرید و فروش ملک، رهن، اجاره، تصرف عدوانی، تخلیه و … نام برد که کلیه آنها از پیچیدگیهای بسیار زیادی برخوردار هستند.

باتوجه به آنچه گفته شد بهتر است در زمینه ملکی از حق استفاده از خدمات یک وکیل ملکی اردبیل استفاده نمایید. در همین راستا و در ابتدای مطلب شماره وکیل اردبیل جهت استفاده شما همراهان گرامی درج گردیده است.

انجام امور طلاق در اردبیل

در حال حاضر طلاق یکی از موضوعات بسیار شایع در تمامی جوامع بشری میباشد. این موضوع نه تنها در کلانشهر تهران بلکه در شهر اردبیل و حتی در سرتاسر دنیا نیز بسیار فراگیر شده است. همین فراگیری باعث شده تا موضوع طلاق به یک امر بسیار عادی و رایج در تمام جوامع امروزی تبدیل گردد.

درواقع طلاق آثار بسیار فراوانی برای زوجین و فرزند یا فرزندان مشترک آنها خواهد داشت. آنچنان که این آثار حتی پس از جدایی و طلاق زن و مرد نیز پابرجا باقی میماند. به همین دلایل معنونه همواره پیشنهاد میگردد زن و مرد قبل از تصمیم به طلاق به مسائل پیرامون آن توجه ویژه ای نمایند.

لذا سعی کنید قبل از هرگونه اقدام حقوقی در خصوص مسائل مربوط به خانواده نظیر طلاق با یک وکیل طلاق در اردبیل مشورت نمایید. یک وکیل متخصص در طلاق به کلیه مباحث پیرامون طلاق و جدایی آگاه بوده و میتواند برگ برنده شما در پرونده های خانواده و طلاق در اردبیل باشد.

انجام امور کیفری در اردبیل

اساسا پرونده های کیفری و جزایی از مهمترین و حساس ترین دعاوی مطروحه در محاکم و مراجع قضایی کشور عزیزمان ایران میباشد. مصادیق دعاوی کیفری طیف بسیار گسترده ای را دربر میگیرد و همه روزه اشخاص زیادی از پیر تا جوان و کودک، زن و مرد و … حتی به صورت سهوی و ناخواسته، همه روزه دست به ارتکاب انواع جرایم کیفری میزنند. از همین رو تعداد زیادی از پرونده های مطروحه در دادگاه ها و محاکم دادگستری و قضایی را پرونده های کیفری نظیر قتل عمدی و یا غیرعمد، تجاوز و زنای به عنف، آزار و اذیت، سرقت حدی یا تعزیری، دیه، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، کلاهبرداری اینترنتی و … تشکیل میدهد.

از طرفی، مجازاتها و ضمانت اجرای ارتکاب جرائم کیفری نیز از سوی قانونگذار بسیار سنگین و شدید پیش بینی گردیده است. تاجایی که این امکان وجود دارد که مرتکب در برخی جرایم کیفری، به قطع عضو، قطع اعضا، قصاص، اعدام و … محکوم گردد. بنابراین چه در جایگاه شاکی و یا مشتکی عنه یا متهم، قبل از هر نوع اقدام و اظهارنظری، جهت جلوگیری از تضییع حق و حقوق خود، با یک وکیل کیفری در اردبیل مشورت نمایید.

قطعا میدانیم که استفاده از خدمات یک وکیل پایه یک دادگستری اردبیل برای شما هزینه های مالی نیز به همراه خواهد داشت. از طرفی احتمالا به این موضوع آگاهید که شما میتوانید با پرداخت هزینه ای بسیار ناچیز در مقابل موضوعات به مراتب مهم کیفری، از خدمات و اطلاعات حقوقی بهره مند شوید که قابل قیمت گذاری نیست.

خدمات حقوقی که توسط بهترین وکیل اردبیل ارائه میشود حاصل چندین سال مطالعه و بررسی در قوانین مختلف حقوقی بوده که نتیجه آن قبولی در دانشگاه ها و آزمونهای سخت حقوقی میباشد. درواقع ارزش و بهای استفاده از خدمات حقوقی بهترین وکلای اردبیل نیز برای شما عزیزان چندین برابر هزینه ای است که به وکیل دادگستری پرداخت خواهید نمود. از همین رو جهت همکاری با یک وکیل حرفه ای میتوانید با وکلای تیم وکیل زوم شامل بهترین وکیل اردبیل، بهترین وکیل زنجان، اراک، قزوین، قم، وکلای کرمانشاه و … تماس حاصل فرمایید.

ویژگیهای یک وکیل خوب در اردبیل

یک وکیل خوب در شهر اردبیل میبایست حتما دارای صلاحیت اخلاقی و رفتاری باشد. خلاصه اینکه قطعا یک وکیل خوب و معتمد بایستی دارای ویژگیهای خاصی باشد. ما در ادامه به صورت خلاصه جهت یاری رساندن به شما همراهان در این خصوص، به بررسی برجسته ترین خصوصیات بهترین وکیل اردبیل خواهیم پرداخت.

  • باتجربه باشد: مجموع مباحث حقوقی دارای چالشهای فراوانی بوده و همین پیچیدگی، موجب تشتت آرا و اختلاف نظرهای فراوان و در نتیجه صدور آرای متفاوت و متناقض از محاکم دادگستری گردیده است. این پیچیدگیها بر روی تمامی مباحث حقوقی سایه افکنده به طوری که استفاده از خدمات یک وکیل باسابقه و حرفه ای در اردبیل به یک امر لازم و ضروری تبدیل شده است.
  • صادق بودن: صداقت و گفتن حقیقت، یکی از بارزترین ویژگیهای هر انسانی از جمله بهترین وکیل اردبیل به حساب می آید. صداقت و راستگویی وکیل دادگستری موجب میگردد موکل تا جایی که ممکن است، از برخی مسائل مهم در پرونده آگاه و مطلع گردد. درضمن موکل نیز در برخورد با یک وکیل صادق، تلاش میکند متقابلا صداقت بیشتری نشان داده و هیچ موضوعی را از وکیل خود مخفی نکند. صداقت وکیل و موکل در قبال یکدیگر میتواند آثار بسیار خوبی بر روند رسیدگی به پرونده داشته باشد.
  • صبور بودن:یک وکیل دادگستری خوب و مورد اطمینان در اردبیل بایستی از لحاظ شخصیتی با حوصله و صبور باشد. دعاوی حقوقی پیچیدگیهای فراوانی دارد و یک وکیل پایه یک دادگستری برای حل این مسائل سخت، نیاز به دقت و بررسی زیاد در پرونده حقوقی خواهد داشت. یک وکیل خوب در اردبیل قبل از هر نوع اقدام و اظهارنظری در ابتدا به بررسی کامل موضوع حقوقی پرداخته و متعاقبا اقدامات لازم را بعمل می آورد. این موضوع احتمال بروز خطا و اشتباهات را تا حد زیادی کاهش داده و احتمال و شانس پیروزی در پرونده را بالا میبرد.
  • مهارتهای ارتباطی موثر داشتن: ارتباط موثر و گیرا با شخص موکل، قضات محترم و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده از مهمترین ویژگیهای یک وکیل دادگستری خبره میباشد. وکلای پایه یک دادگستری در اردبیل بایستی با استفاده از مهارتهای ارتباطی موثر به دنبال ارتباط صحیح با موکل و سایر افراد دخیل در پرونده باشد و از آن در در راستای رسیدن به اهداف موکل در پرونده بهره گیرد.
  • داشتن قدرت مذاکره بالا: یک وکیل متبحر بایستی دارای فن بیان خوب و قابل قبولی بوده و به فنون مذاکره آشنایی کافی داشته باشد. آن دسته از وکلای دادگستری که از قدرت مذاکره نسبتا خوبی برخوردارند میتوانند از این ویژگی در اقناع طرف مقابل دعوی و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده استفاده نمایند. البته بهترین وکیل پایه یک دادگستری اردبیل به این موضوع آگاه است که هرگونه مذاکره با طرفهای دعوی و … مستلزم درخواست و اجازه موکل به ایشان میباشد.
  • نداشتن غرور کاذب: قوانین حقوقی در طول زمان همواره دستخوش تغییرات گسترده ای قرار میگیرد. تاجایی که یک مثلی در بین قشر حقوقدان کشور رایج است که میگوید رشته حقوق فارغ التحصیلی ندارد. این جمله قدیمی به خوبی تغییرات گسترده در قوانین و مقررات را در تمامی زمینه های حقوقی نشان میدهد.لذا داشتن غرور کاذب و افراطی در حیطه علمی برای کلیه وکلا، چه وکلای پایه یک و چه وکلای کارآموز به هیچ عنوان مناسب نمیباشد. بنابراین به وکلا پیشنهاد میگردد تا با همکاران خود مخصوصا در پرونده های مهم و حساس مشورت نمایند. درواقع در بسیاری از پرونده ها به دلیل مشغله کاری و ضیق وقت، ممکن است هر وکیلی حتی وکلای باسابقه نیز دچار اشتباهات ریز و درشتی شود.
  • مورد اعتماد باشد: از دیگر ویژگیهای مهم و شاخص یک وکیل خوب، امانتدار بودن وکیل است تا جایی که در زمینه کاری همانند یک برادر برای موکل باشد. در اختیار گذاشتن اصول اسناد و مدارک نزد وکیل را شاید بتوان یکی از موضوعات کم اهمیت در راستای امانتدار بودن وکیل دانست. در جریان رسیدگی به پرونده ممکن است اتفاقات بسیار مهمتری از سپردن اصول اسناد و مدارک به وکیل رخ دهد. علی ایحال به وکیل پایه یک دادگستری و دارای پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری باشد میتوان راحت تر اعتماد نمود. لذا بهتر است پرونده های خود را به وکلای پایه یک دادگستری اردبیل مورد اطمینان، امانتدار، مطرح و شناخته شده در شهر اردبیل بسپارید.

گروه وکیل زوم متشکل از بهترین وکلای اردبیل، کرج، قزوین، قم، رشت، اراک و … آماده ارائه هرگونه خدمات حقوقی و مشاوره ای به شما همراهان عزیز میباشد.

وکیل رایگان اردبیل بدون پرداخت حق الوکاله

باز هم تاکید موکد میگردد مباحث حقوقی و رویه عملی دادگاه ها در حال حاضر به حدی پیچیده و متغیر است که بهتر است قبل از هر اقدام و اظهارنظری با یک وکیل اردبیل، باسابقه و متخصص در مباحث مربوطه مشورت نمایید.

همانطور که اذعان داشتیم طرح دعوی نادرست و تنظیم لوایح اشتباه میتواند تا جایی به روند رسیدگی آسیب بزند که دیگر تصحیح آن به هیچ وجه امکانپذیر نباشد.

گروه وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای اردبیل، کرمانشاه، قزوین، قم، حرفه ای و معتمد، آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما همراهان میباشد. عزیزان ساکن خارج از کشور نیز میتوانند از طریق راه های ارتباطی آسان و موجود، از خدمات وکلای تیم ما در ایران و تهران استفاده نمایند. شما میتوانید با پرداخت حق الوکاله منصفانه و عادلانه از انواع خدمات وکلای حرفه ای تیم ما بهره مند گردید.

همچنین در صورتی که به هر دلیلی مایل به پرداخت حق الوکاله نیستید، میتوانید بدون پرداخت حق الوکاله از خدمات گروه وکیل زوم استفاده نمایید. در این صورت این امکان وجود دارد تا با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی تحت عنوان حق الزحمه در طول روند رسیدگی و در تمامی مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری بهره مند گردید.

خدمات مارالذکر شامل تنظیم دادخواست، تنظیم لولیح حقوقی، مشاوره حقوقی و … به طور دائم و تحت نظر بهترین وکیل اردبیل میباشد.

مشاوره و انعقاد قرارداد وکالت با وکیل اردبیل

شما همراهان گرامی میتوانید جهت مشاوره تلفنی و یا عقد انواع قراداد وکالت با یک وکیل دادگستری اردبیل تماس حاصل فرمایید.

تیم بزرگ وکیل زوم برای شما عزیران خدمات مشاوره حقوقی توسط لیست بهترین وکلای اردبیل و عضو کانون وکلای دادگستری اردبیل را فراهم نموده که میتوانید به دو صورت تلفنی و حضوری با بهترین وکیل اردبیل به صورت مستقیم و بدون واسطه دلالها تماس گرفته و ارتباط برقرار نمایید.

همین الان جهت ارتباط مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری اردبیل و عضو کانون وکلای دادگستری این شهر با یکی از شماره های مندرج در لیست جدید وکلای اردبیل تماس حاصل فرمایید.

انواع دعاوی حقوقی

در یک نگاه کلی به علم حقوق، انواع دعاوی حقوقی را از جهات گوناگون میتوان تقسیم بندی نمود. در یکی از کلی ترین این تقسیم بندیها، دعاوی را از جهت داشتن یا نداشتن ضمانت اجرای کیفر و یا مجازاتها، به دو بخش دعاوی حقوقی و کیفری تقسیم میکنند. هر کدام از دعاوی کیفری و یا حقوقی نیز شامل دعاوی گوناگون و متعددی میشود که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود.

دعاوی حقوقی

دعاوی حقوقی به آن دسته از دعاوی گفته میشود که موضوعات اصلی آنها پیرامون مباحث مالی نظیر مطالبه وجه، حقوق خانواده نظیر مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، حق تنصیف، حضانت و … و ایفای تعهدات و دیگر مسائل حقوقی میباشد. قائدتا میتوان اذعان داشت در این دسته از دعاوی اصولا بحث وقوع جرم و مجازات مرتکب مطرح نمیباشد.

حکم دادگاه ها نیز به این قبیل پرونده ها نیز اساسا شامل مواردی همچون الزام به ایفای تعهدات، الزام به جبران خسارات و الزام به پرداخت وجه و … میباشد.

دعاوی مطالبه وجه، الزام به انجام تعهدات، انواع طلاق، چک صیادی حقوقی، ابطال سند، تخلیه، خلع ید، مهریه زن، نفقه زن یا نفقه فرزند، بطلان دعوی، حضانت فرزند، سهم الارث و ماترک، اجرت المثل ایام زوجیت، اجرت المثل اموال و … از مهمترین و شناخته شده ترین دعاوی حقوقی میباشند.

دعاوی کیفری

دعاوی کیفری نیز به دعاوی میگویند که قانونگذار، انجام یا عدم انجام آنها را ممنوع و جرم تلقی نموده است. به عبارت دیگر در این نوع از دعاوی مرتکب، فعل یا ترک فعلی انجام داده که قانونگذار در قوانین مختلف به خصوص قانون مجازات اسلامی برای آنها کیفر و مجازات در نظر گرفته است.

دعاوی قتل عمدی، قتل غیرعمدی، کلاهبرداری، کلاهبرداری اینترنتی، خیانت در امانت، تجاوز و انواع زنا، آدم ربایی، آزار و اذیت جنسی، مزاحمت تلفنی، سرقت حدی یا سرقت تعزیری، ضرب و جرح، ربا، توهین و فحاشی و … از مهمترین و شناخته شده ترین دعاوی کیفری به حساب می آیند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا