وکیل زنجان

مرجع و وبسایت بزرگ وکیل زوم از تعدادی وکیل دادگستری مطرح و شناخته شده در سراسر ایران تشکیل شده که در این نوشتار به معرفی وکلای زنجان میپردازد. ما در این مطلب به معرفی آپدیت جدیدترین لیست 10 تا از بهترین وکیل زنجان در سال 1403 و از اعضای کانون وکلای دادگستری زنجان و یا […]

بهترین وکیل زنجان

مرجع و وبسایت بزرگ وکیل زوم از تعدادی وکیل دادگستری مطرح و شناخته شده در سراسر ایران تشکیل شده که در این نوشتار به معرفی وکلای زنجان میپردازد. ما در این مطلب به معرفی آپدیت جدیدترین لیست 10 تا از بهترین وکیل زنجان در سال 1403 و از اعضای کانون وکلای دادگستری زنجان و یا وکلای مرکز مشاوران زنجان میپردازیم. مضافا در ادامه نیز شماره وکیل زنجان به صورت کاملا مستقیم و بدون واسطه در اختیار شما همراهان محترم قرار میگیرد بنابراین با ما همراه باشید.

وکیل پایه یک دادگستری زنجان به چه کسی میگویند؟

اساسا هر وکیل دادگستری پایه یک یا کارآموز، بهترین وکیل زنجان، بهترین وکیل قزوین، کرج، همدان و … نمیباشد. جهت دریافت پروانه وکالت دادگستری زنجان، شرکت در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و یا آزمون وکالت مرکز مشاوران در شهر یا استان مربوطه ضروری و لازم میباشد. کانونهای وکلای دادگستری در هر سال به طور منظم و قانونی در کلیه شهرهای کشور عزیزمان ایران اقدام به برگزاری آزمونهای مختلف وکالتی مینماید.

بهترین وکیل پایه یک دادگستری زنجان به وکیلی گفته میشود که در یکی از آزمونهای کانون وکلای دادگستری زنجان شرکت کرده و پس از سپری نمودن مراحل پیشبینی شده، موفق به اخذ پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری زنجان گردد.

دانشجویان رشته حقوق و یا برخی دیگر از رشته ها نظیر رشته فقه و حقوق و … بعد از پشت سر گذاشتن تحصیلات و مقاطع دانشگاهی، میتوانند باتوجه به میزان تواناییهای علمی و حقوقی خود، جهت اخذ پروانه وکالت شهر زنجان یا دیگر شهرها، در آزمون سخت و دشوار کانون وکلای دادگستری و یا آزمون مرکز مشاوران آن شهر شرکت نمایند. این آزمونهای وکالتی و حقوقی معمولا در هر سال یک مرتبه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

داوطلبان میبایست در یک رقابت سخت و نفس گیر، موفق به اخذ معدل قبولی آزمون وکالت شده تا نهایتا از میان هزاران داوطلب و متقاضی با دانش، به عنوان کارآموز وکالت زنجان پذیرفته شوند.

آپدیت لیست جدید 10 تا از بهترین وکیل زنجان در سال 1403

در این قسمت، آپدیت جدید لیست 10 تا از بهترین وکیل زنجان در سال 1403، از وکلای فعال و حرفه ای، آماده گردیده که میتوانید در ادامه آنرا مشاهده فرمایید. همچنین شماره وکیل زنجان در کنار نام هر یک از بهترین وکلای زنجان قرار گرفته است.

وکیل پایه یک زنجان

شماره تلفن: 

آدرس: زنجان

وکیل پایه یک دادگستری و عضو رسمی کانون وکلای زنجان.

ایشان از وکلای جوان ولی با سابقه زنجان میباشد. ایشان دارای بیش از 10 سال سابقه کار در زنجان بوده و همچنین سابقه همکاری با شرکتهای معتبر و بزرگ ایرانی را در کارنامه خود دارد.

شما همراهان عزیز میتوانید همین حالا یا شماره وکیل زنجان تماس بگیرید.

ساعت کاری: از شنبه تا 5 شنبه از ساعت 10 الی 21 با هماهنگی قبلی.

شماره وکیل زنجان بدون واسطه

تیم وکیل زوم در این مقاله به معرفی بهترین وکلای زنجان خانم و آقا پرداخته است. شما میتوانید با مشاهده بخشی از سوابق و فعالیتهای وکلای دادگستری زنجان ، بدون واسطه دلالها، با شماره وکلای پایه یک دادگستری زنجان تماس گرفته و موضوع حقوقی خود را مستقیما با ایشان مطرح نمایید. 

علاوه بر عزیزان ساکن در ایران و شهر زنجان، این امکان برای هم میهنان مقیم خارج از کشور نیز فراهم شده تا از انواع خدمات حقوقی گروه وکیل زوم استفاده نمایند. وکیل بین المللی در تهران آماده است تا بهترین خدمات حقوقی و مشاوره ای را به شما همراهان گرامی در هر کجای دنیا که ساکنید ارائه نماید.

وکیل تخصصی زنجان کیست؟

وکیل متخصص زنجان در اصطلاح به وکیلی گفته میشود که عمده فعالیت خود را بر روی یک یا چند حوزه حقوقی در شهر زنجان متمرکز ساخته است و به صورت تخصصی در آن حوزه ها فعالیت میکند. البته کلیه وکلای پایه یک دادگستری زنجان درخصوص انواع پرونده های حقوقی آشنایی و آگاهی لازم را داشته و قادرند در هر نوع از دعاوی نظیر خانواده، کیفری، مالیاتی، ملکی، اداره کار، دیه و … اعلام وکالت نمایند.

بعضا وکلای دادگستری بنابر دلایل گوناگون، بیشتر فعالیت خود را به صورت تخصصی بر روی یک یا چند دعوی در شهر زنجان متمرکز میسازند. فعالیت وکالتی به صورت تخصصی دلایل مختلف و فراوانی دارد که از مهمترین آنها میتوان به تسلط بیشتر بر روی برخی دعاوی مشخص، عدم تمایل به بعضی حوزه های حقوقی، کم اهمیت بودن برخی از دعاوی حقوقی در بین افراد جامعه و وکلا و … اشاره کرد. مشاهده و بررسی رزومه وکلای زنجان، وکلای تبریز و … میتواند در انتخاب شما عزیزان نقش پررنگی ایفا نماید.

دوره کارآموزی وکیل به چه صورت است؟

مدت زمان گذراندن دوره کارآموزی در اکثر کانونهای وکلای دادگستری در تمامی شهرهای ایران و یا کانون وکلای زنجان 18 ماه از تاریخ صدور پروانه وکالت کارآموزی به متقاضی میباشد. دوره کارآموزی وکلای کارآموز معمولا چند ماه پس قبولی داوطلبان در آزمون اصلی آغاز میگردد.

به طور کلی پس از اینکه وکلای کارآموز در زنجان این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشتند، کانون وکلای دادگستری زنجان در نهایت اقدام به برگزاری آزمونهای متعدد کتبی و شفاهی تحت عنوان آزمون اختبار مینماید. برگزاری این دوره های سخت علمی جهت احراز صلاحیت وکلای کارآموز جهت صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری شهر زنجان میباشد.

داوطلبانی که نمره قبولی میگیرند، مجوز حضور در مراسم تحلیف را بدست خواهند آورد. وکلای کارآموز میبایست در این مراسم اقدام به اتیان سوگند نموده تا به مقام وکیل پایه یک دادگستری در زنجان نائل گردد. 

اهمیت داشتن وکیل زنجان

دعاوی حقوقی، کیفری، خانواده، ملکی، دیه، مالیاتی، اداره کار و … و مباحث مربوط به آن بسیار تخصصی و دشوار بوده و درک آن نیز بسیار پیچیده میباشد. توصیه میشود که قبل از هر اقدامی با یک وکیل زنجان، بهترین وکیل همدان، تبریز و … باتجربه و متبحر در مورد مباحث حقوقی خود مشورت نموده و از ایشان کمک بگیرید.

به طور کلی طرح دادخواست، شکوائیه، لوایح و … اموری بسیاری سخت و فنی میباشد. بنابراین طرح دادخواست نادرست و تنظیم لوایح اشتباه و غیر اصولی گاهی اوقات به گونه ای به روند رسیدگی پرونده آسیب میزند که بعد از آن، اصلاح موضوع به هیچ وجه امکان پذیر باشد.

مضافا اینکه مدت رسیدگی به روند پرونده ها معمولا امری زمانبر و بسیار خسته کننده است. این اطاله روند رسیدگی به پرونده، احتمالا موجب بروز دردسرهای گوناگونی نظیر عدم پیگیری دائم پرونده، دلسرد شدن از به نتیجه رساندن پرونده و … گردد. درصورتی که از خدمات وکیل پایه یک دادگستری در زنجان و باتجربه استفاده کنید تا حدودی از بروز این قبیل مشکلات دادرسی جلوگیری خواهید نمود.

با وجود وکیل پایه یک دادگستری خوب در زنجان میتوانید زمان رسیدگی به پرونده را کم کرده و از اطاله دادرسی در پرونده به اندازه قابل توجهی جلوگیری بعمل آورید. در بسیاری از دعاوی حقوقی نیز همچون دعوی طلاق توافقی، وجود وکیل پایه یک دادگستری متخصص و متبحر میتواند مدت زمان رسیدگی به دعوی را حتی تا نصف نیز کاهش دهد.

تیم وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای زنجان، بهترین وکلای همدان و دیگر وکلای پایه یک دادگستری ایران، باتجربه و مورد اعتماد، همه روزه آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما همراهان محترم میباشد. چنانچه به خدمات یک وکیل مورد اعتماد و خوب نیاز دارید با شماره وکیل زنجان مندرج در این صفحه تماس حاصل نمایید.

برخی خدمات بهترین وکیل زنجان

بهترین وکیل زنجان قادر است تا در خصوص کلیه مباحث روز حقوقی اقدام به ارائه انواع خدمات وکالتی و مشاوره ای نماید. تنظیم دادخواست، تنظیم شکوائیه، تنظیم اظهارنامه، تنظیم لوایح حقوقی، ارائه مشاوره حقوقی، تنظیم قراردادهای گوناگون، حضور در انواع جلسات حقوقی و … از مهمترین این خدمات میباشد.

در ادامه به معرفی برخی از مهمترین خدمات بهترین وکیل زنجان خواهیم پرداخت.

انجام امور ملکی در زنجان

دعاوی مربوط به ملک و املاک نه فقط در شهر زنجان بلکه در سایر شهرها و استانهای کشور عزیزمان ایران از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است. البته بایستی اذعان داشت که دلایل اهمیت زیاد این قبیل پرونده ها بسیار متعدد و ریشه ای میباشد.

یکی از دلایل اهمیت فراوان دعاوی ملکی و اموال غیرمنقول مثل زمین، خانه و … قطعا ارزش و بهای روزافزون و سرسام آور ملک و املاک در سراسر ایران و زنجان بوده که متاسفانه در هر سال و شاید در هر روز نیز درحال افزایش است. از دلایل دیگر اهمیت دعاوی ملکی میتوان به پیچیدگی بیشتر این دعاوی نسبت به برخی دیگر از دعاوی حقوقی اشاره نمود.

درکل دعاوی و پرونده های ملکی در بین عموم افراد جامعه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار میباشد. همچنین با یک نگاه کلی به تعداد پرونده های ملکی در محاکم دادگستری نیز میتوان به این نتیجه رسید که دعاوی ملکی آمار بسیار بالایی را در محاکم دادگستری ایران و همچنین شهر زنجان به خود اختصاص داده است.

از رایج ترین موضوعات مربوط به ملک و املاک، زمین، باغ و … در میان مردم نیز میتوان از خرید و فروش ملک، رهن، اجاره، تصرف عدوانی، تخلیه و … نام برد که همگی از پیچیدگیهای بسیار زیادی برخوردار هستند.

باتوجه به آنچه گفته شد بهتر است در زمینه ملکی از حق استفاده از خدمات یک وکیل ملکی زنجان استفاده نمایید. در همین خصوص و در ابتدای مطلب شماره وکیل زنجان جهت استفاده آسان شما همراهان گرامی درج گردیده است.

انجام امور طلاق در زنجان

در حال حاضر طلاق یکی از موضوعات بسیار شایع در تمامی جوامع بشری و در تمام دنیا میباشد. این موضوع نه تنها در کلانشهرهای ایران بلکه در شهر زنجان و حتی در سرتاسر دنیا نیز بسیار فراگیر شده است. همین فراگیری و تعداد بالای جدایی میان زوجین باعث شده تا موضوع طلاق به یک امر بسیار عادی و رایج در تمام جوامع امروزی تبدیل گردد.

میدانیم که طلاق آثار بسیار فراوانی برای زوجین و فرزند یا فرزندان مشترک آنها خواهد داشت. آنچنان که این آثار حتی پس از جدایی و طلاق زن و مرد نیز باقی میماند. به همین دلایل پیشنهاد میگردد زن و مرد قبل از تصمیم به طلاق به مسائل پیرامون آن توجه خاصی نمایند.

درواقع بهتر است قبل از هرگونه اقدام حقوقی در خصوص مسائل مربوط به خانواده نظیر طلاق با یک وکیل طلاق در زنجان مشورت نمایید. یک وکیل متخصص در طلاق و یا امور خانواده، به کلیه مباحث پیرامون طلاق و جدایی آگاه بوده و میتواند برگ برنده شما در پرونده های خانواده و طلاق در زنجان باشد.

انجام امور کیفری در زنجان

اساسا پرونده های جزایی و کیفری از با اهمیت ترین دعاوی مطروحه در محاکم و مراجع قضایی کشور عزیزمان ایران و استان زنجان میباشد. مصادیق دعاوی کیفری محدوده بسیار گسترده ای را دربر میگیرد و همه روزه اشخاص زیادی از پیر تا جوان و کودک، زن و مرد و … حتی به صورت سهوی و ناخواسته، همه روزه دست به ارتکاب انواع جرایم کیفری میزنند. به همین دلایل تعداد زیادی از پرونده های مطروحه در دادگاه ها و محاکم دادگستری و قضایی را پرونده های کیفری نظیر قتل عمدی و یا غیرعمد، تجاوز و زنای به عنف، آزار و اذیت، سرقت حدی یا تعزیری، دیه، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، کلاهبرداری اینترنتی و … تشکیل میدهد.

موضوع مهم دیگر اینکه مجازاتها و ضمانت اجرای ارتکاب جرائم کیفری نیز از سوی قانونگذار بسیار سنگین و شدید پیش بینی شده است. تاجایی که این امکان وجود دارد که مرتکب در برخی از جرایم کیفری، به مجازات قطع عضو، قطع اعضا، قصاص، اعدام و … محکوم گردد. لذا چه در جایگاه شاکی و یا مشتکی عنه یا متهم، قبل از هر نوع اقدام و اظهارنظر قانونی، جهت جلوگیری از پایمال شدن حق و حقوق خود، با یک وکیل کیفری در زنجان مشورت نمایید.

میدانیم که استفاده از خدمات یک وکیل پایه یک دادگستری زنجان برای شما هزینه های مالی نیز به همراه خواهد داشت. اما احتمالا به این موضوع آگاهید که شما میتوانید با پرداخت هزینه ای بسیار ناچیز در مقابل موضوعات به مراتب مهم کیفری، از خدمات و دانش حقوقی وکیلی بهره مند شوید که قابل قیمت گذاری نیست.

خدمات حقوقی که توسط بهترین وکیل زنجان ارائه میشود حاصل چندین سال مطالعه و بررسی در قوانین مختلف حقوقی بوده که سرانجام آن قبولی در دانشگاه ها و آزمون سخت وکالت میباشد. درواقع ارزش و بهای استفاده از خدمات حقوقی بهترین وکلای زنجان نیز برای شما عزیزان چندین برابر هزینه ای است که به وکیل دادگستری پرداخت خواهید نمود. از همین رو جهت همکاری با یک وکیل حرفه ای میتوانید با وکلای تیم وکیل زوم شامل بهترین وکیل زنجان، برترین وکیل اردبیل و … تماس حاصل فرمایید.

ویژگیهای یک وکیل خوب در زنجان

یک وکیل خوب در شهر زنجان میبایست دارای صلاحیت اخلاقی و رفتاری ممتازی باشد چراکه یک وکیل خوب و معتمد بایستی دارای ویژگیهای خاصی باشد که از بقیه متمایز گردد. ما در ادامه به صورت اختصار در راستای یاری رساندن به شما همراهان محترم، به بررسی برجسته ترین خصوصیات بهترین وکیل زنجان خواهیم پرداخت.

  • بایستی باتجربه باشد: کلیه موضوعات حقوقی و قانونی دارای چالشهای زیادی بوده و همین پیچیدگیها، موجب تشتت آرا و اختلاف نظرهای فراوان و در نتیجه صدور آرای متناقض از محاکم قضایی و دادگستری گردیده است. این پیچیدگیها بر روی کلیه مباحث حقوقی و قانونی سایه افکنده به طوری که استفاده از خدمات یک وکیل باسابقه و حرفه ای در زنجان به یک امر لازم و ضروری تبدیل شده است.
  • باید صداقت داشته باشد: صداقت در گفتار و رفتار، یکی از بارزترین ویژگیهای هر انسانی از جمله بهترین وکیل زنجان به حساب می آید. صداقت و راستگویی وکیل دادگستری خوب موجب میگردد موکل تا جایی که ممکن است، از برخی مسائل مهم در پرونده آگاه و مطلع گردد. موکل نیز در برخورد با یک وکیل صادق، تلاش میکند متقابلا صداقت بیشتری نشان داده و موضوع خاصی را از وکیل خود مخفی نکند. صداقت طرفین امر وکالت در قبال یکدیگر میتواند آثار بسیار خوبی بر روند رسیدگی به پرونده داشته باشد.
  • میبایست صبور باشد:یک وکیل دادگستری خوب و متبحر در زنجان بایستی از لحاظ اخلاقی، فردی با حوصله و صبور باشد. گفتیم که دعاوی حقوقی پیچیدگیهای فراوانی دارد و یک وکیل پایه یک دادگستری برای حل این مسائل سخت، نیاز به دقت و بررسی زیاد در پرونده خواهد داشت. یک وکیل خوب در زنجان قبل از هر نوع اقدام و عملی در ابتدا به بررسی کامل موضوع حقوقی پرداخته و سپس اقدامات لازم را بعمل خواهد آورد. این موضوع به احتمال زیاد، بروز خطا و اشتباهات احتمالی را تا حد زیادی کاهش داده و شانس پیروزی در پرونده را بالا میبرد.
  • باید مهارتهای ارتباطی موثر داشته باشد: ارتباط موثر و گیرا با اشخاص درگیر پرونده نظیر موکل، قضات محترم و دیگر اشخاص مربوطه، از مهمترین ویژگیهای یک وکیل دادگستری حرفه ای میباشد. وکلای پایه یک دادگستری در زنجان بایستی با استفاده از مهارتهای ارتباطی موثر به دنبال ارتباط صحیح با موکل و سایر افراد دخیل در پرونده باشد تا از آن در در راستای رسیدن به اهداف موکل در پرونده بهره ببرد.
  • بایستی قدرت مذاکره خوبی داشته باشد: یک وکیل مجرب بایستی دارای فن بیان خوب و قابل قبولی بوده و به فنون مذاکره آشنایی کافی داشته باشد. آن دسته از وکلای دادگستری که از قدرت مذاکره نسبتا مناسبی برخوردارند قادرند از این ویژگی در اقناع طرف مقابل دعوی و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده استفاده نمایند. البته بهترین وکیل پایه یک دادگستری زنجان به این موضوع آگاه است که هرگونه مذاکره با طرفهای دعوی و … مستلزم درخواست و اجازه موکل به ایشان میباشد.
  • نباید غرور کاذب داشته باشد: گفتیم که قوانین حقوقی در طول زمان و به طور مداوم، دستخوش تغییرات گسترده ای قرار میگیرد. تاجایی که یک مثلی در بین قشر حقوقدان کشور رایج است که میگوید رشته حقوق، رشته ای است که فارغ التحصیلی ندارد. این جمله قدیمی به خوبی تغییرات گسترده در قوانین و مقررات را در تمامی مباحث حقوقی نمایان میسازد. داشتن غرور کاذب و افراطی در حیطه علمی برای کلیه وکلا، چه وکلای پایه یک و چه وکلای کارآموز به هیچ وجه توصیه نمیشود. درواقع همیشه به وکلا پیشنهاد میگردد تا با همکاران خود مخصوصا در پرونده های مهم و حساس مشورت نمایند. چراکه در بسیاری از پرونده ها به دلیل مشغله کاری و ضیق وقت، ممکن است هر وکیلی حتی وکلای باسابقه نیز دچار اشتباهات ریز و درشتی شود.
  • باید مورد اعتماد باشد: از دیگر خصوصیات با اهیمت و شاخص یک وکیل خوب، امین و امانتدار بودن وکیل است تا جایی که در زمینه کاری مثل یک برادر برای موکل باشد. در اختیار گذاشتن اصول اسناد و مدارک نزد وکیل را شاید بتوان به عنوان یکی از موضوعات کم اهمیت در راستای امانتدار بودن وکیل نام برد. در طول دوره رسیدگی به پرونده ممکن است اتفاقات بسیار مهمتری از سپردن اصول اسناد و مدارک به وکیل رخ دهد. علی ایحال میدانیم که به وکیل پایه یک دادگستری و دارای پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری باشد میتوان راحت تر اعتماد نمود. از همین رو بهتر است پرونده های خود را به وکلای پایه یک دادگستری زنجان مورد اطمینان، امانتدار، مطرح و شناخته شده در شهر زنجان بسپارید.

گروه وکیل زوم متشکل از بهترین وکلای زنجان، برترین وکلای رشت و … آماده ارائه هرگونه خدمات حقوقی و مشاوره ای به شما همراهان محترم میباشد.

وکیل رایگان زنجان بدون پرداخت حق الوکاله

بارها گفتیم که انواع مباحث حقوقی و رویه عملی دادگاه ها در حال حاضر بسیار پیچیده و متغیر است. لذا بهتر است قبل از هر اقدام و اظهارنظری با یک وکیل زنجان، باسابقه و متخصص در مباحث مربوطه مشورت نمایید.

درخصوص اهمیت متون تنظیمی نیز گفتیم که طرح دادخواست نادرست و تنظیم لوایح اشتباه میتواند تا جایی به روند رسیدگی آسیب بزند که دیگر تصحیح آن به هیچ وجه ممکن نباشد.

گروه وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای زنجان، کردستان، کرمانشاه، قزوین و … مجرب و معتمد، آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما همراهان میباشد. عزیزان مقیم خارج از کشور نیز میتوانند از طریق راه های ارتباطی آسان و موجود، از خدمات وکلای تیم ما در ایران و تهران استفاده نمایند. شما میتوانید با پرداخت حق الوکاله منصفانه و عادلانه از انواع خدمات وکلای حرفه ای تیم ما بهره مند گردید.

ضمنا در صورتی که به هر دلیلی مایل به پرداخت حق الوکاله نیستید، میتوانید بدون پرداخت حق الوکاله از خدمات گروه وکیل زوم استفاده نمایید. در این صورت این امکان وجود دارد تا با پرداخت مبلغی بسیار ناچیز تحت عنوان حق الزحمه در طول روند رسیدگی و در تمامی مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری بهره مند گردید.

خدمات مذکور شامل تنظیم دادخواست، تنظیم لولیح حقوقی، مشاوره حقوقی و … به طور دائم و تحت نظر بهترین وکیل زنجان میباشد.

مشاوره و انعقاد قرارداد وکالت با وکیل زنجان

شما همراهان محترم میتوانید جهت مشاوره و یا عقد قراداد وکالت و … با یک وکیل دادگستری زنجان تماس حاصل نمایید.

گروه وکیل زوم برای شما عزیران خدمات مشاوره حقوقی توسط لیست بهترین وکلای زنجان و عضو کانون وکلای دادگستری زنجان را فراهم نموده که میتوانید به دو صورت تلفنی و حضوری با بهترین وکیل زنجان به صورت مستقیم و بدون واسطه دلالها تماس گرفته و با ایشان ارتباط برقرار نمایید.

همین حالا جهت ارتباط مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری زنجان و عضو کانون وکلای دادگستری این شهر با یکی از شماره های مندرج در لیست جدید وکلای زنجان تماس بگیرید.

انواع دعاوی حقوقی

با نگاه و بررسی علم حقوق، انواع دعاوی حقوقی را از جهات گوناگون میتوان تقسیم بندی نمود. در یک تقسیم بندی کلی، دعاوی از جهت داشتن یا نداشتن ضمانت اجرای کیفر و یا مجازاتها، به دو بخش دعاوی حقوقی و کیفری تقسیم میشوند. هر کدام از دعاوی کیفری و یا حقوقی نیز شامل دعاوی گوناگونی شده که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود.

دعاوی حقوقی

به آن دسته از دعاوی که موضوعات اصلی آنها پیرامون مباحث مالی نظیر مطالبه وجه، حقوق خانواده نظیر مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، حق تنصیف، حضانت و … و ایفای تعهدات و دیگر مسائل حقوقی باشد دعاوی حقوقی میگویند. در این دسته از دعاوی اصولا بحث وقوع جرم و مجازات مرتکب مطرح نمیباشد.

احاکم دادگاه ها به این قبیل پرونده ها، اساسا شامل مواردی همچون الزام به ایفای تعهدات، الزام به جبران خسارات و الزام به پرداخت وجه و … میباشد.

دعاوی مطالبه وجه، الزام به انجام تعهدات، انواع طلاق، چک صیادی حقوقی، ابطال سند، تخلیه، خلع ید، مهریه زن، نفقه زن یا نفقه فرزند، بطلان دعوی، حضانت فرزند، سهم الارث و ماترک، اجرت المثل ایام زوجیت، اجرت المثل اموال و … از مهمترین و شناخته شده ترین دعاوی حقوقی میباشد.

دعاوی کیفری

به دعاوی که قانونگذار، انجام یا عدم انجام آنها را ممنوع و جرم تلقی نموده اصطلاحا دعاوی کیفری گفته میشود. در این نوع از دعاوی، مرتکب، فعل یا ترک فعلی انجام داده که قانونگذار در قوانین مختلف به خصوص قانون مجازات اسلامی برای آنها کیفر و مجازات در نظر گرفته است.

دعاوی قتل عمدی، قتل غیرعمدی، کلاهبرداری، کلاهبرداری اینترنتی، خیانت در امانت، تجاوز و انواع زنا، آدم ربایی، آزار و اذیت جنسی، مزاحمت تلفنی، سرقت حدی یا سرقت تعزیری، ضرب و جرح، ربا، توهین و فحاشی و … از مهمترین و شناخته شده ترین دعاوی کیفری به حساب می آید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا