طلاق و انواع آن

مقاله پیش رو توسط وکیل طلاق در تهران در خصوص طلاق و انواع آن برای آگاهی و آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. با توجه به مشکلات فراوان اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره کشور عزیزمان ایران امروزه جدایی و پایان زندگی زناشویی یکی از مهمترین مسائل حقوقی و خانوادگی جامعه به شمار میرود. البته جدایی […]

انواع طلاق

مقاله پیش رو توسط وکیل طلاق در تهران در خصوص طلاق و انواع آن برای آگاهی و آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است.

با توجه به مشکلات فراوان اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره کشور عزیزمان ایران امروزه جدایی و پایان زندگی زناشویی یکی از مهمترین مسائل حقوقی و خانوادگی جامعه به شمار میرود. البته جدایی دلایل بسیار گوناگون و پیچیده ای دارد.

به عنوان نمونه میتوان به مشکلات مالی زوجین، خیانت همسر، اعتیاد و مصرف مواد مخدر مرد و یا زن، ضرب و جرح و یا به اصطلاح دست بزن داشتن زوجین مخصوصا مرد، مصرف مشروبات الکلی، بداخلاقی و فحاشی زوجین و غیره اشاره نمود.

در موارد نادری نیز دیده شده که مرد صرفا به دلیل غیرت زیاد و بی حجابی همسر خود درخواست طلاق مینماید که بسیار جای تامل دارد.

طلاق چیست؟

از نظر لغوی واژه طلاق که کلمه ای عربی است به معنی گشودن گره و رها کردن میباشد. در فقه ما از این واژه جهت اتمام رابطه زناشویی استفاده میگردد.

هر زن و مردی که با یکدیگر ازدواج مینمایند ممکن است به دلایل مختلف قادر به ادامه زندگی مشترک نباشند. در این صورت بهترین راه حل برای آن ها این است که به صورت شرعی و قانونی به ازدواج و زندگی مشترک با یکدیگر پایان دهند.

انواع طلاق

طبق قانون مدنی که بر گرفته از فقه است ما دو نوع طلاق داریم یکی بائن و دیگری رجعی. ما در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم لذا با ما همراه باشید.

رجعی

مطابق ماده 1148 قانون مدنی در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده حق رجوع میباشد. در این نوع از جدایی برای مرد حق رجوع وجود دارد و مرد میتواند در مدت زمان عده زن به ایشان رجوع نماید.

به عبارت دیگر امکان بازگشت به زندگی زناشویی برای مرد وجود داشته و مردها میتوانند در مدت زمانی که اصطلاحا به آن عده میگویند به زندگی خود باز گردند.

لازم به توضیح است که مدت زمان عده معمولا چیزی حدود سه ماه است.

بائن

بر اساس ماده 1144 قانون مدنی در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نیست. همانطور که ملاحظه میفرمایید جدایی از نوع بائن کاملا نقطه مقابل رجعی میباشد.

لذا مرد پس از ثبت طلاق به هیچ عنوان حق رجوع به زن و زندگی مشترک را در مدت زمان عده نخواهد داشت.

به طور کلی جدایی از زن یائسه، جدایی از زن باکره و یا دوشیزه، جدایی از نوع خلع و مبارات همگی از انواع طلاق بائن به حساب می آیند.

ماده 1145 قانون مدنی مواردی که طلاق از نوع بائن میباشد را بیان نموده است.

در موارد ذیل طلاق بائن است:

  • طلاقی که قبل از نزدیکی واقع صورت گیرد.
  • طلاق زن یائسه.
  • طلاق خلع و مبارات هر دو بائن است البته تا زمانی که که زن رجوع به عوض نکرده باشد.
  • طلاق سومی که بعد از سه وصلت به صورت متوالی انجام گیرد بائن است. در این مورد فرقی نمیکند که وصلت در نتیجه رجوع بوده و یا در نتیجه نکاح و ازدواج جدید باشد.

طلاق مبارات

ماده 1147 قانون مدنی به تعریف طلاق مبارات پرداخته است. طبق این ماده قانونی طلاق مبارات آن است که کراهت از جانب هم زن و هم مرد باشد. به عبارت ساده تر نه زن و نه مرد هیچ گونه علاقه ای به یکدیگر نداشته و تمایلی به زندگی مشترک با یکدیگر ندارند.

البته باید توجه داشت که در طلاق مبارات عوض نباید زائد بر میزان مهر باشد. بدین معنی که زن در جدایی از نوع مبارات نباید به میزانی بیشتر از مهریه به شوهر خود ببخشد.

انواع طلاق بر حسب درخواست دهنده

مضافا بر حسب این که درخواست کننده طلاق چه کسی است میتوان طلاق را به سه دسته تقسیم نمود که در زیر به بررسی آن ها میپردازیم.

طلاق از جانب مرد

مطابق اصول شرعی ما و ماده 1133 قانون مدنی که صراحتا بیان میدارد مرد میتواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه صالح تقاضای طلاق همسر خود را بنماید.

ملاحظه مینمایید که در واقع طلاق حق مرد است و اصولا این مرد است که میتواند در خصوص طلاق یا ادامه زندگی مشترک تصمیم گیری نماید.

در صورتی که مردی بخواهد از زن خود جدا شود بایستی از دادگاه خانواده درخواست و تقاضای گواهی عدم امکان سازش نماید.

پس از تعیین وقت و تشکیل جلسه رسیدگی در صورتی که قاضی و رئیس شعبه ادامه زندگی مشترک زوجین را غیر ممکن تشخیص دهد گواهی مربوطه را صادر مینماید.

البته لازم به ذکر است که اجرای گواهی مذکور، مشروط به این است که مرد در خصوص تمامی حق و حقوق زن نظیر مهریه، نفقه، حق تنصیف و … تعیین تکلیف نموده و یا ترتیب پرداخت حقوق ایشان را مشخص نماید.

طلاق از جانب زن

همانطور که بیان گردید اصولا و اساسا طلاق حق مرد است. لکن طبق تبصره ماده 1133 زن نیز میتواند با وجود شرایط مقرر در این قانون از محکمه تقاضای جدا شدن از همسر خود را بنماید. بنابراین زن نیز میتواند تحت شرایطی اقدام به درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش نماید.

به طور کلی زن به دو صورت میتواند با مراجعه به دادگاه درخواست جدایی نماید.

عسر و حرج

مطابق صراحت قانون در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی میتواند به حاکم شرع مراجعه نموده و تقاضای طلاق کند.

چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه میتواند زوج را اجبار به طلاق دادن همسر خود نماید.

لازم به توضیح است که چنانچه اجبار مرد میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده خواهد شد.

همچنین عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه‌ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد.

برای مثال چنانچه مرد نفقه زن را پرداخت ننماید طبق شرایطی زن میتواند اقدام به درخواست طلاق نماید.

داشتن وکالتنامه طلاق از جانب زوج

در صورتی که در زمان عقد نکاح و یا بعد از آن مرد به همسر خود وکالتنامه تام و کاملی بدهد زن میتواند هر زمانی که بخواهد تقاضای جدایی نماید.

زن بایستی با طی کردن تشریفات قانونی و شرعی اقدام به اخذ گواهی عدم امکان سازش نماید. در این نوع طلاق زن میتواند بدون نیاز به حضور مرد از همسر خود جدا شود.

البته این نوع از جدایی میتواند به نوعی جزو دسته طلاق توافقی قرار گیرد چرا که در واقع مرد سابقا این توافق را با همسر خود نموده که زن هر زمان بخواهد از وی جدا شود.

طلاق توافقی

طلاق توافقی از سریع ترین و مناسب ترین راه های خاتمه دادن به زندگی زناشویی است. در این نوع طلاق زوجین ابتدا بایستی در خصوص کلیه حق و حقوق مالی و غیر مالی تراضی و توافق نمایند.

البته زوجین میبایست با شرکت در جلسات مشاوره و غربالکری و حضور در دادگاه یه زندگی خویش پایان دهند.

البته صرفا خود جلسات مشاوره بیش از ۱ الی ۲ ماه به طول می انجامد. لکن چنانچه این کار را به یک وکیل پایه یک دادگستری بسپارید دیکر نیازی به طی کردن جلسات مشاوره نخواهید داشت.

طلاق غیابی چیست؟

در صورتی که مرد، همسر و خانه خود را برای مدتی ترک نماید زن طبق قانون این حق را دارد که به صورت غیابی از شوهر خود طلاق بگیرد. این طلاق همانطور که از نامش پیداست بدون حضور و حتی اجازه شوهر اتفاق می افتد.

به عبارت دیگر حضور و اجازه شوهر در هیچ یک از مراحل طلاق و حتی اجرای صیغه طلاق لازم نمیباشد. در واقع برخلاف معمول این بار ابتکار عمل در دستان زوجه میباشد.

در این خصوص زن بایستی در دادگاه محل اقامت و سکونت مرد را اعلام نموده تا وقت جلسه رسیدگی به ایشان ابلاغ گردد. مرد میتواند در موعد مقرر به دادگاه مراجعه و در جلسه رسیدگی شرکت نماید.

ممکن است مرد در جلسه رسیدگی شرکت نموده و دفاعیات موجه و قانع کننده ای ارائه نماید. لذا توصیه میگردد حتما با یک وکیل خبره طلاق تماس حاصل نمایید.

البته ممکن است شوهر در جلسه رسیدگی مقرر حاضر نشود. در این صورت جلسه رسیدگی نیز به صورت غیابی برگزار خواهد شد. در نتیجه دادنامه و رای نیز به صورت غیابی صادر خواهد گردید.

در هر صورت چنانچه زوجه موفق به اخذ رای طلاق به نفع خود شود میتواند بدون حضور مرد در دفترخانه طلاق صیغه طلاق را جاری نماید.

عده زن چیست

قانونگذار در ماده ۱۱۵۰ قانون مدنی عده را تعریف نموده است. بر اساس این ماده عده مدت زمانی است که زن مطلقه نمیتواند شوهر و همسری اختیار کند.

به عبارت دیگر هر زنی که از همسر خود به صورت قانونی جدا میشود تا مدت زمان مشخصی حق ازدواج ندارد. این جدایی میتواند به هر دلیلی نظیر فسخ، طلاق یا … صورت پذیرد.

انواع عده زن

عده زن بسته به شرایط پیش بینی شده در قانون متفاوت است. قانونگذار در قانون مدنی مدت زمان عده را در شرایط مختلف به شرح زیر تعیین نموده است.  ما این موارد را در یک مطلب جمع آوری کرده و به شکل ساده بیان مینماییم.

  • عده طلاق و عده فسخ نکاح

بر اساس ماده 1151 قانون مدنی عده طلاق و عده فسخ نکاح سه طهر میباشد. مگر در صورتی که زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند. در مورد اخیرالذکر عده او 3 ماه خواهد بود.

طهر یعنی اینکه زن مطلقه 3 بار عادت زنانگی ببیند و این حالت برای 3 بار تکرار شود و پاک شود.

همچنین ماده 1152 قانون مدنی عده زن در خصوص جدایی در نکاح منقطع را در غیر حامل دو طهر تعیین نموده است. مگر این که زن با اقتضای سن عادت‌ زنانگی نبیند که در این صورت عده ایشان 45 روز خواهد بود.

  • عده زن حامله

مطابق قانون مدنی عده طلاق و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضای آن در خصوص زنی که حامله است تا وضع حمل میباشد.

  • عده وفات شوهر

ماده 1154 قانون مدنی عده وفات را 4 ماه و 10 روز تعیین نموده است. در عده وفات تفاوتی میان عقد دائم و عقد منقطع وجود ندارد.

مگر اینکه زن حامله باشد که در این مورد خاص عده وفات تا وضع حمل زن خواهد بود. مشروط بر اینکه فاصله بین فوت شوهر تا وضع حمل از مدت 4 ماه و 10 روز مذکور بیشتر باشد. در غیر اینصورت مدت عده زن همان 4 ماه و 10 روز محاسبه میگردد.

  • عده زن باکره و عده زن یائسه

قانونگذار در خصوص زنی که با شوهر خود نزدیکی نکرده و همچنین زنی که یائسه است استثنا قائل شده و عده ای تعیین ننموده است. در واقع زن یائسه و یا زنی که با شوهر خود نزدیکی نکرده نه عده طلاق دارد و نه عده فسخ نکاح.

البته این نکته حائز اهمیت است که عده وفات در هر صورت بایستی رعایت گردد. به عبارت دیگر زن یائسه و زنی که با شوهر خود نزدیکی نداشته بایستی عده وفات را رعایت نمایند.

وکیل دعاوی خانواده

مباحث حقوقی به خصوص مبحث طلاق و مسائل مربوط به آن بسیار پیچیده و دشوار میباشند.

به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل تهران و با تجربه و متخصص در امور مربوطه مشورت نمایید. هم میهنان عزیز خارج از کشور نیز میتوانند با وکیل طلاق بین المللی تماس گرفته و از خدمات مشاوره ای رایگان و خدمات وکالتی ایشان استفاده نمایید.

چرا که طرح دعوی و تنظیم لوایح اشتباه و نادرست ممکن است به گونه ای به روند رسیدگی آسیب بزند که دیگر امکان تصحیح آن به هیچ عنوان نباشد.

گروه حقوقی وکیل زوم با استفاده از بهترین وکلای تهران، مجرب و مورد اعتماد آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به شما عزیزان میباشد.

همچنین در صورتی که مایل به پرداخت حق الوکاله نیستید میتوانید بدون گرفتن وکیل و صرفا با پرداخت مبلغ لازم در طول روند رسیدگی و تمام مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری استفاده نمایید.

این خدمات شامل تنظیم دادخواست، تنظیم لایحه، مشاوره و … به طور دائم و تحت نظر وکیل تهران میباشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در این نوشته شما می خوانید

برای ما پیام بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا